Nezapamćeni požari pogodili su Italiju, Tursku i Grčku zbog sve viših temperatura koje su posljedica klimatskih promena. Šumski požari su uobičajena pojava u južnoj Evropi tokom ljetnih mjeseci, ali su ove godine ipak zabilježene ekstremne vremenske prilike. Francuska i Španija su tokom jula iskusile oko 200 požara nedjeljno, u poređenju sa 38 i 81, koliki je bio prosječan broj požara tokom prethodnih 12 godina.
Vatrene stihije su se ove godine pojačale zbog visokih temperatura i suše. U nedavno pogođenim zemljama Mediterana tokom jula bilo je između dva i pet puta više požara nego od 2008. do 2020. godine.
Uništenje u Turskoj posljednjih nedelja pokazuje razmjere uticaja na životnu sredinu – početkom avgusta izgorjelo je oko 150.000 hektara zemlje, što je bilo devet puta više od prosjeka u prethodnih 12 godina.
Profesor Den Mičel, sa Univerziteta u Bristolu, kaže da ovi požari mogu imati razorne posljedice po ljudsko i ekološko zdravlje.
“Sav sprženi materijal stvara visok nivo čestica u vazduhu, što izaziva značajne disajne probleme i probleme sa vidljivošću. Povrh toga, gubitak ekosistema može poništiti stotine godine rada prirode – poručio je.to
Evropa doživljava najgore toplotne talase u posljednjoj deceniji zbog toplotne kupole – mjehura visokog pritiska koji zadržava toplotu unutar određenog područja.
Zato su se temperature podigle iznad 40 stepeni Celzijusa u mnogim dijelovima južne Evrope i stvorili su savršene uslove da požari počnu da bjesne.
“Požari su rezultat kombinacije vremenskih prilika, ali ključni sastojci su visoke temperature, suhi uslovi i jaki vjetrovi. U Grčkoj i Turskoj kombinovani ekstremni toplotni talasi i suša stvorili su savršenu oluju – rekao je profesor Mičel.
Ove godine zabilježen je i istorijski nizak nivo padavina u većem dijelu južne Evrope. U narednim godinama ekstremniji vremenski obrasci bi mogli da znače da će požari postati problem i u drugim dijelovima Evrope, kaže profesor Mičel.
“Zimi se očekuje da će biti više kiše, što će uzrokovati procvat vegetacije. Ljeti se očekuje manje kiše u mnogim dijelovima Evrope. Tako da ćemo u budućnosti imati više suhe vegetacije, što dovodi do više „goriva“ za šumske požare – objasnio je. (Naj portal)