Pratite nas

Poznati

Tragom Sajine i Jozine “Pjesme o Kreševu”: ZDRAVO, MOMCI KREŠEVLJACI, DA LI ZNATE GDJE JE SELO VRANCI

Published

on

Dvojica bosanskohercegovačkih velikana Jozo Penava i Safet Isović, prvi riječju, drugi glasom sedamdesetih godina prošlog vijeka, snimili su za arhiv Radio Sarajeva pjesmu pod naslovom “Pjesma Kreševu”. Saju je pratio Tamburaški orkestar na čijem čelu je bio upravo Jozo Penava, a za horsko pjevanje glas su darovali Nadežda Cmiljić, Zora Dubljević, Radmila Jagodić, Zaim Imamović…

„Zdravo, zdravo momci, Kreševljaci, da li znate gdje je selo Vranci“, kažu doajeni bosanske sevdalinke pa dalje nastavljaju: „Gore gdje se čekić čuje, gdje nakovanj odjekuje, tu se kuju baglamice, naličice, potkovice.“

Malo je poznato da su Jozo i Safet ovim stihovima dali najbolji, najkraći i najljepši geografski i historijski opis mjesta neobilnog mjesta Vranci, koje se nalazi na dva kilometra od Kreševa. Ugnijezdili su se u dolini potoka Mrganovca, na padinama planine Lopate.

Za selo Vranci sigurno se zna da je postojalo kao naselje još u antičkom periodu. U vezi s tim je i podatak da je iznad sela pronađeno 14 zemljanih lončića u kojima se topila živa, što upućuje na velika nalazišta koja su se vadila i prerađivala. Prema dostupnim podacima, početkom austrougarskog perioda, 1878. godine, u Kreševu je bilo ukupno 19 majdana i čak 90 kovačnica, ne računajući one smještene u selu Vranci, gdje se nalazilo oko 20 kovačnica – klinčara, za kovanje konjiskih čavala.

U Vrancima, nažalost, nisu sačuvane kovačke radionice ili majdani, a ono što je sačuvano jesu stambene kuće kovača i rudara kreševskog kraja, koje potvrđuju da je to bila osnovna djelatnost stanovnika ovog kraja do sredine 20. vijeka. Sedam takvih kuća je u novembru 2003. godine proglašeno nacionalnim spomenikom BiH.
U Vrancima danas skoro da nema života. U selu živi tek pokoji penzioner. Okosnicu sela čine upravo stare bosanske kuće.

Kada je riječ o kućama kovača u selu Vranci, radi se o arhitekturi koja datira s kraja 18. i početka 19. vijeka. Tačan vremenski period izgradnje ovih stambenih objekata teško je odrediti, s obzirom na to da su kuće bile kratkog vijeka i često prepravljane. Karakteristike gradnje kuća u selu Vranci, kao i u Kreševu, su da su prizemni dijelovi, gdje su uglavnom smještani dućani, građeni od kamena, a gornji dio predstavlja dizma s pleterom ili samo dizma (drveni zid, poredani trupci okomito jedan do drugoga) preko koje se stavlja malter. U originalnoj formi nisu građeni dimnjaci, ali su oni na nekim kućama naknadno izvedeni.

Unutrašnji dio kuća je tipična bosanska enterijerna kultura. Uvijek je to bio jedan veliki prostor. U ćoškovima su postojale sećije ili minderluci, gdje su ljudi sjedili, gdje su se odmarali. U sredini je uvijek jedan veliki ćilim, lijep i najljepši u kući koji je mogao biti. Bili su peškuni za piti kavu, ili velika sofra. To je otprilike taj klasični način namještanja enterijer.

Osim „sedam kuća“, u selu Vranci nalazi se još jedan nacionalni spomenik BiH, a riječ je o Rimskom mostu. Postoje povijesni podaci u Franjevačkom samostanu koji govore o tome da je postojao još u ilirsko vrijeme, u samom početku dolaska Rimljana na ovo područje. Očigledno je da su Rimljani izgradili taj mostić da bi mogli prenositi rudu preko njega. (Naj portal

Poznati

Emelin Fetić donosi čaroliju: Uz ‘Danas ženimo jarana’ korača ka estradnom vrhu

Published

on

Emelin Fetić, sjajni bh. pjevač, u svakom singlu donese neku novu čaroliju. Zahvaljujući emotivnom vokalu, sve i jedna pjesme ostane ‘zapisana u vremenu’, pa stoga ne čudi da konačno ide prema mjestu kojem zaslužuje – a to je sam vrh bh. estrade.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by naj_portal (@najportal)

Regionalna publika ga je upoznala u takmičenju ‘Zvezde Granda’ gdje je također ostavio itekakav pečat. No, pravi pečat na estradi mu tek predstoji. Sve to zahvaljujući novim pjesmama ‘Danas ženimo jarana’ i ‘Ljubi brate dok si mlad’. 

Emelin nam u pjesmi ‘Danas ženimo jarana’ donosi nezaboravnu priču o radosti i ljubavi na danu vjenčanja. Njegov emotivan glas oživljava svaku riječ stihova, dok nas vodi kroz uzbuđenje i radost koja ispunjava vazduh dok se prijatelji okupljaju da proslave ovaj poseban trenutak.

Spot savršeno dopunjuje Emelinovu interpretaciju, prikazujući nam urnebesne trenutke i neizmernu sreću koja prati ovakav događaj. Muziku ove sjajne numere potpisuje Edi Hadžiahmetović, tekst Haro Hamzakadić a aranžman Edi Hadžiahmetović i Mirza Hadžiahmetović.

Ni Emelin nije štedio riječi hvale za ekipu koja mu je bila na raspolaganju tokom snimanja spota.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Emelin Fetic (@emelin.official)

– Posebno hvala mom drugu i saradniku Vedadu Durmiću i Caffeu Extrablatt Zenica! Potom mojim drugarima Selmi Terzić-Salihbašić i Farisu Salihbašić, koji su odigrali mladence u videu. Mom drugu Fudi koji je odigrao kuma, Irmi Hođić koja je igrala kumu. Naravno, plesnom klubu Shadow Zenica koji su bili statisti, restoranu Tapas koji nam je ustupio prostor za snimanje videam te mojim drugarima Orkestar Harisa Kaltaka – od srca je kazao Fetić.

A koliko je ‘zakucao’ svoje mjesto na estradnom nebu govori podatak da mnogo nastupa, putuje, snima nove covere… A uskoro kreće na australijsku turneju. Decembar i doček Nove godine bit će upravo ‘preko bare’.

 

 

 

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending