Zanimljivosti
Neobična pojava u Dalmaciji: OPRAŠUJU LI PČELE MASLINU?
Nekoliko maslinara iz priobalja nam je ove godine tokom cvjetanja masline javljalo o nesvakidašnjem fenomenu, o pojavi pčela na cvijetu masline, ne u velikom broju jedva nekoliko desetaka pčela po jednom stablu masline, ali ipak o pojavi koja nije svakidašnja.
Pčele na cvijetu masline toliko su bile aktivne javljaju nam maslinari-pčelari s otoka Hvara i Brača, da gotovo nikad do tada nisu vidjeli tolike količine peluda na nožicama pčela, koje su ga žurno prikupljale i unosile u košnicu.
Sve do nedavno mnogi su stručnjaci pisali o tome kako kukci, pa tako ni pčele ne obilaze, odnosno ne oprašuju cvijet masline, uzroka i objašnjenja zašto je to tako ima napretek. Neki su tvrdili da maslina cvijeta kratko vrijeme, da bi pčele, koje u to vrijeme imaju bogatu «pašu», napuštali sigurnu i bogatu livadu i prebacili se samo dva – tri dana na maslinu. Drugi pak objašnjavaju razlog zbog kojeg pčele ne posjećuju maslinu za vrijeme cvatnje jer nema nektara u cvijetu, a neki pak su skloni mišljenju da pelud s masline nije prihvatljiv za pčele. Sigurno je jedno, da cvijet masline nema nektara, ali nam je poznato da pčele u isto vrijeme posjećuju više biljaka nego što je potrebno da bi napunile svoj medni mjehur.
Unosom peluda u košnicu, pčele ga pretvaraju u pčelinji kruh (fermentirani pelud) koji je osnovna bjelančevinasta hrana za leglo. Možemo pretpostaviti, da je ove godine bio izuzetno dobar unos meda u košnici prije početka cvatnje masline, pčelari nisu vrcali med, očekujući još veće prinose, no onda je pala kiša i zahladilo, a pčele su počele graditi leglo, kada im je potrebno mnogo više peluda, kojeg su našli u maslinama.
U svakom slučaju, uz dobru – obilnu peludnu pašu na maslini, saće je vrlo brzo tih dana, kažu pčelari, ispunjeno peludom, pčele su ga prebacile plodište, a ostatak u medište i zatvorili med. Sada je na stručnjacima, da ne temelju peludne analize ustanove da osim drugih vrsta peluda u priobalnom medu ima i određenih količina peluda masline. Prošle godine, je kod solinskog pčelara Joška Crmarića utvrđena prisutnost peluda masline od 12 posto. Na agronomima i znanstvenicima, ali i samim pčelarima je da se angažiraju i pokušaju prskati unutrašnjost košnice čajem od masline, kako bi natjerale pčele da više posjećuju cvijet masline, a znanstvenim promatranjima dokažu (ne)postojanost mogućnosti veće oplodnje maslina sa pčelama. (Naj portal/Sinaj Bulimbašić)
Razglednice
Misterija na pustom ostrvu: DA LI BISTE PRESPAVALI OVDJE? (Video)
U vrijeme kada život u gradu može da bude iscrpljujući, mnogi sanjaju o povlačenju u mir i osamu. No, za one koji traže ekstremnu samoću, postoji jedno posebno mjesto: izolovana kuća na osrtvu Elidej u arhipelagu Vestmanejar na jugu Islanda. Ovo osamljeno imanje, jedini objekt na nenaseljenom osrtvu, godinama intrigira posjetioce i pokreće brojne teorije zavjere.
Smještena usred Elideja, mala bijela kuća izazvala je razne mitove – od toga da je utočište u slučaju zombi apokalipse do priča da je pripadala islandskoj pjevačici Bjork ili da je koristi tajnovita vjerska sekta. Ipak, istina je daleko prizemnija: kuću je u 1950-ima izgradilo Udruženje lovaca Elidej kao utočište za lovce na pafine, što je legalna praksa na Islandu i Farskim ostrvima.
Iako je napuštena i bez stalnih stanovnika, kuća je privukla brojne avanturiste. Među njima je bio i popularni jutjuber Rajan Trahan, koji je 2021. dokumentovao svoj jednodnevni boravak na ovom usamljenom mjestu. Dolazak do ostrva nije bio jednostavan: nekoliko brodova, uključujući manji čamac koji je vozio kroz maglu i nemirno more, te uspon uz pomoć užeta kako bi se popeo na obalu, učinili su njegov put pravom pustolovinom.
Sam interijer kuće odiše jednostavnim, rustičnim ugođajem, a krase je drveni podovi i zidovi, logorska peć i primitivna oprema. Kuća nema struju ni unutrašnju vodovodnu mrežu, ali ima sistem za prikupljanje kišnice koji napaja saunu, što je jedno od rijetkih luksuznih obilježja ovog izolovanog doma. Iako izgleda napušteno, kuća je zabilježila više od 11.000 posjetilaca tokom svoje 70-godišnje istorije, prema podacima iz knjige posjetilaca.
Elidej ima bogatu istoriju – u prošlosti su na njemu živjele porodice koje su se bavile ribarstvom i stočarstvom. No, u 1930-ima, stanovnici su napustili ostrvo u potrazi za boljim životnim uslovima na naseljenijim područjima. Danas je posjeta kući moguća samo uz dozvolu Udruženja lovaca Eldej, koje je i dalje vlasnik imanja. (Naj portal)
-
Astrologija4 godine
Lunarni kalendar: MJESEČEVE MIJENE ZA 2021. GODINU
-
Zanimljivosti1 mjesec
Horor u BiH: Bh. pjevačicu brutalno pretukao suprug, snimak kako je udara nogama u glavu ledi krv u žilama
-
Vidoviti ljudi4 godine
Proročica Vera Čudina “ne vidi” ništa lijepo: TEK NAM PREDSTOJI HAOS, JER STIŽE OPASNIJI VIRUS OD KORONE!
-
Zanimljivosti4 mjeseca
Nafakali doktor Edib Šarić iz Mostara: DOBIO 17 AUTOMOBILA NA POKLON