Upotreba mobitela za vrijeme vožnje postaje jedan od najvećih uzročnika za saobraćajne nesreće, koje ponekad tragično završavaju.Nekada su glavni uroci saobraćajki bili neprilagođena ili velika brzina, alkoholiziranost, određeni zdravstveni problem… A danas su to mobiteli.
Vozači, umjesto na cesti, se fokusiraju na pozive, poruke, društvene mreže… Neki čak emituju i live vožnju…
Od ukupno 29.703 saobraćajnih nesreća tokom prošle godine u BiH, za jednog od najvećih uzročnika se smatraju mobitel i alkohol, ili i jedno i drugo zajedno.
Iako nema detaljnih istraživanja, u BiH više od 50 posto vozača barem jednom uzme mobitel u vožnji i sve više saobraćajnih stručnjaka slaže se kako bi se veći efekt postigao da se stavi poseban fokus na takve vozače jer se nesreće događaju u tren oka.
Banja Luka je pak upravo zbog tih problema pustila u rad pametni sistem za detekciju i obavještenje o korištenju sigurnosnog pojasa i mobilnog telefona. Riječ je o pilot-projektu koji će pokazati prave razmjere nevezivanja sigurnosnog pojasa i korištenja mobitela.
Policijski službenik s kojim je Večernji list BiH razgovarao rekao je da je nevjerovatno koliko vozača zatekne s mobitelom u ruci, a nesvjesno ih drže i u trenutku kad ih zaustavi i razgovara s njima o prekršajima koje su počinili.
“Neki uopće ne shvate da im je mobitel u ruci i da su u prekršaju. Na cesti je sve više potencijalnih ubica koji sjede za volanom i tipkaju po mobitelu, a zamislite onaj trenutak kada nisu svjesni da izlijeću s ceste ili završavaju u suprotnoj traci te dovode osobe iz tog smjera u opasnost.
Često je mobitel “ubica”, vozač se zanese i jednostavno ne vidi gdje vozi niti uključuje mozak sve dok se ne dogodi nesreća, a onda je prekasno. Ubuduće će se trebati više baviti ovim problemom jer mi smo po broju stanovnika među državama s najvećom stopom smrtnosti i ne smijemo se praviti kao da se ništa ne događa”, ispričao je službenik.
Trenutno se korištenje mobitela u vožnji kažnjava kaznom od 100 KM i jednim kaznenim bodom, a saobraćajni stručnjaci ističu da nije poenta u kažnjavanju i da se visokim kaznama neće puno postići, već je važno utjecati na svijest vozača kako bi se dugoročno izbjeglo neodgovorno ponašanje u prometu, a samim time i zaštitilo sve učesnike saobraćaja jer je previše u ovoj zemlji bilo tragičnih događaja zbog neodgovornosti. (Naj portal)
PROČITAJTE I OVO:
https://najportal.ba/ah-taj-mobilni-pogledajte-kako-djevojka-udara-u-saobracajni-znak-tipkajuci-na-mobitelu/