Pratite nas

Razglednice

Najstarija ćuprija u BiH: ZNATE LI GDJE SE NALAZI MUSTAJ – BEGOV MOST?

Published

on

Naselje Klepci nalazi se na južnom izlazu iz Čapljine, kada skrenete s magistralnog puta M17 na cestu koja vas vodi prema Hutovom blatu. Ovdje se nalazi najstariji most u Bosni i Hercegovini. On stoljećima premošćuje obale nemirne rijeke Bregave, koja se samo kilometar dalje ulijeva u Neretvu.

Izgradio ga je u 16. stoljeću hercegovački sandžak Mustafa-beg, sin Daut-pašin, kao dio stare Stambolske džade, odnosno Carigradskog druma, kada je imao izuzetan strateško-ekonomski značaj jer je povezivao Carigrad s Bečom i Venecijom. Jedini je autentični most iz perioda Osmanskog carstva i jedno od najznačajnijih djela osmanske arhitekture, a danas ga zbog njegovog graditelja često zovu i Mustaj-begovim mostom.

Tačno vrijeme izgradnje mosta nije poznato, ali se pretpostavlja da je na njegovom mjestu najprije postojao rimski most jer su ovim područjem prolazile i rimske ceste. Izgrađen je četrdeset godina prije čuvenog Starog mosta, mostarskog bisera koji se nalazi na listi UNESCO-ve kulturne baštine, na kojeg svojim gracioznim lukom neodoljivo podsjeća. Legenda kaže da je mimaru Hajrudinu ovaj most bio inspiracija za izgradnju Starog. Podsjeća i na Andrićev most u Žepi, a i on je nekada imao kamenu ogradu sastavljenu od blokova teških 1,5 tonu.

Kako je objavio S. Hodžić, za portal “Furaj ba”, most u Klepcima izgrađen je 1517. godine, a obnovljen je 150 godina kasnije kada je Šišman Ibrahim-paša u Počitelju izgradio han, medresu, hamam i obnovio džamiju. Na njemu je nekada stajao i natpis kojem se izgubio svaki trag.

Zaštićen je kao nacionalni spomenik Bosne i Hercegovine, a u njegovoj blizini se nalazi nekropola stećaka koja je također zaštićena. (Naj portal)

PROČITAJTE I OVO:

Vareška ljepotica: OVO JE NAJSTARIJA CRKVA U BiH

Razglednice

Njih dvoje imaju jedinstven stil života: ŽIVE BEZ STALNOG DOMA, ČUVAJUĆI TUĐE KUĆE PO SVIJETU

Published

on

Jedan britansko-američki bračni par pronašao je jedinstven način života – nemaju stalni dom niti troškove stanovanja, već putuju svijetom čuvajući kuće i stanove nepoznatih ljudi. Zauzvrat, imaju besplatan smještaj i brinu o ljubimcima i biljkama vlasnika dok su oni odsutni.

Ovaj način života omogućava im da uštede na troškovima stanovanja, što im odgovara, i ne planiraju da stanu.

“Oboje volimo putovanja, a ovakav stil života privlačio nas je od samog početka. Upoznali smo se 2013. dok smo oboje živjeli u inostranstvu, i odmah smo zavoljeli ovu ideju. Čuvanje nečijeg doma uglavnom uključuje brigu o kućnim ljubimcima, biljkama, održavanje sigurnosti i higijene doma, a sve u zamjenu za besplatan smještaj – objašnjava Ejmi Hornsbi.

Do sada su obišli oko 15 zemalja i stekli brojne prijatelje, među kojima su i ljudi i životinje. Ovako mogu da putuju polako i posjećuju manja mjesta i sela koja bi kao turisti vjerovatno propustili.

Putujući i boraveći u tuđim domovima, oni rade na daljinu – Ejmi kao slobodni pisac, a njen suprug kao učitelj engleskog jezika. Iako su daleko od klasičnog doma, ovakav način života omogućava im minimalne troškove dok istražuju svijet i zarađuju.

Ona i njen suprug prvi put su čuli za ovakav način putovanja dok su živjeli u Južnoj Koreji, a zatim se preselili u Poljsku. Kroz preporuke i grupe na društvenim mrežama, pronašli su ljude kojima je bila potrebna briga za kućne ljubimce tokom njihovog odsustva. Tako su stekli prve preporuke, što im je kasnije pomoglo u prijavama na platforme za čuvanje kuća.

Prve zadatke dobili su u Engleskoj, gdje su čuvali mačke, a potom i papagaja. Ovaj način života brzo je postao njihova svakodnevica, a sa mnogim vlasnicima su ostali u kontaktu. Dvoje vlasnika čak su im bili svjedoci na vjenčanju tokom pandemije.

Poslije više od 50 čuvanja, znaju šta im odgovara. Uživaju u minimalizmu, brizi za prelijepe životinje i stvaranju jedinstvenih uspomena. Povremeno moraju popuniti praznine sa nekoliko noćenja u hotelima, ali ih to ne ometa u njihovom načinu života.

Tokom pandemije su pokušali da se skrase u Engleskoj, ali ubrzo su shvatili da im to ne odgovara. Vratili su se putovanjima, prodali svoj namještaj i nastavili sa životom bez stalnog doma.

Iako mnogima ovakav način života nije razumljiv, Ejmi i njen muž ga istinski vole i vjeruju da je život prekratak da bi se živjelo po tuđim očekivanjima, prenosi Business Insider. (Naj portal)

 

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending