Pratite nas

Zanimljivosti

Fascinantna priča krije se iza vilenjačkog meda: KILOGRAM KOŠTA 5.000 EURA

Published

on

Ako ste mislili da su najskuplje namirnice na svijetu tartufi i posebne vrste školjki, prevarili ste se. Vilenjački med košta čak 5.000 eura po kilogramu. Ovaj med je tako poseban zbog načina i mjesta proizvodnje.

Pčele ga, naime, proizvode duboko, metrima ispod zemlje, u gudurama pećine u Turskoj. Elvish honey – vilenjački med jedan je od najluksuznijih i najtraženijih proizvoda na svijetu.

Vilenjački med ima sljedeće karakteristike:
zlatna boja, više ili manje tamnog intenziteta, ovisno o vrsti obrade i starosti vrcanog meda, tečne je viskozne konzistencije koja se ne kristališe lako Miris i okus su vrlo intenzivni i aromatični. Podsjećaju na suho voće, posebno na orase, rogač, urme i suhe smokve.

Takođe, postoje i nijanse koje podsjećaju na kuhano vino. Krajnji rezultat je toliko dobar proizvod da je nazvan “medom bogova”.
Svojstva vilenjačkog meda

Kontekst u kojem se ovaj med vadi i prerađuje daje mu vrlo posebna i jedinstvena svojstva. To je vrlo čist, 100% prirodan med. Vrlo je bogat mineralnim solima, posebno magnezijumom i kalijumom. Ima nevjerovatna nutritivna svojstva. Bogat je vitaminom C. ima jedinstven aromatični profil

Međutim, do ovo meda se jako teško dolazi. Osim što je izuzetno vrijedan proizvod, vilenjački med je i vrlo rijedak proizvod.

Gotovo je nemoguće pronaći ga u prodavnicama i supermarketima. Jedini način nabavke proizvoda je direktno od proizvođača u Turskoj.

Trenutne cijene su oko 5.000 eura po kilogramu. Upravo iz tog razloga pakovanja koja se nalaze na tržištu velika su svega nekoliko grama i samim time koštaju “samo” nekoliko stotina evra. Najčešće veličine su 170 i 250 grama. (Naj portal)

Zanimljivosti

Na Vlašiću se nadaju rekordnoj sezoni: Sve je spremno za “Šankanje”

Published

on

Na Vlašiću se nadaju rekordnoj sezoni: Sve je spremno za “Šankanje”

Brojne prirodne ljepote čine Bosnu i Hercegovinu sve popularnijim turističkim odredištem. A narednih mjeseci na našim planinama očekuju se turisti iz svih krajeva svijeta.

Zimska sezona

– Zvanično otvaranje zimske sezone na Vlašiću planiramo od 13. do 15. decembra zajedno sa „Šankanjem“. Završavamo sve sitnice. Kada su u pitanju skijaški tereni, sve je pregledano, čekamo samo veći snijeg i nadamo se rekordnoj sezoni. Kada će skijaška sezona početi u ovom trenutku zaista ne znam. Vlada veliki interes za zimovanje na Vlašiću i većina kapaciteta je rezervisana.

– Pored Vlašića bilježimo i rast turizma na cijelom kantonu, a posebno se to odnosi na gradsku jezgru Travnika, gdje su u posljednjih nekoliko godina izgrađena četiri hotela, a trenutno se pravi hotel „Plava voda“. To je veliki uspjeh jer znači da smo prepoznati kao omiljena turistička destinacija – kaže Miroslav Matošević, direktor Turističke zajednice Srednjobosanskog kantona.

Smještajni kapaciteti na Vlašiću rastu iz godine u godinu. Uskoro bi trebao biti otvoren još jedan hotel, a gradi se i veliki broj apartmana i vikendica. Tako vrijedni radnici firme “Limometal” iz Cazina rade na nekoliko objekata.

– Stalne poslove na Vlašiću imamo već godinama. Za razvoj turizma je dobro što se pored hotela i motela grade vikendice i apartmani, tako da je ponuda raznovrsnija. Mi trenutno postavljamo lim na nekoliko objekata, čiji investitor je Josip Babić. Riječ je o kvalitetnim objektima u kojima će se posjetioci moći istinski odmoriti – kaže Mensur Mulalić, vlasnik “Limometala”.

Kada je u pitanju 13. po redu “Šankanje”, i ove godine organizatori su pripremili kvalitetan i raznovrstan program. Tako će 13. decembra nastupiti Saša Matić, Ivana Selakov i DJ Shone, a dan poslije Milica Todorović, Šejla Zonić i DJ Atila.

Prepoznatljiv brend

– “Šankanje” je postao prepoznatljiv brend među mlađom populacijom i trenutno drži status najboljeg zimskog festivala u Bosni i Hercegovini. Prvo “Šankanje” organizovano je 2011. godine. Od tada se tradicionalno održava na planini Vlašić u drugoj polovini decembra, okupljajući sve veći broj posjetilaca.

– I ove godine koncerti će se održavati u sajamsko-festivalskom šatoru dimenzija 60×20 m koji prima više od 3.000 ljudi – ističu organizatori „Šankanja“.

 

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending