Pratite nas

Razglednice

Misterije: SELO POTOPLJENO U 14 VIJEKU, ALI SE I DANAS ČUJU CRKVENA ZVONA!

Published

on

Ovo neobično jezero nastalo je u 14. vijeku i nalazi se na tromeđi Italije, Austrije i Švajcarske. Smještemno je u južnom Tirolu, na sjeveru Italije, a napravljeno je 1950. godine.

Do 1950. godine su na ovom prostoru postojala tri jezera, piše zvanični sajt ovog regiona. Kada je akumulacija zapuštena nakon izgradnje zida brane (1947-1949), ovaj lokalitet kao i veći dio sela Resija potopljeni su i uništeni.

Potopljene su 163 kuće i 523 hektara njiva, a jedino svjedočanstvo o postojanju sela je jedinstven spomenik, tačnije toranj seoske crkve koji viri izvan jezera. Tokom zime kad se jezero zaledi, do njega se može stići i pješke..

Temelji grada još uvijek se nalaze pod vodom, ali je zvonik dovoljno visok da i dalje označava središte nekadašnjeg mjesta koje su mnogi zvali domom. Zvonik je važan istorijski simbol regije, zbog čega je i obnovljen prije deset godina. Kako bi se pokrile pukotine na zvoniku, voda iz jezera morala je da se osuši.

Za ovo mjesto su vezane brojne legende. Uprkos tome što je zvono sklonjeno iste godine kada je stvoreno jezero, stanovnici okolnih sela tvrde da se i danas, ponekad, čuju crkvena zvona iz dubine jezera. (Naj portal/ foto: Shutterstock)

Razglednice

U Sahari se pojavljuju jezera: OVO SE NIJE DESILO DECENIJAMA (Video)

Published

on

Sahara, jedna od najsušnijih pustinja na svijetu, zabilježila je neobične vremenske uslove tokom septembra, kada su jake kiše pogodile jugoistočni Maroko. Ova pojava, koja se nije dogodila decenijama, transformisala je pješčane dine u pejzaže ispunjene jezerima.

Obično, Sahara primi samo nekoliko centimetara kiše godišnje, a kasni ljetnji pljuskovi su izuzetno rijetki. Ipak, početkom septembra, sistem niskog pritiska donio je intenzivne padavine koje su trajale dva dana, a preliminarni podaci NASA ukazuju na to da je u nekim dijelovima regiona palo čak 20 centimetara kiše.

U pustinjskoj oblasti Erahidija, zabilježeno je skoro osam centimetara kiše u samo dva dana, što je više od četiri puta više od prosječnih padavina za cijeli septembar.

„Prošlo je 30 do 50 godina otkako smo imali toliko kiše za tako kratko vrijeme – izjavio je Husin Juabeb iz Marokanske meteorološke agencije.

Iako je većina padavina zabilježena u slabo naseljenim područjima, neki gradovi i sela su doživjeli smrtonosne poplave, uzrokujući smrt više od deset ljudi. Dramatične fotografije stižu iz pustinjskog grada Merzuge, gdje su rijetke poplave formirale nova jezera u pješčanim dinama. Kiša je takođe napunila suha jezera, poput onog u Nacionalnom parku Iriki, najvećem nacionalnom parku u Maroku.

Sahara, koja se prostire na 9,4 miliona kvadratnih kilometara, najveća je vrela pustinja na svijetu i obuhvata desetak zemalja sjeverne, centralne i zapadne Afrike. U mnogim od ovih zemalja, stalne suše su postale ozbiljan problem, posebno u kontekstu ekstremnih vremenskih uslova izazvanih globalnim zagrijavanjem. (Naj portal)

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending