Zanimljivosti
Da li je ovo najčudniji medicinski fenomen: PLAVI LJUDI IZ KINTAKIJA (VIDEO)
Priča o porodici Fjugejt, takozvanim “plavim ljudima iz Kentakija” je jedna od onih u koje je teško povjerovati. Elizabet i Martin Fjugejt koji su živjeli u gradu Hazard u Kentakiju, u ranom 19. vijeku, su oboje bili nosioci recesivnog gena koji izaziva methemoglobinemiju, oboljenje zbog kojeg koža dobija plavičastu nijansu. Četvoro od njihovo sedmoro djece imalo je ovakvu promjenu pigmentacije kože.
Iako su zbog toga izgledali bolesno, ovaj gen nije uticao na njihova tijela na bilo koji drugi način, osim što im je koža bila plave boje. Gen se prenosio među lokalnim stanovnivništvom kroz međusobne brakove, što je dovelo do velike koncentracije slučajeva na području Hazarda.
U 20. vijeku pročulo se za ovaj slučaj i mnogi medicinski radnici su počeli da ga istražuju. Najpoznatiji su hematolog Medison Kevajn i medicinska sestra Rut Pendergras, koji su dali veliki doprinos razumijevanju methemoglobinemije, a Kevajn je čak otkrio kako se bolest liječi. U radu koji je objavio 1964. godine opisao je kako ubrizgavanjem metiltionin hlorida u krv, plava nijansa kože nestaje.
Oboje su takođe doprinijeli sastavljanju porodičnog stabla svih koji su imali ovu bolest. Prema njihovom istraživanju, posljednja osoba sa aktivnim genom za methemoglobinemiju je Benžamin Stejsi, rođen 1975. godine. Zahvaljujući liječenju, simptomi bolesti su nestajali kako je Bendžamin odrastao, što je stavilo tačku na jednu od najčudnijih medicinskih slučajeva u američkoj istoriji. (Naj portal)
Zanimljivosti
U Stocu promocija knjige “Bajgorić” koja govori o životu guslara koji je opjevao historiju BiH
U Stocu promocija knjige “Bajgorić” koja govori o životu guslara koji je opjevao historiju BiH
U Gradskoj biblioteci „Mak Dizdar“ u Stocu u subotu u 18 sati bit će održana promocija knjige “Bajgorić” autorice Indire Durmić.
Guslarska poezija
Ovo izuzetno naučno-istraživačko djelo osvjetljava život i umjetnost jednog od najvažnijih guslara u bosanskohercegovačkoj tradiciji, narodnog pripovjedača (guslara) Halila Bajgorića koji je opjevao historiju Bosne i Hercegovine, Like i Slavonije (Osika).
– Ova knjiga ima izuzetnu vrijednost, jer je građa o Bajgoriću preuzeta iz Millman Parry Collection. Zbirke koja se čuva na Harvardu i koja sadrži bogate izvore o usmenoj književnosti Balkana.
Kulturno nasljeđe
Kroz transkripciju ove građe omogućavamo publici bolje razumijevanje kulturnog naslijeđa i umjetničke tradicije koju guslarska poezija predstavlja.
– Kroz istraživanje života i umjetnosti guslara Bajgorića, studija bilježi i prenosi tradiciju guslarskog stvaralaštva. Ona ima ključnu ulogu u čuvanju historije, običaja i moralnih vrijednosti zajednice. U vremenu globalizacije, ovakvi radovi podsjećaju na važnost njegovanja lokalne kulturne baštine. Studija pruža resurse za obrazovanje novih generacija o značaju guslarske tradicije.
– Ova promocija predstavlja priliku ne samo za očuvanje kulturnog naslijeđa, već i za jačanje povezanosti sa svjetskom zajednicom, kroz prizmu globalnog priznavanja umjetničke baštine Bosne i Hercegovine. Ono što ovu promociju dodatno čini posebnom je uloga Đemile Talić Gabriel kao promotorice.
Dodatna težina
– Kao zastupnica za multikulturalizam RCNs u Novom Južnom Velsu (NSW), njeno prisustvo i angažman daju dodatnu težinu ovoj promociji. Jer gospođa Talić Gabriel aktivno doprinosi dijalogu među kulturama i globalnom priznanju kulturnog naslijeđa Bosne i Hercegovine – kaže autorica Indira Durmić.
-
Astrologija4 godine
Lunarni kalendar: MJESEČEVE MIJENE ZA 2021. GODINU
-
Zanimljivosti1 mjesec
Horor u BiH: Bh. pjevačicu brutalno pretukao suprug, snimak kako je udara nogama u glavu ledi krv u žilama
-
Vidoviti ljudi4 godine
Proročica Vera Čudina “ne vidi” ništa lijepo: TEK NAM PREDSTOJI HAOS, JER STIŽE OPASNIJI VIRUS OD KORONE!
-
Zanimljivosti5 mjeseci
Nafakali doktor Edib Šarić iz Mostara: DOBIO 17 AUTOMOBILA NA POKLON