Pratite nas

Razglednice

Bioluminiscencija: PRELIJEPI PRIZORI ZVIJEZDA NA NEBU I U VODI

Published

on

Na plažama Australije, Tajlanda, Vijetnama, Portorika i Jamajke mora i okeani znaju da prirede pravi noćni spektakl. Svjetlucave talase koji zapljuskuju obalu mnogi upoređuju sa zvijezdama u moru ili gomilom plavih svitaca. Za tu pojavu su uglavnom “krivi” fitoplanktoni koje aktivira sudaranje talasa ili ljudski kontakt, kao što je na primjer šetnja plažom.

Bioluminiscencija, odnosno stvaranje svjetlosti pomoću molekula iz vlastitog tijela, karakteristična je za bića iz morskih dubina. Budući da niko ne može da im upali svjetlo, sama su razvila tu sposobnost kako bi mogla snalažljivo da se vrzmaju mračnim morskim dnom.

Bioluminiscencija je rezultat hemijske reakcije u kojoj molekul luciferina reaguje s kiseonikom pri čemu se oslobađa svjetlost, a brzina reakcije varira u zavisnosti od enzima. Ponekad prekrasna svjetla u moru mogu da budu znak prljavštine, jer nastaju podstaknuta hemijskim reakcijama u zagađenim uslovima.

Ali to nije slučaj na Maldivima, gdje plavičasta bića uvijek iznova oduševljavaju posjetioce koji stvaraju fotografije za pamćenje. Stručnjaci su zaključili da ondje za “light show” nisu krivi bioluminiscenti fitoplanktoni, nego račići ljuskari manji od milimetra. Za razliku od fitoplanktona koji zasvijetle tek na koju sekundu, mali rekorderi rade i više od minuta.

Smatra se da neonsko svjetlo nastaje kao rezultat ljubavne igre odnosno udvaranja. Ljuskari se motaju oko svih 26 atola koji čine Republiku Maldive, pa nema tačnog putokaza gdje treba tražiti fluorescentno more, nego otići na noćno kupanje i nadati se sreći.

Razglednice

U Sahari se pojavljuju jezera: OVO SE NIJE DESILO DECENIJAMA (Video)

Published

on

Sahara, jedna od najsušnijih pustinja na svijetu, zabilježila je neobične vremenske uslove tokom septembra, kada su jake kiše pogodile jugoistočni Maroko. Ova pojava, koja se nije dogodila decenijama, transformisala je pješčane dine u pejzaže ispunjene jezerima.

Obično, Sahara primi samo nekoliko centimetara kiše godišnje, a kasni ljetnji pljuskovi su izuzetno rijetki. Ipak, početkom septembra, sistem niskog pritiska donio je intenzivne padavine koje su trajale dva dana, a preliminarni podaci NASA ukazuju na to da je u nekim dijelovima regiona palo čak 20 centimetara kiše.

U pustinjskoj oblasti Erahidija, zabilježeno je skoro osam centimetara kiše u samo dva dana, što je više od četiri puta više od prosječnih padavina za cijeli septembar.

„Prošlo je 30 do 50 godina otkako smo imali toliko kiše za tako kratko vrijeme – izjavio je Husin Juabeb iz Marokanske meteorološke agencije.

Iako je većina padavina zabilježena u slabo naseljenim područjima, neki gradovi i sela su doživjeli smrtonosne poplave, uzrokujući smrt više od deset ljudi. Dramatične fotografije stižu iz pustinjskog grada Merzuge, gdje su rijetke poplave formirale nova jezera u pješčanim dinama. Kiša je takođe napunila suha jezera, poput onog u Nacionalnom parku Iriki, najvećem nacionalnom parku u Maroku.

Sahara, koja se prostire na 9,4 miliona kvadratnih kilometara, najveća je vrela pustinja na svijetu i obuhvata desetak zemalja sjeverne, centralne i zapadne Afrike. U mnogim od ovih zemalja, stalne suše su postale ozbiljan problem, posebno u kontekstu ekstremnih vremenskih uslova izazvanih globalnim zagrijavanjem. (Naj portal)

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending