Zanimljivosti
7. juli je Svjetski dan čokolade: SLOVENAČKA “DIVOVSKA ČOKOLADA” JE NAJVEĆA NA SVIJETU
Neslužbeno su Dan čokolade obilježavao 13. septembra, na rođendan Miltona Hersheyja, osnivača jedne od najvećih tvornica čokolade u svijetu. Koliko je ova poslastica postala važna, pokazalo se 7. jula 2009. kada je taj dan proglašen službenim Svjetskim danom čokolade, datum koji proslavlja njen dolazak u Evropu, 1550. godine.
Kolumbo nije bio ni svjestan da je otkrio pravo blago – pored svih noviteta, upoznao je i crni prah, tome nije davao neku pažnju. Napitak od čokoladnog praha mu se nije svidio. Neki članovi posade, su stvorili naviku ispijanja tog napitka od kakaa, ne mogavši se te navike odreći: napitak, biljku i njen način pripreme prenijeli su u rodnu Španiju.
Od tada kreće redovni uvoz kakaa u Europu. Španija je bila put, kojim se čokoladni prah polako (ali sigurno) ušunjao na europsko tlo. Španci su u 15. vijeku za vlastite potrebe koristili kakao, a cijeli vijek kasnije, kao dio miraza španske princeze dolazi na francuski dvor.
Čokolada je danas nezaobilazna namirnica i poslastica, bez nje se ne može zamisliti praznična trpeza, svakodnevno se se stvaraju novi: proizvodi, ukusi, oblici i boje čokolade. Ona je dio naše svakodnevice, a njena karakteristika je da se lako oblikuje i ponaša kao spužva; upija miris svega što se nalazi oko nje.
Tako da danas imamo razne čokolade s najčudnijim primjesama, Slovenci su na kulinarskom sajmu u Briselu 2007. godine, predstavili slanu čokoladu.
Rako, na primjer, nadomak Maribora postoji i čokoladno selo, u malom mjestu Radovljica (kod Kranja) i Podčetrtku (blizina Celja) redovno se održavaju festivali čokolade, na njima možete vidjeti čokoladne užitke, poput: divovske čokolada – ušla je u Guinnesovu knjigu rekorda: težine 1.400 kg i površine 142 m2, čokoladna modna revija ili čokoladni rulet, moguće je kušati čokoladna čuda kao što su: čokoćevapi, čokoladna pizza ili kebab.
Čokoladu s najvećom površinom na svijetu napravila je Firma “Čokoladnica cukrček” iz Ljubljane, a rekord joj je sada i priznat u novom međunarodnom izdanju Guinnessove knjige neobičnih rekorda,. Slovenci su tako prije pet godina uklonili sa pozicije rekordera splitsku čokoladu “Nadalina”. Bilo je to 2016. godine.
Evo još nekih zanimljivosti o čokoladi:
Švedski botaničar Carl Linnaeus kakaovcu je dao ime Theobroma cacao, što na latinskom jeziku znači hrana bogova.
Evropljani jedu više čokolade od ostatka svijeta, a stanovnici Velike Britanije, Švajcarske i Njemačke u prosjeku pojedu po 11 kilograma čokolade godišnje.
Čokolada je jedina jestiva namrinica koja se topi na temperaturi nižoj od ljudskog tijela, zato je tako zamamna i topiva na jeziku.
Asteški vladar Montezuma, vjerujući da djeluje kao afrodizijak, svaki dan je pio velike količine nezaslađenog, vrlo gorkog napitka iz plodova kakaa.
Čokolada utiče na raspoloženje, u našem organizmu potiče stvaranje serotonina, poznatijeg kao hormon dobre volje.
Čokolada je česta tema zdravstvenih savjeta, od kojih je najustaljeniji onaj kako crna čokolada snižava povišeni krvni pritisak.
Čokoladna brda postoje na Filipinima. Prava atrakcija je 1.776 brda na površini od 50 kvadratnih kilometara. Brda su obrasla zelenom travom koja se osuši u sezoni suše, i popimi boju čokolade. Poznata turistička atrakcija koja je predložena za uključivanje na listu svjetske baštine UNESCO-a. (Naj portal)
Zanimljivosti
Veliki planovi Rotary Cluba Cazin, prvo pomažu Gradskom dječijem obdaništu
Rotary Club Cazin već u prvim mjesecima postojanja napravio je zapažene rezultate.
Ovaj klub je predstavljen u junu na Konferenciji Distrikta 1910, kojem pripadaju i bosanskohercegovački klubovi, a njegova prva predsjednica je Esmira Kapić.
Rotary Club Cazin ima 23 člana, među kojima su uspješni doktori, ekonomisti, te biznismeni poput Refika Rošića, Mensura Mulalića, Suada Beširevića, Enesa Harbaša, Azre Bajrić, Minke Seferagić….
– Svi naši članovi su visokoobrazovani i lideri u svojoj struci. Zadovoljna sam šta smo sve učinili u vrlo kratkom roku. Bilo je malo teže i malo više posla nego što sam pretpostavljala. Naš prvi projekat vezan je za Gradsko dječije obdanište u Cazinu. S tim smo se predstavili na Distriktnoj konferenciji u Sarajevu, kada smo zvanično primljeni u Rotary zajednicu. Planiramo omasoviti članstvo dodatnim kvalitetnim ljudima koji mogu uložiti vrijeme i novac u naše humanitarne akcije – kaže Esmira Kapić.
Rotary Club Cazin ima velike planove za narednu godinu.
– Prvo moramo završiti realizaciju dva projekta koja smo započeli. To su donacija knjiga za kantonalnu Gradsku biblioteku „Bibliobus“. Potom donacije kindl čitača i knjiga za našu Gradsku biblioteku Cazin. Planiramo završiti naš prvi projekat edukativnog karaktera vezano za dentalnu medicinu i zaštitu zuba kod najranijeg uzrasta djece, koji je obuhvatio sve dječije vrtiće i osnovne škole.
Tu su i projekti vezani za djecu u Centru za razvoj inkluzivnih praksi, humanitarno veče u kojem bi klub imao otvorena vrata za sve građane, i, naravno, prihod bi usmjerili u naše humanitarne akcije.
Namjeravamo posjetiti Rotary Clubove u BiH koji budu imali proslave godišnjica i pokušati ostvariti kontakt i trajne veze sa nekim od Clubova u susjednoj Hrvatskoj – kaže Esmira Kapić. Ona je, inače, i vlasnica firme za računovodstvo i reviziju doo „Rew-Est“ Cazin.
-
Astrologija4 godine
Lunarni kalendar: MJESEČEVE MIJENE ZA 2021. GODINU
-
Zanimljivosti1 mjesec
Horor u BiH: Bh. pjevačicu brutalno pretukao suprug, snimak kako je udara nogama u glavu ledi krv u žilama
-
Vidoviti ljudi4 godine
Proročica Vera Čudina “ne vidi” ništa lijepo: TEK NAM PREDSTOJI HAOS, JER STIŽE OPASNIJI VIRUS OD KORONE!
-
Zanimljivosti5 mjeseci
Nafakali doktor Edib Šarić iz Mostara: DOBIO 17 AUTOMOBILA NA POKLON