Pratite nas

Razglednice

Vodostaj nikad niži: RIJEKA SANA SE PREPOLOVILA

Published

on

U Sanskom Mostu je izmjeren vodostaj Sane od svega 71 centimetar, što je najniži izmjereni vodostaj ove rijeke otkako se on uopšte mjeri. Ova pojava uzrokovana je dugim sušnim periodom i izuzetno malom količinom padavina, a ono što zabrinjava jeste da je nivo rijeke Sane i njenih pritoka svake godine sve manji, što značajno pogoršava ukupnu hidrološku sliku na ovim prostorima.

Iz preduzeća “Vodovod i kanalizacija” kažu kako je snabdijevanje pitkom vodom korisnika gradskog vodovoda uredno i redovno, ali bi problemi mogli nastati ako se nastavi period bez padavina.

Zbog toga su iz ovog preduzeća pozvali korisnike da racionalno koriste vodu za piće, a oformljena je i inspekcija koja će obilaziti domaćinstva i kontrolisati način potrošnje vode.

Zbog niskog vodostaja značajno je smanjena protočnost rijeke Sane i njenih pritoka, što uzrokuje pojavu stajaćih voda, kao i zagrijavanje vode usljed visokih temperatura.

Iz Društva sportskih ribolovaca “Devet rijeka” kažu kako ovakva situacija dovodi do migracija riba, koje se povlače u predjele rijeke gdje ima više kiseonika, a u posljednjih nekoliko dana evidentirano je i više dojava građana o uginućima riba, što se upravo dovodi u vezu sa smanjenom količinom kiseonika.

Iz pomenutog društva upozoravaju da je na rijeci Sani i njenim pritokama dozvoljen ribolov jedino pomoću ribarskog štapa, te da je pojačan nadzor ribočuvarskih službi i policije na terenu kako bi se onemogućio krivolov.

Iako ovako nizak vodostaj rijeke Sane mnogi dovode u vezu s globalnim klimatskim promjenama, hidrolog Emir Trožić smatra kako je riječ o periodičnim cikličnim kretanjima u prirodi i da nema bojazni da bi moglo nestati vode.

“Ukoliko se prate ovakve pojave unatrag nekoliko decenija, može se vidjeti da slični periodi nisu izuzeci, već da ih je bilo u prošlosti. Radi se o cikličnim periodima koji mogu potrajati godinama, pa imamo promjenljive hidrološke cikluse kada je više ili manje vode. Sve je to normalna pojava u prirodi i smatram kako nema toliko veze s globalnim klimatskim promjenama”, istakao je za “Nezavisne” Trožić (Naj portal)

Razglednice

Njih dvoje imaju jedinstven stil života: ŽIVE BEZ STALNOG DOMA, ČUVAJUĆI TUĐE KUĆE PO SVIJETU

Published

on

Jedan britansko-američki bračni par pronašao je jedinstven način života – nemaju stalni dom niti troškove stanovanja, već putuju svijetom čuvajući kuće i stanove nepoznatih ljudi. Zauzvrat, imaju besplatan smještaj i brinu o ljubimcima i biljkama vlasnika dok su oni odsutni.

Ovaj način života omogućava im da uštede na troškovima stanovanja, što im odgovara, i ne planiraju da stanu.

“Oboje volimo putovanja, a ovakav stil života privlačio nas je od samog početka. Upoznali smo se 2013. dok smo oboje živjeli u inostranstvu, i odmah smo zavoljeli ovu ideju. Čuvanje nečijeg doma uglavnom uključuje brigu o kućnim ljubimcima, biljkama, održavanje sigurnosti i higijene doma, a sve u zamjenu za besplatan smještaj – objašnjava Ejmi Hornsbi.

Do sada su obišli oko 15 zemalja i stekli brojne prijatelje, među kojima su i ljudi i životinje. Ovako mogu da putuju polako i posjećuju manja mjesta i sela koja bi kao turisti vjerovatno propustili.

Putujući i boraveći u tuđim domovima, oni rade na daljinu – Ejmi kao slobodni pisac, a njen suprug kao učitelj engleskog jezika. Iako su daleko od klasičnog doma, ovakav način života omogućava im minimalne troškove dok istražuju svijet i zarađuju.

Ona i njen suprug prvi put su čuli za ovakav način putovanja dok su živjeli u Južnoj Koreji, a zatim se preselili u Poljsku. Kroz preporuke i grupe na društvenim mrežama, pronašli su ljude kojima je bila potrebna briga za kućne ljubimce tokom njihovog odsustva. Tako su stekli prve preporuke, što im je kasnije pomoglo u prijavama na platforme za čuvanje kuća.

Prve zadatke dobili su u Engleskoj, gdje su čuvali mačke, a potom i papagaja. Ovaj način života brzo je postao njihova svakodnevica, a sa mnogim vlasnicima su ostali u kontaktu. Dvoje vlasnika čak su im bili svjedoci na vjenčanju tokom pandemije.

Poslije više od 50 čuvanja, znaju šta im odgovara. Uživaju u minimalizmu, brizi za prelijepe životinje i stvaranju jedinstvenih uspomena. Povremeno moraju popuniti praznine sa nekoliko noćenja u hotelima, ali ih to ne ometa u njihovom načinu života.

Tokom pandemije su pokušali da se skrase u Engleskoj, ali ubrzo su shvatili da im to ne odgovara. Vratili su se putovanjima, prodali svoj namještaj i nastavili sa životom bez stalnog doma.

Iako mnogima ovakav način života nije razumljiv, Ejmi i njen muž ga istinski vole i vjeruju da je život prekratak da bi se živjelo po tuđim očekivanjima, prenosi Business Insider. (Naj portal)

 

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending