Pratite nas

Razglednice

Božija kuća na vrh brda: NAJSTARIJA DŽAMIJA U BiH SAGRAĐENA GDJE SU SE SOKOLOVI LEGLI  

Published

on

Stara utvrda Kušlat i u njoj džamija već stoljećima izazivaju znatiželju putnika kroz dolinu rijeke Drinjače u Konjević Polju kod Zvornika. Džamija Kušlat smatra se najstarijom vojnom džamijom na prostoru Bosne i Hercegovine, a izgrađena je u 15. stoljeću, u vrijeme kada su Osmanlije osvajale Bosnu

Nalazi se na putu između Zvornika i Konjević Polja, na mjesto susreta dvije prekrasne zelene rijeke Drinjače i Jadar, na okomitoj stijeni 15 km južno od Zvornika, nastao u davnom 13. vijeku, nalazi se srednjovjekovni grad Kušlat.

Danas se na ovom mjestu, pored ostataka srednjovjekovnog grada, može naći i jedna mala džamija, koja je ujedno i prva džamija izgrađena u Bosni i Hercegovini, i to baš na mjesto gdje su se onomad legli sokolovi…

Kušlat džamija sagrađena je na vrhu visoke stijene unutar stare utvrde. Namijenjena je bila potrebama posade osmanske vojske.

Riječ je o specifičnom objektu čiji su zidovi svjedoci gotovo 500 godina turbulentne bosanske historije. No, i sami su postali dio te teške historije. U zločinačkim pohodima zapaljena je u februaru 1993. godine.

Do Kušlat džamije se može doći samo pješice, i to iz pravca rijeke Drinjače i naselja Pahljevići. Put koji vodi do ove Božije kuće je sam po sebi poseban. Prema riječima predsjednika Medžlisa islamske zajednice Zvornik Mustafe Muharemovića, tvrđava Kušlat je prije dolaska Osmanlija predstavljala srednjovjekovni utvrđeni grad. Iz ove utvrde štićeni su karavani, ali i obični putnici.

Nakon dolaska Osmanlija, a iz duhovne i vjerske potrebe njihovih vojnika, nastala je Kušlat džamija. Za nju čuveni putopisac Evlija Čelebija veli da je Ebul Fethova, što znači da je izgrađena za vrijeme vladavine sultana Mehmeda II el-Fatiha (Osvajača).

„Kušlat je imao strateški značaj s obzirom da se nalazio na prometnici između Srebrenice i Zvornika, gdje su se nalazili karavanski putevi. Ovuda se, također, izvlačila ruda iz Srebrenice“, priča Muharemović za agenciju Anadolija (AA).

Postoji nekoliko verzija o tome kako je tvrđava Kulašt dobila ime.

Muharemović objašnjava da naziv Kušlat potječe od imena bosanske plemićke porodice Kuršlatovića. No, u narodu je poznata i priča da je tvrđava Kušlat ime dobila po ptičjem gnijezdu.

U ovoj džamiji derviši su mnogo zikrili, slaveći Stvoritelja netaknute prirode ovog djela BiH.

Razglednice

Njih dvoje imaju jedinstven stil života: ŽIVE BEZ STALNOG DOMA, ČUVAJUĆI TUĐE KUĆE PO SVIJETU

Published

on

Jedan britansko-američki bračni par pronašao je jedinstven način života – nemaju stalni dom niti troškove stanovanja, već putuju svijetom čuvajući kuće i stanove nepoznatih ljudi. Zauzvrat, imaju besplatan smještaj i brinu o ljubimcima i biljkama vlasnika dok su oni odsutni.

Ovaj način života omogućava im da uštede na troškovima stanovanja, što im odgovara, i ne planiraju da stanu.

“Oboje volimo putovanja, a ovakav stil života privlačio nas je od samog početka. Upoznali smo se 2013. dok smo oboje živjeli u inostranstvu, i odmah smo zavoljeli ovu ideju. Čuvanje nečijeg doma uglavnom uključuje brigu o kućnim ljubimcima, biljkama, održavanje sigurnosti i higijene doma, a sve u zamjenu za besplatan smještaj – objašnjava Ejmi Hornsbi.

Do sada su obišli oko 15 zemalja i stekli brojne prijatelje, među kojima su i ljudi i životinje. Ovako mogu da putuju polako i posjećuju manja mjesta i sela koja bi kao turisti vjerovatno propustili.

Putujući i boraveći u tuđim domovima, oni rade na daljinu – Ejmi kao slobodni pisac, a njen suprug kao učitelj engleskog jezika. Iako su daleko od klasičnog doma, ovakav način života omogućava im minimalne troškove dok istražuju svijet i zarađuju.

Ona i njen suprug prvi put su čuli za ovakav način putovanja dok su živjeli u Južnoj Koreji, a zatim se preselili u Poljsku. Kroz preporuke i grupe na društvenim mrežama, pronašli su ljude kojima je bila potrebna briga za kućne ljubimce tokom njihovog odsustva. Tako su stekli prve preporuke, što im je kasnije pomoglo u prijavama na platforme za čuvanje kuća.

Prve zadatke dobili su u Engleskoj, gdje su čuvali mačke, a potom i papagaja. Ovaj način života brzo je postao njihova svakodnevica, a sa mnogim vlasnicima su ostali u kontaktu. Dvoje vlasnika čak su im bili svjedoci na vjenčanju tokom pandemije.

Poslije više od 50 čuvanja, znaju šta im odgovara. Uživaju u minimalizmu, brizi za prelijepe životinje i stvaranju jedinstvenih uspomena. Povremeno moraju popuniti praznine sa nekoliko noćenja u hotelima, ali ih to ne ometa u njihovom načinu života.

Tokom pandemije su pokušali da se skrase u Engleskoj, ali ubrzo su shvatili da im to ne odgovara. Vratili su se putovanjima, prodali svoj namještaj i nastavili sa životom bez stalnog doma.

Iako mnogima ovakav način života nije razumljiv, Ejmi i njen muž ga istinski vole i vjeruju da je život prekratak da bi se živjelo po tuđim očekivanjima, prenosi Business Insider. (Naj portal)

 

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending