Niko više ne može upratiti divljanje cijena u BiH: POSKUPILO I ŠIŠANJE, PROŠLE GODINE VREĆA KUPUSA 1 MARKA, A SADA GLAVICA SE PRODAJE ZA MARKU!

Dok se vode rasprave o poskupljenju struje, koja bi lančano mogla proizvesti masovna poskupljenja, u trgovinama, ugostitejstvu, na pijacama sve skače. Svaki dan neko novo poskupljenje u BiH. Od ulja, brašna, mesa, kafe do građevinskog materijala, peleta, drva… Posklupilo je čak i šišanje. Na nove cijene su uticali distributeri repromaterijala.

“Razlog podizanja cijena usluga najviše je zbog poskupljenja frizersko kozmetičkog materijala, a onda i sva ostala poskupljenja. Jer ako uzmemo da su u 99% jedini izvori primanja iz naših salona i da je to budžet iz kojeg prehranjujemo porodicuj, logično je, da bi mogli ispuniti osnovne potrebe, moramo ići u korak s tržištem. Primjera radi, rukavice koje smo prije korone plaćali 9.50 km danas koštaju 23 km, govori nam, dodajući da je poskupljenje frizerskih usluga jednostavno neizbježno – objašnjava Sanin Fazlić, predsjednik Saveza frizera BiH.

Drastično su prasle i cijene mesa, a istovremeno cijene žive stoke su “zamrznute”. Kontinuitet uvoza neometano funkcioniše, a domaća proizvodnja je “deveta rupa na svirali”.

“Poljoprivreda u BiH svakim danom sve je bliža gašenju, a kada do toga dođe, tek ćemo onda biti svjesni što smo imali – ipozoravaju predstavnici poljoprivrednih proizvođača.

Dodaju, da nije iskljuleno da ćemo uskoro čekati u redovima za hljeb, meso, mlijeko…, te ilustruju podatkom da danas kilogram kupusa na tržnicama košta 1 KM, dok je lani vreća kupusa bila 1 KM. Cijena krumpira je isto rasla, za kilogram se sada izdvaja oko 2 KM, koliko je ranije stajala vreća.

Osim viših cijena, problem je što tih proizvoda nema dovoljno. Do 8 sati ujutro uglavnom je sve rasprodano, ne možete kao prije doći na tržnicu oko podne i kupiti sve što vam treba.

Ako je tako već sada, zamislite što nas očekuje za nekoliko godina. Imat ćemo novac, ali nećemo imati gdje kupiti kvalitetan proizvod – kažu poljoprivrednici. S ovim cijenama robe i prihodima ljudi ne mogu opstati, nema šanse. Uskoro bi nas mogao strefiti kolaps. (Naj portal)