Razglednice
Kako je nastala izreka “Svakog gosta tri dana dosta: SVE JE KRENULO IZ FOJNICE!
Čuvena Fojnička musafirhana iz 16. stoljeća se službeno smatra najstarijom kućom u BiH. U ovoj gostinskoj kući gosti su imali pravo na tri dana posve besplatnoga boravka, koristeći i kuhinju, a pravilo je važilo „i za siromaha k'o i za bega i sultana“
Nezaobilazna je na turističkim razglednicama gradića Fojnica koji se ugnijezdio u njedrima moćne Vranice, na obalama zlatonosnih riječica: Fojnica, Šćona, Dragača, Gvožđanka…: Fojnička musafirhana, poznata i kao Salihgića kuća! Smatra se najstarijim upotrebljivom kućom u BiH.
Sagrađena je u 16. stoljeću kao prenoćište za mnoge koji su raznim poslovima dolazili u grad koji su tek zaposjeli Osmanlije, ali su njegovim ekonomskim životom i dalje upravljali Dubrovčaniu oblasti trgovine, otkupljivanja rude, posebno otkupljivanje zlata i željeza. Poznato je da su Bosanski kraljevi u Fojnici ostavili kalupe za kovanje novca, a grad je imao, samo u dubrovačkom vlasništvu, preko trideset dućana.
Ovaj stari graditeljski dragulj, proglašen nacionalnim spomenikikom BiH, smješten je na samoj utoci zlatonosne rječice Šćone u Dragaču, nadomak glasovite Atik džamije u nekadašnjoj Atik mahali i smatra se najstarijim stambenim objektom. Unutrašnjost još upotrebljive kuće čuva stare stropne drvene rezbarije, prastare knjige i predmete, brojne prostorije od kojih se u svakoj dade naći „nešto što se nigdje drugdje ne može naći“.
Žene su imale odvojene prostorije s turskim kupatilom, i tu se „svako morao vladati pristojno i dolično“. Kuhinja je bila sa druge starne objekta. Kako je glavna svrha ove gostinske kuće bila ugodnosi musaafira koji bi dojahao na konju, sastavni dio ovog objekta bila je i staja u kojoj su konjušari skrbili o gostinskim konjima.
U vrtu musafirhane raste prastari voćnjak bosanskih jabuka, krušaka i šljiva.
Krunska zanimljivost za ovaj objekat je da su gosti imali pravo na tri dana posve besplatnoga boravka, koristeći i kuhinju koja je bila s druge strane musafirhane i koja je i danas u stambenoj funkciji. No, pravilo o trodnevnome besplatnom boravku, moglo se koristiti samo jednom i nikada više. Nikada niko, a pravilo je vrijedilo i za “siromaha k'o i za bega i sultana”, nije dobio drugu prigodu koristiti gostoprimstvo fojničke musafirhane u Atik – mahali.
Otud se vjeruje da je ovdje nastala poznata stara izreka: „Svakog gosta tri dana dosta!“
O ovom graditeljskom dragulju, koji je odavno u vlasništvu intelektualne porodice Salihagić, hroničari su zabilježili i mnoge njezine neobične goste kroz dugu povijest. Ostalo je zabilježeno da su dvojica od njih u ovoj kući napisali dva primjerka Kur'ana, jedan 1615., a drugi 1648. godine; jedan je ostao u fojničkoj baštini, a drugi se nakon Drugog svjetskog rata našao u Dubrovniku. (Naj porta)
Razglednice
Njih dvoje imaju jedinstven stil života: ŽIVE BEZ STALNOG DOMA, ČUVAJUĆI TUĐE KUĆE PO SVIJETU
Jedan britansko-američki bračni par pronašao je jedinstven način života – nemaju stalni dom niti troškove stanovanja, već putuju svijetom čuvajući kuće i stanove nepoznatih ljudi. Zauzvrat, imaju besplatan smještaj i brinu o ljubimcima i biljkama vlasnika dok su oni odsutni.
Ovaj način života omogućava im da uštede na troškovima stanovanja, što im odgovara, i ne planiraju da stanu.
“Oboje volimo putovanja, a ovakav stil života privlačio nas je od samog početka. Upoznali smo se 2013. dok smo oboje živjeli u inostranstvu, i odmah smo zavoljeli ovu ideju. Čuvanje nečijeg doma uglavnom uključuje brigu o kućnim ljubimcima, biljkama, održavanje sigurnosti i higijene doma, a sve u zamjenu za besplatan smještaj – objašnjava Ejmi Hornsbi.
Do sada su obišli oko 15 zemalja i stekli brojne prijatelje, među kojima su i ljudi i životinje. Ovako mogu da putuju polako i posjećuju manja mjesta i sela koja bi kao turisti vjerovatno propustili.
Putujući i boraveći u tuđim domovima, oni rade na daljinu – Ejmi kao slobodni pisac, a njen suprug kao učitelj engleskog jezika. Iako su daleko od klasičnog doma, ovakav način života omogućava im minimalne troškove dok istražuju svijet i zarađuju.
Ona i njen suprug prvi put su čuli za ovakav način putovanja dok su živjeli u Južnoj Koreji, a zatim se preselili u Poljsku. Kroz preporuke i grupe na društvenim mrežama, pronašli su ljude kojima je bila potrebna briga za kućne ljubimce tokom njihovog odsustva. Tako su stekli prve preporuke, što im je kasnije pomoglo u prijavama na platforme za čuvanje kuća.
Prve zadatke dobili su u Engleskoj, gdje su čuvali mačke, a potom i papagaja. Ovaj način života brzo je postao njihova svakodnevica, a sa mnogim vlasnicima su ostali u kontaktu. Dvoje vlasnika čak su im bili svjedoci na vjenčanju tokom pandemije.
Poslije više od 50 čuvanja, znaju šta im odgovara. Uživaju u minimalizmu, brizi za prelijepe životinje i stvaranju jedinstvenih uspomena. Povremeno moraju popuniti praznine sa nekoliko noćenja u hotelima, ali ih to ne ometa u njihovom načinu života.
Tokom pandemije su pokušali da se skrase u Engleskoj, ali ubrzo su shvatili da im to ne odgovara. Vratili su se putovanjima, prodali svoj namještaj i nastavili sa životom bez stalnog doma.
Iako mnogima ovakav način života nije razumljiv, Ejmi i njen muž ga istinski vole i vjeruju da je život prekratak da bi se živjelo po tuđim očekivanjima, prenosi Business Insider. (Naj portal)
-
Astrologija4 godine
Lunarni kalendar: MJESEČEVE MIJENE ZA 2021. GODINU
-
Zanimljivosti1 mjesec
Horor u BiH: Bh. pjevačicu brutalno pretukao suprug, snimak kako je udara nogama u glavu ledi krv u žilama
-
Vidoviti ljudi4 godine
Proročica Vera Čudina “ne vidi” ništa lijepo: TEK NAM PREDSTOJI HAOS, JER STIŽE OPASNIJI VIRUS OD KORONE!
-
Zanimljivosti5 mjeseci
Nafakali doktor Edib Šarić iz Mostara: DOBIO 17 AUTOMOBILA NA POKLON