Pratite nas

Zdravlje i ljepota

POMOĆ KOD MENOPAUZE: Prirodni lijekovi i tehnike koje olakšavaju neprijatne simptome klimaksa!

Published

on

Žene žele prirodne lijekove za liječenje uobičajenih simptoma menopauze, poput promjene raspoloženja, napada vrućine i nesanice. U stvari, mnogi se okreću biljkama, hrani i promjenama života umjesto potencijalno rizičnoj hormonskoj terapiji.

Važno je zapamtiti da prirodno ne znači sigurno. Mnogi biljni dodaci ishrani djeluju u interakciji sa lijekovima na recept ili mogu negativno uticati na hronična medicinska stanja. Zato, prije nego što se odlučite za upotrebu alternativnih i komplementarnih lijekova za simptome menopauze, obratite se svom ljekaru i pročitajte moguće neželjene efekte bilo kog tretmana koji razmatrate. Prirodni pristupi nisu bez rizika, a što više znate to ćete bolje moći donositi odluke koje će vas održati bezbjednim i zdravim.

Valunzi

Napadi vrućine i noćna znojenja najčešća su pritužba žena tokom menopauze. Iako je estrogen veoma efikasan u ublažavanju vazomotornih simptoma poput ovih, postoje alternativne terapije koje kod nekih žena djeluju prilično dobro. Na primjer, crni kohoš je dodatak prehrani koji potiče iz biljke iz porodice leptira. Vijekovima se koristi kao lijek za menstrualne poremećaje i simptome menopauze.

Studije su uporedile formulacije crnog kohoša, kao što je Remifemin, sa placebom i estrogenom. Rezultati su donekle varirali, ali jedan broj njih otkrio je da je standardizovani crni kohoš jednako efikasan kao i estrogen za određene simptome, uključujući valunge i promjene raspoloženja. Takođe ima dobru sigurnosnu evidenciju i može biti odličan prvi izbor ako želite da pokušate nešto osim estrogena da liječite svoje valunge.

Žene u menopauzi takođe su otkrile da je laneno sjeme i laneno ulje veoma korisno. Sadrže biljne estrogene i ulja koja se koriste kao lijek za bol u dojkama i valunge. Jedna mala, rana pilot studija pokazala je značajno poboljšanje simptoma valunga kod žena koje su svakodnevno koristile laneno sjeme.

Crvena djetelina je još jedan biljni estrogen za koji neke žene smatraju da je efikasan u smanjenju valunga. Studije pokazuju vrlo skroman efekat crvene djeteline na simptome, ali ne i zanemarljiv.

Ako vam ideja da uzimate suplemente za liječenje simptoma menopauze ne prija, razmotrite tehnike opuštanja i akupunkture za olakšanje simptoma. Pokazano je da sporo, promišljeno, duboko disanje i progresivne tehnike opuštanja smanjuju valunge i do 60 procenata.

Udahnite polako kroz nos, brojeći do pet. Potom polako izdišite kroz usta, računajući od pet do jedan. Ako ovo vježbate učestalije, imaćete više sreće sa ovom tehnikom. Počnite ovako disati čim osjetite valunge.

Čini se da akupunktura pomaže kod simptoma valunga. Nije jasno da li je to zbog same akupunkture ili zbog opuštanja tokom tretmana. Jedno istraživanje sugeriše da je istinska akupunktura i „simulirana“ akupunktura imala isti efekat na simptome. U svakom slučaju, ne može naštetiti da pokušate.

Meditacija je još jedna praksa koja može pomoći u liječenju opštih simptoma menopauze, uključujući promjene raspoloženja. Uzimanje vremena svakog dana za kratke seanse meditacije može suptilno izmijeniti hemiju vašeg mozga i umanjiti stres. Naučiti da meditirate moglo bi biti najbolji lijek za menopauzu koji ste probali. To je mala investicija za veliku isplatu.

Promjene raspoloženja

Promjene raspoloženja su još jedna velika tegoba za žene tokom menopauze. Žene sebe opisuju kao “da žele da odgrizu nekom glavu” ili su “tužne bez razloga”. Što ste osjetljiviji na promjene hormona, to je vjerovatnije da ćete primijetiti neke promjene raspoloženja tokom menopauze.

Kantarion se pokazao dobrim u istraživanjima koja izučavaju blagu do umjerenu depresiju u opštoj populaciji i probleme sa raspoloženjem u menopauzi kod nekih žena. U Evropi se uzima i proučava više godina i stekao je popularnost i u Sjedinjenim Državama kao alternativa antidepresivima.

Vitamin D ima ulogu u moderiranju mnogih tjelesnih procesa. Povezan je sa prevencijom karcinoma, srčanih bolesti, osteoporoze i mnogih drugih hroničnih bolesti. Dokazano je i da kontroliše raspoloženje kod ljudi koji imaju nedostatak ovog vitamina.

I na kraju, dugi niz godina kafa se preporučivala kod poremećaja raspoloženja. Posljednja istraživanja sve više pokazuju dokaze da je toksična za jetru, pa se ne preporučuje kao prirodni lijek za simptome menopauze. (Naj portal)

Zdravlje i ljepota

Efikasno liječi promuklost i upalu grla: KAKO KORISTITI SENF KAO MELEM ZA BROJNE TEGOBE

Published

on

Foto: State Urgent Care

Efikasno liječi promuklost i upalu grla: KAKO KORISTITI SENF KAO MELEM ZA BROJNE TEGOBE

Senf je gotovo neizostavan kao dodatak jelu, kada su u pitanju đakonije od mesa. On možda ne spada u namirnice koje se smatraju važnim prirodnim lijekovima, ali nije loše da znate kako tačno on može da utiče pozitivno na vaš organizam.

Korištenje senfa se ponekad preporučuje u medicinske svrhe, jer on u sebi sadrži ljekovita svojstva slačice, koja je osnovni sastojak ovog namaza. Ovo je naročito slučaj ako je senf domaći i ako ne sadrži vještačke boje i arome.

Senf je bogat željezom, fosforom, magnezijumom, selenom i natrijumom. Sadrži brojne proteine i vitamin A. Hladan vazduh u toku zime često prouzrokuje promuklost i upalu grla. U tim slučajevima, domaći preparat koji sadrži senf, može da vam pomogne.

Potrebni su vam senf, sok od pola limuna, kašičica soli, kašičica meda. Sve se kuha u pola šolje vode oko 10 minuta, pa kada se ohladi, isperite grlo, po gutljaj-dva dok se sve ne potroši.

Ne biste možda ni pomislili na to, ali ako senf namažete na mišić pod upalom, lakše ćete se riješiti i tog problema. U te svrhe može se napraviti i kupka od vruće vode, senfa i jedne kašičice morske soli.

Slična kupka, samo sa manjom količinom sastojaka, može da se koristi i kada su u pitanju bolne i otečene noge. Pojedina istraživanja koja su sprovedena u posljednjih nekoliko godina, ukazala su čak i na antikancerogena djejstva senfa, odnosno slačice. (Naj portal)

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending