Naj recepti
Morate probati: PIROŠKE PUNJENE SOČNIM MESOM (RECEPT)
Piroške hrskavih korica spolja i mekog, vazdušastog tijesta iznutra, nadljevene začinjenim mesnim filom su pravi delikates.
POTREBNI SASTOJCI ZA TIJESTO: meko brašno “tip 400” 550 g, gusti jogurt 100 g, svjež kvasac 20 g (1/2 pakovanja), šećer 1 kašičica, ulje 2 kašike, so 1 kašičica, mlaka voda 250 ml
ZA NADLJEV POTREBNO: juneće mljeveno meso 250 g, crni luk 1 glavica, ulje 2 kašike, pire od paradajza 1 kašika, mljevena paprika 1 kašičica, biber 1/4 kašičice, so 1/2 kašičice, ulje za duboko prženje
Navedene mjere su za 12 piroški dužine 14 cm nakon prženja.
Ako sami meljemo meso, komad junećeg buta isprati pod hladnom vodom, posušiti papirnim ubrusom, očistiti od masnoće i žilica, isjeći na male komade, pa samljeti na mašini ili u čoperu.
Na tihoj vatri zagrijati ulje u tavi, pa dodati sitno isjeckan crni luk i dinstati nekoliko minuta. Dodati mljeveno meso i nastaviti s dinstanjem još 15 minuta, ili sve dok meso ne bude termički obradjeno. Često promiješati. Dodati so, biber, mljevenu papriku i pire od paradajza, promiješati i skloniti s vatre. Pokriti tavu i ostaviti da se nadljev sasvim ohladi.
Priprema tijesta:
Izmjeriti i prosijati brašno. Izmjeriti i smlačiti vodu. U veću činiju sipati 2/3 brašna, a ostatak ćemo dodavati tokom miješenja. Posoliti i izmiješati. Preko brašna izmrviti svjež kvasac, pa dodati gusti jogurt. Dodati šećer, mlaku vodu i ulje. Promiješati kašikom pa nastaviti miješenje rukom u činiji, uz dodavanje po malo preostalog brašna.
Prebaciti tijesto na pobrašnjenu radnu površinu i završiti miješenje. Mjera za brašno je prilično tačna, ali okvirno data, pa se ne treba striktno držati, već se voditi osjećajem pod rukama.
Kompaktnu i neljepljivu loptu od tijesta staviti u čistu, nauljenu činiju, pokriti plastičnom folijom i ostaviti 30 minuta na toplom mjestu da se udvostruči.
Priprema piroški:
Naraslo tijesto prebaciti na pobrašnjenu radnu površinu i bez miješenja razviti oklagijom na debljinu do 1 cm. Pomoću linijara izmjeriti i obilježiti pravougaonike veličine 12 x 8 cm, a zatim ih isjeći oštrim nožem. Ostatak tijesta sakupiti, premijesiti i ponoviti postupak. Dobićemo 12 pravougaonika, za 12 piroški.
Nadljev od mesa podijeliti na 12 jednakih dijelova. Na sredinu svakog pravougaonika staviti nadljev, a ivice tijesta čvrsto spojiti štipkanjem, pa zaokružiti između dlanova, ili kortljanjem po radnoj površini. Formirane piroške redati na pobrašnjen poslužavnik, pa ih pokriti plastičnom folijom da se tijesto ne bi osušilo. U tavu sipati ulje za duboko prženje i zagrijati ga na umjerenoj vatri.
Važno je da vatra ne bude jaka da piroške ne bi spolja pregoriile, a iznutra ostale nepečene. Pomoću čačkalice provjeriti da li se ulje zagrijalo tako što ćemo vrh umočiti u ulje, pa ako se oko drvceta budu pojavili mjehurići – ulje je spremno.
Stavljati piroške na vruće ulje onim redom kojim smo ih formirali. Pržiti ih uz okretanje nekoliko minuta, sve dok ne budu porumenile i povećale svoju veličinu.
Ako nismo sigurni da li je piroška iznutra ispržena, presjeći prvu pirošku i na osnovu presjeka zaključiti koliko je vremena potrebno za dobro prženje i da li je temperatura ulja odgovarajuća.
Ispržene piroške stavljati na papirni ubrus. Tijesto je takvo da ulje ne prodire u pirošku, već ostaje na hrskavoj korici. Najljepše su dok su tople i svježe, pa ih odmah servirati. (Naj portal)
Naj recepti
Recept slavne Najdžele Loson: JAJA ZA DORUČAK NA TURSKI NAČIN
U Turskoj je ovaj specijalitet od poširanih jaja poznat pod imenom çılbır, a služi se ne samo za doručak već i kao laka večera, posebno u toplim, lketnjim noćima.
Najdžela Loson je jedna od najpoznatijih kuharica na svijetu, a njen meki govor i sklonost ka poetskom izražavanju, baš kao i šarmantan izgled neki su od razloga što je smatraju pravom zavodnicom u kuhinji. Njeni video snimci su prava mala remek-djela, sa odabranim osvijetljenjem, umirujućim scenama, savršenim bojama i perfektnom montažom.
Od najobičnijih jela, Najdžela je u stanju da napravi vrhunsko uživanje a takav je slučaj i sa ovim receptom za poširana jaja.
Turski recept počinje pripremom podloge, od gustog jogurta začinjenog bijelim lukom i krupnom solju. Prije poširanja, jaje treba pažljivo ocijediti tako da se oslobodi od vodenastog dijela bjelanceta.
Nije loše podsjetiti se da jaja za poširanje moraju biti apsolutno svježa, jer samo tako mogu da očuvaju oblik tokom pripreme. U tu svrhu, u ključalu vodu se obično dodaje i alkoholno sirće, ali Najdžela ima poseban trik. Ona jaje prelije sa malo limunovog soka prije nego što ga spusti u vodu tako da kiselina ima vremena da “odradi svoje”.
Da biste spustili jaje u vodu za poširanje treba biti vješt i pažljiv – šolju sa jajetom primaknite što bliže površini vode ali pazite da se ne opečete. Odmah smanjite temperaturu – voda treba samo da “struji”, a ne da ključa.
Za to vrijeme, pripremite i puter za prelivanje – otopite krišku putera na tihoj vatri, pa sklonite s ringle i dodajte malo ljute tucane paprike – da “zapjeni”. Sada razblažite hladno cijeđenim maslinovim uljem i dobro promiješajte.
Kad je jaje gotovo, izvadite ga šupljikavom kašikom i ocijedite od vode pa spustite na podlogu od začinjenog, gustog jogurta. Prelijte sosom od putera, pospite sjeckanom mirođijom i poslužite sa prepečenim tostom.
U Turskoj je ovaj specijalitet poznat pod imenom çılbır, zaposlene domaćice često će pripremiti ovo djeci dok spremaju ručak za kompletnu porodicu, a varijacija sosa od putera može se spremiti sa sumakom. (Naj portal/ Foto: Shutterstock)
-
Astrologija4 godine
Lunarni kalendar: MJESEČEVE MIJENE ZA 2021. GODINU
-
Zanimljivosti4 sedmice
Horor u BiH: Bh. pjevačicu brutalno pretukao suprug, snimak kako je udara nogama u glavu ledi krv u žilama
-
Vidoviti ljudi4 godine
Proročica Vera Čudina “ne vidi” ništa lijepo: TEK NAM PREDSTOJI HAOS, JER STIŽE OPASNIJI VIRUS OD KORONE!
-
Zanimljivosti4 mjeseca
Nafakali doktor Edib Šarić iz Mostara: DOBIO 17 AUTOMOBILA NA POKLON