Pratite nas

Zanimljivosti

Za ovaj cvijet se vjeruje da ima posebnu moć: ZIJEVALICA MOŽE OTKRITI LAŽOVA!

Published

on

Zijevalica je cvijet koji možemo vidjeti u mnogim baštama. Ona je otporna i nezahtjevna biljka koja može da prezimi na otvorenom, i već u proljeće ponovo cvjeta u prelijepim bojama.

Može se naći u raznim nijansama i bojama: od bijele, preko žute i narandžaste, pa sve do roze i crvene, a prelijepo izgledaju kada se na jednom mjestu nalazi po nekoliko boja.

U našim krajevima zijevalica obično prezimi na otvorenom prostoru i cvjeta od ranog proljeća pa sve do zime. U slučaju kada su zime blage, cvijet zijevalice može da se vidi i u tom periodu.

Zijevalica je biljka sa zanimljivim imenom, koje je dobila prema svom izgledu – kada se cvijet otvori, izgleda kao da zijeva. Na latinskom se zove “Antirrhinum majus”, što u prijevodu znači “cvijet koji liči na nos”. Engleski naziv ove biljke je “snapdragon”, jer njen cvijet podsjeća na glavu zmaja koji je sklopio čeljusti, dok se grčkom jeziku zove “kynokephelon,” odnosno “pseća glava”.

Simbolika
Osim što spadaju u dekorativne biljke, zijevalice imaju i posebno značenje i simboliku. Predstavljaju snagu jer mogu da rastu na kamenitim i nenaseljenim područjima, a dovode se i u vezu sa erotskom energijom, jer su ih navodno nekada ljubavnici poklanjali jedno drugom, kao znak da im je još stalo do veze.

U nekim kulturama vjeruje se da ovaj cvijet ima posebnu moć da spriječi i otkrije laž. Takođe, vlasnicima bašte u kojoj raste donosi unutrašnju snagu koja im je neophodna za prevazilaženje izazova.

Prema vjerovanju, zijevalice treba pokloniti ljudima koji su prevazišli neki životni izazov ili se trenutno suočavaju sa prekretnicom u životu. (Naj portal)

Zanimljivosti

U Stocu promocija knjige “Bajgorić” koja govori o životu guslara koji je opjevao historiju BiH

Published

on

U Stocu promocija knjige “Bajgorić” koja govori o životu guslara koji je opjevao historiju BiH

U Gradskoj biblioteci „Mak Dizdar“ u Stocu u subotu u 18 sati bit će održana promocija knjige “Bajgorić” autorice Indire Durmić.

Guslarska poezija

Ovo izuzetno naučno-istraživačko djelo osvjetljava život i umjetnost jednog od najvažnijih guslara u bosanskohercegovačkoj tradiciji, narodnog pripovjedača (guslara) Halila Bajgorića koji je opjevao historiju Bosne i Hercegovine, Like i Slavonije (Osika).

– Ova knjiga ima izuzetnu vrijednost, jer je građa o Bajgoriću preuzeta iz Millman Parry Collection. Zbirke koja se čuva na Harvardu i koja sadrži bogate izvore o usmenoj književnosti Balkana.

Kulturno nasljeđe

Kroz transkripciju ove građe omogućavamo publici bolje razumijevanje kulturnog naslijeđa i umjetničke tradicije koju guslarska poezija predstavlja.

– Kroz istraživanje života i umjetnosti guslara Bajgorića, studija bilježi i prenosi tradiciju guslarskog stvaralaštva. Ona ima ključnu ulogu u čuvanju historije, običaja i moralnih vrijednosti zajednice. U vremenu globalizacije, ovakvi radovi podsjećaju na važnost njegovanja lokalne kulturne baštine. Studija pruža resurse za obrazovanje novih generacija o značaju guslarske tradicije.

– Ova promocija predstavlja priliku ne samo za očuvanje kulturnog naslijeđa, već i za jačanje povezanosti sa svjetskom zajednicom, kroz prizmu globalnog priznavanja umjetničke baštine Bosne i Hercegovine. Ono što ovu promociju dodatno čini posebnom je uloga Đemile Talić Gabriel kao promotorice.

Dodatna težina

– Kao zastupnica za multikulturalizam RCNs u Novom Južnom Velsu (NSW), njeno prisustvo i angažman daju dodatnu težinu ovoj promociji. Jer gospođa Talić Gabriel aktivno doprinosi dijalogu među kulturama i globalnom priznanju kulturnog naslijeđa Bosne i Hercegovine – kaže autorica Indira Durmić.

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending