Pratite nas

Razglednice

FENOMENI: Čuda prirode kod Banja Luke, Foče, na Čvrsnici

Published

on

Ovim tekstom vodimo vas na četiri lokaliteta poznata po prirodnim fenomenima u BiH. Riječ je o Kamenom ili Djevojačkom mostu kod Banja Luke, nadaleko poznatim fočanskim piramidama, tunelu kojeg je „prokopala“ riječica Dobropoljka i prorodnom prstenu na istočnom dijelu planine Čvrsnica na 2000 metara nadmorske visine.

Djevojački most

Djevojački most
Prirodni Kameni ili Djevojački most u naselju Kovačići kod Banja Luke prirodno je čudo i atrakcija. Nastao je erozivnim djelovanjem vjetra koji je hiljadama godina probijao rupu u stijeni. Nalazi se na dvadeset i kusur kilometra od grada na Vrbasu i do njega se može doći jednino pješke, ali može se vidjeti s puta koji vodi prema krupi na Vrbasu. Dužina mosta iznosi više od 70 metara, visina unutrašnjeg većeg otvora je 22, a širina 13 metara. Mamac je za sve znatiželjnike, a posebno za alpiniste i spada u red najomiljenijih penjališta u okolini Banja Luke. U narodu je poznatiji kao Djevojački most, nazvan po djevojci koja je, po legendi, tragično skončala život skočivši sa njega u smrt zbog neuzvraćene ljubavi.

Fočanske piramide

Pješčane piramide
Na devetom kilometru od Foče, u selu Dančići, u mjestu Pirin Do, izronio je jedinstveni prirodni fenomen – pješčane piramide! Pod utjecajem agresivne sprege mrazeva, ljetnih kiša i jakih vjetrova, nastale su figure zanimljivih oblika. Svojim oblikom i sastavom podsjećaju na piramide u američkom Koloradu , u Dolomitima u Italiji, ili na piramide u Đavoljoj varoši u Srbiji. Prema nekim tvrdnjama nastale su prije 200 godina. Proces erozije traje i danas, tako da one ne nestaju, već rastu, te dostižu visinu i do 20 metara.

Tunel Dobropoljka

Voda “izdubila” stijenu
Kanjoni nekih bosanskih rijeka oduvijek su mamili pažnju i divljenje prolaznika, svaki je priča za sebe, ali kanjon riječice Dobropoljke, podno Dobrog polja na putu od Sarajeva preko Trnova, Miljevine i Foče, jedinstven je po tome što je planinska riječica na svom putu prokopala stijenu i prošla dalje. Na svom vodotoku kroz ovaj, u isto vrijeme divlji i živopisni kraj, voda je „izdubila“ tunel, koji predstavlja neponovljiv prizor.

Putnici namjernici, koji prolaze saobraćajnicom preko Dobrog polja, mogu iz automobila nakratko vidjeti ovaj tunel-pećinu, ali ljubitelji prirode preporučuju da se izađe iz vozila ili namjerno dođe u ovaj netaknuti kutak prirode kako bi se najljepše doživio susret sa ovim uistinu prirodnim fenomenom.

Kameni prsten

Mijatov prolaz

Na istočnom dijelu planine Čvrsnica ( 2000 mnv), na rubu kanjona Dive Grabovice, nalazi se prsten od stijene kroz koji prolaze vjetrovi. Prsten je promjera oko 5 metara, a nastao je djelovanjem različitih klimatskih i geomorfoloških faktora. Ovaj prirodni fenomen među planinarima poznat je kao Hajdučka vrata ili Mijatov prolaz. (Naj portal/M.S.)

Razglednice

Njih dvoje imaju jedinstven stil života: ŽIVE BEZ STALNOG DOMA, ČUVAJUĆI TUĐE KUĆE PO SVIJETU

Published

on

Jedan britansko-američki bračni par pronašao je jedinstven način života – nemaju stalni dom niti troškove stanovanja, već putuju svijetom čuvajući kuće i stanove nepoznatih ljudi. Zauzvrat, imaju besplatan smještaj i brinu o ljubimcima i biljkama vlasnika dok su oni odsutni.

Ovaj način života omogućava im da uštede na troškovima stanovanja, što im odgovara, i ne planiraju da stanu.

“Oboje volimo putovanja, a ovakav stil života privlačio nas je od samog početka. Upoznali smo se 2013. dok smo oboje živjeli u inostranstvu, i odmah smo zavoljeli ovu ideju. Čuvanje nečijeg doma uglavnom uključuje brigu o kućnim ljubimcima, biljkama, održavanje sigurnosti i higijene doma, a sve u zamjenu za besplatan smještaj – objašnjava Ejmi Hornsbi.

Do sada su obišli oko 15 zemalja i stekli brojne prijatelje, među kojima su i ljudi i životinje. Ovako mogu da putuju polako i posjećuju manja mjesta i sela koja bi kao turisti vjerovatno propustili.

Putujući i boraveći u tuđim domovima, oni rade na daljinu – Ejmi kao slobodni pisac, a njen suprug kao učitelj engleskog jezika. Iako su daleko od klasičnog doma, ovakav način života omogućava im minimalne troškove dok istražuju svijet i zarađuju.

Ona i njen suprug prvi put su čuli za ovakav način putovanja dok su živjeli u Južnoj Koreji, a zatim se preselili u Poljsku. Kroz preporuke i grupe na društvenim mrežama, pronašli su ljude kojima je bila potrebna briga za kućne ljubimce tokom njihovog odsustva. Tako su stekli prve preporuke, što im je kasnije pomoglo u prijavama na platforme za čuvanje kuća.

Prve zadatke dobili su u Engleskoj, gdje su čuvali mačke, a potom i papagaja. Ovaj način života brzo je postao njihova svakodnevica, a sa mnogim vlasnicima su ostali u kontaktu. Dvoje vlasnika čak su im bili svjedoci na vjenčanju tokom pandemije.

Poslije više od 50 čuvanja, znaju šta im odgovara. Uživaju u minimalizmu, brizi za prelijepe životinje i stvaranju jedinstvenih uspomena. Povremeno moraju popuniti praznine sa nekoliko noćenja u hotelima, ali ih to ne ometa u njihovom načinu života.

Tokom pandemije su pokušali da se skrase u Engleskoj, ali ubrzo su shvatili da im to ne odgovara. Vratili su se putovanjima, prodali svoj namještaj i nastavili sa životom bez stalnog doma.

Iako mnogima ovakav način života nije razumljiv, Ejmi i njen muž ga istinski vole i vjeruju da je život prekratak da bi se živjelo po tuđim očekivanjima, prenosi Business Insider. (Naj portal)

 

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending