Razglednice
Venecija tone: MOŽE LI JE SPASITI “SAVREMENI MOJSIJE”?
Nivo mora u Venecijanskoj laguni u idućim decenijama bi mogao da poraste za više od jednog metra, upozoravaju istraživači koji se bave klimatskim promjenama i naukom o moru.
Poplave u Veneciji su već godinama goruće pitanje, koje je postalo još aktuelnije poslije najveće zabilježene plime u proteklih 50 godina. Naime, u novembru 2019. godine Veneciju je pogodila plima od 187 cm i izazvala najgoru poplavu u posljednjih 50 godina.
Samo jednom u istoriji ona je bila viša, godine 1966. kada je iznosila rekordnih 194 cm. U uobičajenim okolnostima voda visine od 80 do 90 cm uglavnom se smatra visokom, ali stanovnici i gradske uprave s tim uspijevaju da se nose bez većih poteškoća.
Rezultati istraživanja objavljeni ove nedjelje u časopisu “Natural Hazards and Earth System Sciences” upućuju na to da je, ako klimatske promjene ne uspiju znatno da se uspore, do 2100. godine moguće je povećanje nivoa mora i do 120 cm, a ekstremni scenario predviđa porast od čak 170 centimetara. Zbog toga naučnici upozoravju da porast nivoa mora hitno treba uzeti u obzir u sklopu urbanističkog plana Venecije.
Italijanska vlada uložila je milijarde eura u kontraverzni sistem zaštite od poplava. Sistem podmorskih barijera, koji čine čelične brane, nazvan MOSE, prvi put je uspješno aktiviran prošle godine. Projekat njegove izgradnje pokrenut je još 1984. godine.
Radovi na izgradnji započeli su 2003. godine, za vrijeme premijera Silvija Berluskonija, a barijere je trebalo dovršiti do 2016. godine. Ali čitav projekat obilježen je brojnim korupcijskim skandalima, prekoračenjem troškova i velikim kašnjenjima.
MOSE je inače skraćenica za “Modulo Sperimentale Elettromeccanico” (Eksperimentalni elektromehanički modul), a u slučaju Venecije koja očekuje spas od podizanja nivao mora, ime ovog sistema barijera odnosi se i na biblijski lik Mojsija (ital. Mosè) koji je razdvojio Crveno more da bi Izraelcima omogućio bijeg iz Egipta.
Savremeni “Mojsije” sastoji se od 78 žutih čeličnih podmorskih barijera, koje se po aktiviranju izdižu iznad površine mora i sprječavaju da talas plime iz Jadranskog mora poplavi Venecijansku lagunu.
Da bi zaštitila grad od plimnih talasa, barijera bi, po mišljenju naučnika morala da ostane zatvorena veći dio godine od 2075. godine nadalje. Ali to bi moglo da učini više štete nego koristi, jer bi duga upotreba barijere mogla negativno da utiče na osjetljivi ekosistem lagune, što bi moglo da ima ogromne posljedice za privredu. Studiju su izradili naučnici sa Univerziteta u Veneciji i Leču u saradnji sa italijanskim Institutom za nauku o moru. (Naj portal)
Razglednice
Njih dvoje imaju jedinstven stil života: ŽIVE BEZ STALNOG DOMA, ČUVAJUĆI TUĐE KUĆE PO SVIJETU
Jedan britansko-američki bračni par pronašao je jedinstven način života – nemaju stalni dom niti troškove stanovanja, već putuju svijetom čuvajući kuće i stanove nepoznatih ljudi. Zauzvrat, imaju besplatan smještaj i brinu o ljubimcima i biljkama vlasnika dok su oni odsutni.
Ovaj način života omogućava im da uštede na troškovima stanovanja, što im odgovara, i ne planiraju da stanu.
“Oboje volimo putovanja, a ovakav stil života privlačio nas je od samog početka. Upoznali smo se 2013. dok smo oboje živjeli u inostranstvu, i odmah smo zavoljeli ovu ideju. Čuvanje nečijeg doma uglavnom uključuje brigu o kućnim ljubimcima, biljkama, održavanje sigurnosti i higijene doma, a sve u zamjenu za besplatan smještaj – objašnjava Ejmi Hornsbi.
Do sada su obišli oko 15 zemalja i stekli brojne prijatelje, među kojima su i ljudi i životinje. Ovako mogu da putuju polako i posjećuju manja mjesta i sela koja bi kao turisti vjerovatno propustili.
Putujući i boraveći u tuđim domovima, oni rade na daljinu – Ejmi kao slobodni pisac, a njen suprug kao učitelj engleskog jezika. Iako su daleko od klasičnog doma, ovakav način života omogućava im minimalne troškove dok istražuju svijet i zarađuju.
Ona i njen suprug prvi put su čuli za ovakav način putovanja dok su živjeli u Južnoj Koreji, a zatim se preselili u Poljsku. Kroz preporuke i grupe na društvenim mrežama, pronašli su ljude kojima je bila potrebna briga za kućne ljubimce tokom njihovog odsustva. Tako su stekli prve preporuke, što im je kasnije pomoglo u prijavama na platforme za čuvanje kuća.
Prve zadatke dobili su u Engleskoj, gdje su čuvali mačke, a potom i papagaja. Ovaj način života brzo je postao njihova svakodnevica, a sa mnogim vlasnicima su ostali u kontaktu. Dvoje vlasnika čak su im bili svjedoci na vjenčanju tokom pandemije.
Poslije više od 50 čuvanja, znaju šta im odgovara. Uživaju u minimalizmu, brizi za prelijepe životinje i stvaranju jedinstvenih uspomena. Povremeno moraju popuniti praznine sa nekoliko noćenja u hotelima, ali ih to ne ometa u njihovom načinu života.
Tokom pandemije su pokušali da se skrase u Engleskoj, ali ubrzo su shvatili da im to ne odgovara. Vratili su se putovanjima, prodali svoj namještaj i nastavili sa životom bez stalnog doma.
Iako mnogima ovakav način života nije razumljiv, Ejmi i njen muž ga istinski vole i vjeruju da je život prekratak da bi se živjelo po tuđim očekivanjima, prenosi Business Insider. (Naj portal)
-
Astrologija4 godine
Lunarni kalendar: MJESEČEVE MIJENE ZA 2021. GODINU
-
Zanimljivosti1 mjesec
Horor u BiH: Bh. pjevačicu brutalno pretukao suprug, snimak kako je udara nogama u glavu ledi krv u žilama
-
Vidoviti ljudi4 godine
Proročica Vera Čudina “ne vidi” ništa lijepo: TEK NAM PREDSTOJI HAOS, JER STIŽE OPASNIJI VIRUS OD KORONE!
-
Zanimljivosti5 mjeseci
Nafakali doktor Edib Šarić iz Mostara: DOBIO 17 AUTOMOBILA NA POKLON