Razglednice
Ova mjesta su napuštena, ali privlačna za turiste: UPOZNAJTE SELO LUTAKA ILI MAČAKA, ZAVITITE U GRAD DUHOVA
Napušteni gradovi duhova, jezivi muzeji, podvodne skulpture nalik ljudima, sela gdje žive lutke u prirodnoj veličini, samo su neka od najbizarnijih mjesta na svijetu za koja možda niste čuli.
Pjegavo jezero u Kanadi
Pjegavo jezero pojavljuje se samo ljeti, kada isparavanje iza sebe ostavlja 300 grupisanih vodenih pjega. Pjegavo jezero sadrži najveću količinu minerala na svijetu, magnezijum-sulfat, natrijum-sulfat i kalcijum, kao i brojne druge supstance, kao što su srebro i titan. Jedinstveni sastav velike količine minerala stvara na jezeru predivne raznobojne mrlje. Jezero Kliuk već dugo se smatra svetim mjestom, čije vode su korištene za liječenje svega, od bolova u tijelu do borbenih rana.
Grad duhova u Namibiji
Nekada grad dijamanata, danas grad duhova bez ijednog stanovnika. Grad je imao sve sadržaje i institucije, bolnice, škole, elektranu, pozorište, čak i prvi tramvaj u ovom dijelu svijeta. Nakon Prvog svjetskog rata zalihe dijamanata su potrošene, a grad je konačno napušten 1954. godine. Dio napuštenih građevina se urušio ili je zatrpan pijeskom. Ipak, turisti su i danas radoznali da istraže sablasni grad duhova i saznaju više o njegovoj istoriji.
Podvodni muzej u Meksiku
Na dnu Karipskog mora u blizini Kankuna, 500 skulptura u prirodnoj veličini našlo je svoj dom, zahvaljujući preduzimljivom vajaru Džejsonu de Kaires Tejloru. Namjena skulptura je da one čine svojevrsni greben i tako privlače morski svijet. Posjetioci su pozvani da dožive nezaboravno iskustvo na monumentalnoj podvodnoj izložbi dizajniranoj za promociju kolonizacije morskog života, bilo na brodu sa staklenim dnom ili na ronilačkoj ekskurziji.
Selo lutaka u Japanu
U zamjenu za stanovnike, malo selo Nagoro u Japanu jezivim lutkama privlači turiste sa svih strana svijeta. Smješteno 550 kilometara jugozapadno od Tokija, mjesto je postalo poznato kao dolina lutaka, otkako je Cukimi Ajano počela da postavlja strašila na ulice kako bi selu „udahnula život“.
“U selu nas živi samo 27, a strašila je deset puta više – kaže Ajano.
Lutke lokalne umjetnice mogu se vidjeti pored puta, kako sjede u školskim klupama, čak i kako obavljaju poslove u njivama ili vrše radove na putu. Da bi strašila bila što sličnija ljudima, nanosi im šminku. Tako se umjetnica prisjeća svog djetinjstva, kada je u selu bilo živo. Mještana je tada, kaže, bilo nekoliko stotina.
Muzej kose u Turskoj
Muzej je formiran tako što je grnčar Galip Korukću odsjekao pramen kose Francuskinji koja je 1979. godine posjetila njegov atelje. Kosu je okačio na zid, i od tada bi od svake žene koja bi posjetila atelje sjekao po pramen kose i kačio na zid. Atelje je s vremenom pretvoren u muzej. Danas zidove i plafon podzemnog muzeja „krasi“ više od 16.000 pramenova kose.
Pepeljugina crkva na Tajvanu
Staklena crkva u obliku Pepeljugine cipele izgrađena je na Tajvanu prije pet godina kako bi privukla više ženskih vjernika. Smještena u gradu Budaiju, crkva je u potpunosti napravljena od stakla i sadrži 320 staklenih dijelova. Visoka je 16, a široka 11 metara. Spomenik drži Ginisov svjetski rekord kao najveća svjetska konstrukcija u obliku cipele sa visokom potpeticom.
Ostrvo mačaka u Japanuofimedia
Malo japansko ostrvo Taširođima nazivaju i ostrvom mačaka, kojih ima šest puta više od stanovnika ostrva. Doselile su se prije četiri vijeka, a doveli su ih ostrvljani kako bi od miševa zaštitili svilene bube koje su uzgajali za tekstilnu industriju. Ostrvo Taširođim,a na kojem živi oko 100 ljudi i 500 mačaka, postalo je svjetski poznata destinacija. (Naj portal)
Razglednice
U Sahari se pojavljuju jezera: OVO SE NIJE DESILO DECENIJAMA (Video)
Sahara, jedna od najsušnijih pustinja na svijetu, zabilježila je neobične vremenske uslove tokom septembra, kada su jake kiše pogodile jugoistočni Maroko. Ova pojava, koja se nije dogodila decenijama, transformisala je pješčane dine u pejzaže ispunjene jezerima.
Obično, Sahara primi samo nekoliko centimetara kiše godišnje, a kasni ljetnji pljuskovi su izuzetno rijetki. Ipak, početkom septembra, sistem niskog pritiska donio je intenzivne padavine koje su trajale dva dana, a preliminarni podaci NASA ukazuju na to da je u nekim dijelovima regiona palo čak 20 centimetara kiše.
U pustinjskoj oblasti Erahidija, zabilježeno je skoro osam centimetara kiše u samo dva dana, što je više od četiri puta više od prosječnih padavina za cijeli septembar.
„Prošlo je 30 do 50 godina otkako smo imali toliko kiše za tako kratko vrijeme – izjavio je Husin Juabeb iz Marokanske meteorološke agencije.
Iako je većina padavina zabilježena u slabo naseljenim područjima, neki gradovi i sela su doživjeli smrtonosne poplave, uzrokujući smrt više od deset ljudi. Dramatične fotografije stižu iz pustinjskog grada Merzuge, gdje su rijetke poplave formirale nova jezera u pješčanim dinama. Kiša je takođe napunila suha jezera, poput onog u Nacionalnom parku Iriki, najvećem nacionalnom parku u Maroku.
Sahara, koja se prostire na 9,4 miliona kvadratnih kilometara, najveća je vrela pustinja na svijetu i obuhvata desetak zemalja sjeverne, centralne i zapadne Afrike. U mnogim od ovih zemalja, stalne suše su postale ozbiljan problem, posebno u kontekstu ekstremnih vremenskih uslova izazvanih globalnim zagrijavanjem. (Naj portal)
-
Astrologija4 godine
Lunarni kalendar: MJESEČEVE MIJENE ZA 2021. GODINU
-
Zanimljivosti4 sedmice
Horor u BiH: Bh. pjevačicu brutalno pretukao suprug, snimak kako je udara nogama u glavu ledi krv u žilama
-
Vidoviti ljudi4 godine
Proročica Vera Čudina “ne vidi” ništa lijepo: TEK NAM PREDSTOJI HAOS, JER STIŽE OPASNIJI VIRUS OD KORONE!
-
Zanimljivosti4 mjeseca
Nafakali doktor Edib Šarić iz Mostara: DOBIO 17 AUTOMOBILA NA POKLON