Razglednice
11.000 godina prkosi gravitaciji: FENOMEN “ČUDNE STIJENE” U FINSKOJ
Kummakivi, kako mu sam naziv na finskom kaže, je čudesna stijena. (fin. kummakivi – čudna stijena, čudan kamen). Legenda govori o jednoj priči, a geolozi imaju drugu, onako naučno potkovanu.
Svako ko u ovoj gustoj šumi naiđe na čudesnu stijenu Kummakivi, veoma ga zbuni i iznenadi pogled na nesvakidašnji prizor koji ide dalje od ljudskog razumijevanja. Ovaj gornji ogromni kamen, sa tako malo površine se oslanja na donji, zaobljen kamen, da jednostavno izgleda kao odlično džinovsko balansiranje na jednom prstu.
Još je čudnije to što su mnogi pokušavali da ga pomjere, ali uzalud. Niko još nije objasnio zbog čega ona do sada nije pala. Ova kamena stijena, nema namjeru da padne, a tu je već hiljadama godina … oko 11-12 hiljada godina. Široka je 7 metara a visoka 5. Procjenjuje se da je teška 500 tona.
Za ovaj fenomen legenda ima jedno objašnjenje, dok nauka nudi drugo. Istina je, da nijedno nije dokazano.
Prema legendi, ovu stijenu su na kamen postavili divovi; dok geolozi nude naučno objašnjenje – glečere. Kako ovo nije jedina balansirajuća stijena na svijetu, naučnici vjeruju da su je glečeri ostavili za sobom dok su se povlačili prije više od 8.000 godina.
Ipak, koja god priča da vam je bliža ili ljepša, svi se slažu u jednom, da ta stijena izgleda prelijepo i neobično. (Naj portal)
Razglednice
U Sahari se pojavljuju jezera: OVO SE NIJE DESILO DECENIJAMA (Video)
Sahara, jedna od najsušnijih pustinja na svijetu, zabilježila je neobične vremenske uslove tokom septembra, kada su jake kiše pogodile jugoistočni Maroko. Ova pojava, koja se nije dogodila decenijama, transformisala je pješčane dine u pejzaže ispunjene jezerima.
Obično, Sahara primi samo nekoliko centimetara kiše godišnje, a kasni ljetnji pljuskovi su izuzetno rijetki. Ipak, početkom septembra, sistem niskog pritiska donio je intenzivne padavine koje su trajale dva dana, a preliminarni podaci NASA ukazuju na to da je u nekim dijelovima regiona palo čak 20 centimetara kiše.
U pustinjskoj oblasti Erahidija, zabilježeno je skoro osam centimetara kiše u samo dva dana, što je više od četiri puta više od prosječnih padavina za cijeli septembar.
„Prošlo je 30 do 50 godina otkako smo imali toliko kiše za tako kratko vrijeme – izjavio je Husin Juabeb iz Marokanske meteorološke agencije.
Iako je većina padavina zabilježena u slabo naseljenim područjima, neki gradovi i sela su doživjeli smrtonosne poplave, uzrokujući smrt više od deset ljudi. Dramatične fotografije stižu iz pustinjskog grada Merzuge, gdje su rijetke poplave formirale nova jezera u pješčanim dinama. Kiša je takođe napunila suha jezera, poput onog u Nacionalnom parku Iriki, najvećem nacionalnom parku u Maroku.
Sahara, koja se prostire na 9,4 miliona kvadratnih kilometara, najveća je vrela pustinja na svijetu i obuhvata desetak zemalja sjeverne, centralne i zapadne Afrike. U mnogim od ovih zemalja, stalne suše su postale ozbiljan problem, posebno u kontekstu ekstremnih vremenskih uslova izazvanih globalnim zagrijavanjem. (Naj portal)
-
Astrologija4 godine
Lunarni kalendar: MJESEČEVE MIJENE ZA 2021. GODINU
-
Zanimljivosti4 sedmice
Horor u BiH: Bh. pjevačicu brutalno pretukao suprug, snimak kako je udara nogama u glavu ledi krv u žilama
-
Vidoviti ljudi4 godine
Proročica Vera Čudina “ne vidi” ništa lijepo: TEK NAM PREDSTOJI HAOS, JER STIŽE OPASNIJI VIRUS OD KORONE!
-
Zanimljivosti4 mjeseca
Nafakali doktor Edib Šarić iz Mostara: DOBIO 17 AUTOMOBILA NA POKLON