Razglednice
Najukusniji su u Jablanici: DAJ MI PORCIJU JAGNJETINE ALI DA BUDE ZAPORAK, PAPRČNJAK ILI PRIPONAC
Svi putnici namjernici koji su prolazili magistralnom cestom prema jugu ili se vraćali s mora znaju kako nema boljeg odmora od predaha na svježem zraku i uživanja u janjetini koja je s vremenom postala zaštitni znak jablaničkog kraja. Za kvalitet janjećeg mesa posebno oko jablaničkog kraja zaslužni su dobar geografski položaj, pogodna klima i zdrava ishrana na pašnjacima i livadama. Stručnjaci će reći kako je to tako i zbog običaja da se janjci puštaju na otvoreno, umjesto da se zatvaraju u torove, što kasnije rezultira boljim mesom.
Prilikom putovanja omiljeno mjesto za kratki predah putnicima su mnogobrojni restorani od Konjica do Jablanice koji su se smjestili uz samu magistralnu cestu, te ih nikako ne možete zaobići. Jednako kako Neretva stvara svoje usjeke i krči put ka moru, restorani su se nanizali jedan do drugoga, a svaki od njih pored standardnog jelovnika priprema svoju janjetinu i ima svoje odane goste. Kada vozite pored nekog od restorana i vidite prepun parking prostor, a posebno desetak janjaca kako se vrte na ražnjevima, odmah znate da ste na pravom tragu.
“Ponekad ih ispečemo i po 15, 20 komada dnevno. Dobra roba mamac je za goste koji osjete kvalitetu i ljubaznost”, pričalju vlasnici.
Obavezno se svrati na porciju jagnjećeg pečenja, a mnogi traže isključiovo zaporak, paprčnjak ili priponac. Stručnjaci kažu da je janjca potrebno stalno zarezivati.
“Tamo gdje se otvara plećka i među nogicama, kako bi “popucao” tamo gdje se želi, a ne gdje ne treba”, priča radnik koji je zadužen za pripremu.
Ljubitelji janjetine vole prednje nogice – zaporak, a zanimljiv naziv za ovaj specijalitet smo čuli kod gostiju iz Hrvatske. Oni ga zovu – paprčnjak ili priponac.
Želeći doznati zašto je to tako i nakon nekoliko dugotrajnih razgovora sa ljudima koji imaju „nepce” za janjetinu, ostaje nam zaključiti kako se radi o restoranima koji više ili manje nalikuju jedan na drugoga, ali to ne umanjuje njihovu kvalitetu. Dobre stvari sliče jedna na drugu, a od viška glava ne boli.
Za kvalitet janjećeg mesa posebno oko jablaničkog kraja zaslužni su dobar geografski položaj, pogodna klima i zdrava ishrana na pašnjacima i livadama. Stručnjaci će reći kako je to tako i zbog običaja da se janjci puštaju na otvoreno, umjesto da se zatvaraju u torove, što kasnije rezultira boljim mesom. Ovo su najpoznatiji jablanički restorani:
Restoran „Kod Gojka”
Ako pitate bilo koga ko je samo jednom prošao jablaničkim krajem koji je to restoran gdje se može dobro pojesti i odmoriti, odgovor je uvijek isti: “Kod Gojka.” Restoran naziva i Lovački dom, otvoren je zahvaljujući pokojnom vlasniku Gojku Jelačiću, a njegovo upravljanje preuzela je na sebe obitelj, kojoj ovaj restoran predstavlja i više od samog posla. Restoran posjeduje nekoliko manjih vrtova, dovoljno parking mjesta i neizostavan ražanj na kojem se priprema čuveno janjeće pečenje. Objekat je uređen u stilu lovačkog doma s mnoštvom eksponata, pa ako niste ljubitelji istoga predlažemo vam da svoje mjesto potražite na otvorenim terasama među zelenilom. S vremenom je restoran poprimio karakteristike legendarnih razmjera, pa je omiljeno odredište mnogih gostiju, a zahvaljujući dugogodišnjoj gastronomskoj tradiciji i iskustvu jedan je od najpopularnijih na ovom području.
Restoran „Zdrava voda”
Domaćini restorana za sebe vole reći kako svojim gostima mogu ponuditi spoj ugodnog prirodnog okruženja, predivan pogled na kanjon Neretve i provjereno kvalitetno meso janjetine, a njihovi se gosti mogu okrijepiti i na izvoru zdrave vode. Restoran se ponosi svojom gastronomskom tradicijom od nekoliko desetljeća, a u svojoj ponudi nudi različite vrste jela, od kojih je ipak najpopularnija janjetina s ražnja. Zdrava voda raspolaže s nekoliko vanjskih natkrivenih terasa, tu je i prikladan parking, a omiljeno je mjesto i većim putničkim grupama, pa se stoga na ugovorene i organizirane grupe gostima nudi i prikladan popust. Tokom turističke sezone u restoranu je jedva moguće pronaći slobodno mjesto, ali zadržavanja su kratka, pa ako vam ne smeta malo pričekati osoblje će se potruditi da vam udovolji. Velike gužve su svakodnevnica tokom ljeta, ali ako se smjestite u hladovinu s pogledom na rijeku, vjerujemo kako ćete moći uživati u svojoj oazi mira. Cijena janjećeg pečenja po kilogramu iznosi 30,00 KM, a tako se otprilike kreću cijene i u drugim restoranima.
Restorani „Maksumić”, Bagrem i San
Na području ovog kraja svojom ponudom još se ističe nekoliko restorana koje vrijedi spomenuti kada se govori o janjetini s ražnja. Relativno mlad, restoran Maksumić gostima nudi i moderno uređen prilaz, nešto popularniji izgled interijera, dovoljno prostora za uživanje u vlastitoj oazi mira i specijalitete domaće kuhinje. Zbog svog jednostavnog i modernog uređenja odlikuje ga i jednostavnost detalja, ali i urednost na zadovoljavajućoj razini. Uz jablaničko jezero smjestili su se i restorani Bagrem i San, koji su nam se posebno svidjeli zbog svog prekrasnog prirodnog okruženja. Na otvorenim terasama gosti mogu uživati u miru, a osoblje je ljubazno, posebno u restoranu San. U oba spomenuta objekta nudi se janjetina s ražnja kao specijalitet kuće, a ukoliko vas put nanese u neko „gluho” doba noći i poželite šoljicu vruće kafe, ne brinite, u restoranu Bagrem ljubazno su nas dočekali baš jednom takvom prilikom. Vrijedno je spomenuti kako je urednost i čistoća ono na što treba obratiti pažnju prilikom zaustavljanja, pa makar se htjeli samo osvježiti, naročito kad su u pitanju djeca, a ova tri objekta idealno su mjesto za to. Na takav način, kada se ujedine kvaliteta usluge i ponude, restorani su s pravom na dobrom glasu.(Naj portal)
PROČITAJTE I OVO:
Sjećanje na Avdu Čilića: KAKO SU NASTALE ČATRNJE U JABLANIČKOM SELU DJEVOR?
Razglednice
U Sahari se pojavljuju jezera: OVO SE NIJE DESILO DECENIJAMA (Video)
Sahara, jedna od najsušnijih pustinja na svijetu, zabilježila je neobične vremenske uslove tokom septembra, kada su jake kiše pogodile jugoistočni Maroko. Ova pojava, koja se nije dogodila decenijama, transformisala je pješčane dine u pejzaže ispunjene jezerima.
Obično, Sahara primi samo nekoliko centimetara kiše godišnje, a kasni ljetnji pljuskovi su izuzetno rijetki. Ipak, početkom septembra, sistem niskog pritiska donio je intenzivne padavine koje su trajale dva dana, a preliminarni podaci NASA ukazuju na to da je u nekim dijelovima regiona palo čak 20 centimetara kiše.
U pustinjskoj oblasti Erahidija, zabilježeno je skoro osam centimetara kiše u samo dva dana, što je više od četiri puta više od prosječnih padavina za cijeli septembar.
„Prošlo je 30 do 50 godina otkako smo imali toliko kiše za tako kratko vrijeme – izjavio je Husin Juabeb iz Marokanske meteorološke agencije.
Iako je većina padavina zabilježena u slabo naseljenim područjima, neki gradovi i sela su doživjeli smrtonosne poplave, uzrokujući smrt više od deset ljudi. Dramatične fotografije stižu iz pustinjskog grada Merzuge, gdje su rijetke poplave formirale nova jezera u pješčanim dinama. Kiša je takođe napunila suha jezera, poput onog u Nacionalnom parku Iriki, najvećem nacionalnom parku u Maroku.
Sahara, koja se prostire na 9,4 miliona kvadratnih kilometara, najveća je vrela pustinja na svijetu i obuhvata desetak zemalja sjeverne, centralne i zapadne Afrike. U mnogim od ovih zemalja, stalne suše su postale ozbiljan problem, posebno u kontekstu ekstremnih vremenskih uslova izazvanih globalnim zagrijavanjem. (Naj portal)
-
Astrologija4 godine
Lunarni kalendar: MJESEČEVE MIJENE ZA 2021. GODINU
-
Zanimljivosti1 mjesec
Horor u BiH: Bh. pjevačicu brutalno pretukao suprug, snimak kako je udara nogama u glavu ledi krv u žilama
-
Vidoviti ljudi4 godine
Proročica Vera Čudina “ne vidi” ništa lijepo: TEK NAM PREDSTOJI HAOS, JER STIŽE OPASNIJI VIRUS OD KORONE!
-
Zanimljivosti4 mjeseca
Nafakali doktor Edib Šarić iz Mostara: DOBIO 17 AUTOMOBILA NA POKLON