Izvještaji Svjetske zdravstvene organizacije kažu da komarci godišnje neposredno ubiju milione ljudi. Oni su zaslužni za prenošenje najvećeg broja najsmrtonosnijih bolesti kao što su malarija i opasne gripe.
Koliko god se trudili da izbjegnemo komarce i koliko god da koristimo razne preparate za zaštitu, neke ljude oni doslovno pikiraju. Zašto je to tako, objasnio je Bart Knols, biolog koji proučava komarce.
Prema njemu, komarce privlači ljudski zadah, a oni prate ljude po mirisu. Ženke zato uključuju sva svoja čula kako bi odlučile hoće li nekoga da bocnu ili ne. Ugljen-dioksid koji izdišemo zajedno s raznim hemikalijama stvara miris koji komarci mogu da osjete i kada su 30 metara udaljeni od čovjeka.
Drugi bitan parametar na osnovu koga komarci procjenjuju žele li nečiju krv, kako objašnjava biolog Knols, jeste miris kože.
“Žuti i tigrasti komarac reaguju na mliječnu kiselinu, običan komarac voli masne kiseline. Mješavina hemikalija i mirisa zavisi od naših higijenskih i prehrambenih navika”, rekao je biolog.
Postoje razne teorije o tome zašto je neka osoba privlačnija komarcima, a mnogi kažu da je to zato što imaju “slatku krv”. Neki vjeruju i da uzimanje vitamina B i bijelog luka ljude čini manje privlačnima komarcima. Međutim, Knols kaže da ne postoji dovoljno dokaza za to.
Ako ste među onim “sretnim ljudima” koje su komarci uvijek obožavali , vjerovatno ste u jednoj od sljedećih grupa ljudi. To supivopije, trudnice, ljudi koji vježbaju, debele osobe, te osobe koje imaju nultu krvnu grupu.