Pratite nas

zdravlje

ZNOJENJE: Najbolji čajevi, losioni i kupke kod pretjeranog znojenja (Recepti)

Published

on

Bitna uloga znojenja je održavanje stalne unutarnje tjelesne temperature. Pored toga, znojenjem se izlučuje znatan dio naših otrova. Inače, znoj luče žlijezde znojnice kojih ima u srednjem sloju kože i koje se porama otvaraju prema vani. Miris znoja nije neugodan, ali takvim postaje u slučaju bolesti. Protiv znojenja, bilo ono opće ili lokalizirano (na rukama, nogama, pod pazuhom) možete koristiti kupku ruku, nogu ili cijelog tijela.  Možete sami napraviti različite parfeme kao što je “parfem engleske kraljice”…

Da se ne znojimo, ne bismo postojali; tačnije rečeno umrli bismo od vrućice. Uloga znojenja je bitna kod održavanja stalne unutrašnje tjelesne temperature. Pored toga, znojenjem se izlučuje znatan dio naših otrova. Inače, znoj luče žlijezde znojnice kojih ima u srednjem dijelu kože i koje se porama otvaraju prema vani.

Znoj se sastoji od vode, mokraćevine, soli, masnih i raznih mirisavih tvari. Miris znoja nije neugodan, ali takvim postaje u slučaju bolesti (ako znoj miriše na mokraću, znači da su bolesni bubrezi). Noge se, naravno, znoje i neugodno zaudaraju u nečistim čarapama.

Pojedinci, iako se brinu za tjelesnu čistoću, ipak imaju “problem” sa znojem. Pretjerano se znoje, bilo šta radili. Kako to naučnici kažu, oni boluju od hiperidroze (kaže se i heperhidroze). Općenito uzevši, to su preosjetljive, nervozne i slabokrvne osobe.

Ako vam se previše znoje ruke, noge, pazuh i cijelo tijelo, nikako ne smijete prestati piti vodu kao što savjetuju neupućeni. Samo biste oboljeli! Iz jelovnika izbacite začinjena jela.

Nosite odjeću od prirodnih vlakana (vunenu, pamučnu, lanenu, svilenu), a ne od sintetskih vlakana. Ništa ne valja skrivati, perite se više puta na dan. Nikada ne upotrebljavajte dezodoranse a da pazuha niste oprali, jer tako samo možete “privući” bakterije ili izazvati alergiju.

RECEPTI

KUPKE

Protiv hiperidroze, bila ona opća ili lokalizirana (na rukama, nogama, pod pazuhom) upotrebljavajte jednu od slijedećih kupki za ruke, noge i cijelo tijelo (na litar vode):

RECEPT – pet pregršti zobene slame, 1 pregršt listova breze ili 1 pregršt smrvljene kore iste biljke, 1 pregršt cvjetova i listova porečam, 1 pregršt stucanog čempresa, 1 pregršt listova eukaliptusa, 1 pregršt listova oraha, 1 pregršt pupova bora ili jele, 1 pregršt ružinih latica, 1 pregršt cijele biljke preslice, 1 pregršt stucane kore vrbe, 1 pregršt listova i cvjetova kadulje, 1 pregršt zdrobljenog drveta lipe

Prirodni dezodoransi i parfemi

Prema mišljenju liječnika i fitoterapeuta, najbolji su prirodni dezodoransi kupke cijelog tijela kamilicom titricom (1 cvjetnu glavicu na litar vode).

Kad ste se očistili od preobilnog znoja i kad ste dezodorirali tijelo, možete ga blago parfimirati eteričnim uljima koja vam pruža priroda.

Da biste priredili izvrsnu lavandinu vodicu, namočite mjesec dana, na tamnom mjestu, 1 pregršt cvjetova lavande u litru rakije, a zatim filtrirajte.

Na isti način možete pripremiti vodicu od ruža (latice), ljubica (cvjetovi), đurđica (cvjetovi), metvice (listovi), timijana (listovi i cvjetovi), ruzmarina (listovi i cvjetovi) i lipe (cvjetovi).

Kolonjska voda i parfemi

Evo nekoliko recepata za kolonjsku vodu koji su se pokazali kao izuzetno efikasni kod pretjeranog znojenja:

RECEPT 1 – 3 prstohvata kadulje, 4 prstohvata narandže (cvjetovi), 4 prstohvata ruzmarina (cvjetovi), 4 prstohvata bergamote (cvjetovi), 4 prstohvata cvjetova cedra (vrsta limuna), 1 litar 70-postotnog alkohola

Prema istom načelu i u istim razmjerima (po 4 prstohvata svake biljke na litru 70-postotnog alkohola) pripremite “mješoviti parfem” (listovi bosiljka, cvjetovi lavande, cvjetovi mažurana, ruzmarina i majčine dušice) ili “parfem engleske kraljice” (cvjetovi narandže, latice ruže, cvjetovi ljubice) ili pak “stručak carice Eugenije” (latice ruža, vanilija i cvjetovi pastirske iglice).

Zatim se prepustite vlastitom nadahnuću. Strastveno se, pa bilo samo jednom, predajte užicima alhemije parfema koji sami izmišljate. Čudit ćete se! Na taj lični način općenja s biljkama uspjet ćete ih upoznati, takoreći, iznutra. Tada ćete se, što je neobično, i sami najbolje osjećati.

Naljev koji se priprema od: 2 prstohvata kadulje, 1 prstohvata ruzmarina, 1 prstohvata jagoda i 2 prstohvata matičnjaka.

NARODNI RECEPTI

Čajevi koji sprječavaju prejako znojenje

KAMILICA – U čaj istisnemo i sok od pola limuna, dodamo tri kašike šećera, te ga popijemo prije spavanja.

KADULJA (ili lavanda) – Dvije kašike jedne ili druge biljke zakuhamo u pola litre vode. Pijemo po dvije šoljice čaja poslije glavnih obroka, i tako tokom pet dana. Pijemo ga i ujutru na prazan želudac, duže vrijeme. Lagan čaj od kadulje pospješuje znojenje, a jak ga zadržava i sprječava.

ČAJNA MJEŠAVINA od kadulje, poljske preslice i vrkuta – Pijemo jednu šoljicu čaja prije doručka.

Čajevi koji pospješuju znojenje

ČAJEVI od kamilice, lipe, zohve, borovičinih bobica, podbijela, divizme, lopuha, metvice, ruzmarina, ljubice.

ČAJNA MJEŠAVINA od breze, kadulje, koprive, kupine i ljubice. Pet kašika mješavine tih biljaka poparimo litrom kipuće vode. Čaj zasladimo medom te ga pijemo više puta na dan.

ČAJNA MJEŠAVINA od breze, maslačka, oraha, peršuna i ruzmarina. Pet kašika mješavine tih biljaka (brezovi, orahovi, peršunovi i ruzmarinovi listovi, te korijen maslačka) poparimo litrom kipuće vode.

ČAJNA MJEŠAVINA od kadulje, ljekovitog ljupčaca, tetrljana, matičnjaka, poljske preslice i rusomače. Pijemo tri puta na dan po jednu čašu čaja, i to prije obroka.

Pripravci sa sirćetom i vinom

Dvije kašike sirćeta u decilitru tople vode popiti ujutro.

Cvjetove zohve pustiti da odstoje u vinu nekoliko sati. Nakon toga piti u manjim količinama (po čašu dnevno).

ISPIRANJA

Jabukovo ili vinsko sirće razrijedimo sa vodom i trljamo cijelo tijelo prije nego što odemo na spavanje.

KOD ZNOJENJA ISPOD PAZUHA – Mješavina od hrastove kore, oraha i majčine dušice. Mješavinu tih biljaka (tri kašike hrastove kore, dvije kašike orahovih listova te kašika majčine dušice) poparimo litrom kipuće vode i ostavimo da odstoji deset minuta. Pazuha peremo dva puta na dan.

Umjesto tog oparka možemo upotrebljavati razne losione, tekućine za osvježavanje i dezinficiranje kože, kao što su ružina voda, lavandina voda ili ekstrat od hrastovih listova. U tekućini namočimo vatu i njome vlažimo pazuha.

KOD ZNOJENJA TOKOM NOĆI – Napraviti oparak od mješavine orahovih listova i kadulje.

KUPKE

S oparkom hrastove kore ili poljske preslice.

S oparkom orahovih listova (za ruke i noge). Tokom sedam dana ruke i noge svaki dan kupamo po dvadeset minuta u toplom oparku.

Znojenje u predjelu pluća

Kod znojenja u predjelu pluća savjetujemo slijedeće:

Kadulje, list i cvijet divizme – uzeti u podjednakim omjerima, dobro promiješati i od te mješavine supenu kašiku preliti sa 3 decilitra ključale vode. Nakon deset minuta procijediti, dodati malo limunovog soka, zasladiti medom i piti tri puta na dan po šoljicu. Poželjno je da bolesnik nakon čaja malo prilegne.

Znojenje nogu

Kod znojenja nogu savjetujemo slijedeće:

Orahovo lišće i kore mladog hrasta – po 5 supenih kašika – kuhati 6 – 8 minuta u 2 litre vode. U toj neprocijeđenoj mješavini prati noge. Osušiti na zraku i ne brisati.

Samljeti u prah hrastove šišarke. Noge dobro sapunom oprati i dobro izbrisati da budu suhe. Tim prahom zaprašiti noge. Naročito između prstiju. Tako raditi dva puta sedmično.

Prejako znojenje

Kod prejakog znojenja savjetujemo slijedeće:

Iz ploda trnjine pripremi se ekstrat. 200 g stučenog ploda stavi se u litru 45-postotnog vinskog cvijeta. Ostavi se u toploj prostoriji 10 dana. Uzima se svako jutro na prazan želudac 10 – 15 kapi u 50 – 100 g vode.

U obliku čaja uzmu se 2 kašike ploda trnjine na pola litre vode i kuha se 10 – 15 minuta. Pije se na prazan želudac po šoljicu. Kura traje do ozdravljenja.

Znojenje noću u krevetu

Kod znojenja noću u krevetu savjetujemo slijedeće:

Preslica – supenu kašiku prelijte sa 2 decilitra ključale vode i kuhajte 2 – 3 minute. Pije se šoljica prije spavanja.

Lincure, preslice i ruzmarina po 10 grama, kadulje 3 grama. Sve dobro promiješamo i od te mješavine stavimo u pola litre vode nepunu kašiku i kuhamo 3 minuta. Zatim pustimo da poklopljeno stoji još 10 minuta. Pije se šoljica prije spavanja. (Najportal)

Sudbine

Dragan Vratonjić ima sjajna iskustva sa Krnjićevim sokom za dijabetes: NISAM VIŠE (PRE)SLADAK

Published

on

Kažu da je rudarski hljeb sa sedam kora, ali će vam vjerovatno svi koji su nekada radili kao vozači kamiona reći isto za svoju profesiju. Duge smjene, nespavanje i visoki rizik, spadaju u opis posla profesionalnog vozača kamiona. Potvrdit će vam to i 35-godišnji Dragan Vratonjić, rodom iz Ivanjice (Srbija), ali već 12 godina živi u Ćaćku.

Sretno je oženjen, otac je dvoipogodišnjeg sinčića, za kojeg bi život dao. Dragan, kao profesionalni vozač, putuje cijelom Evropom. Kamion mu je druga kuća. Ne žali se na posao, jer je zarada dobra, jedino što mu nedostaje porodica. Suprugu i sina viđa u dane vikenda, a ponekada ih ne vidi i po 15 dana.

Za ovaj ragovor smo ga zatekli u Italiji. Veoma prijatan sagovornik ispričao nam je kako je pobijedio dijabetes TIP 1 uz pomoć Konjičkog sirupa, kojeg priprema čuveni travar Mirsad Krnjić, ali i otkrio kako je bajker od malih nogu. Motore ja zavolio uz ujaka još kao dječačić i od tada je u bajkerskom svijetu. Priprema se za susret bajkera u Trebinju koji je zakazan početkom juna. Kaže, već je rezervisao hotelski smještaj za sebe i suprugu, pomalo je uzbuđen jer prvi put u životu dolazi u Bosnu, a mnogo toga lijepog je čuo o Bosni i Bosancima.

Visoke vrijednosti šećera za njega su prošlost. Dijabetes Tip 1 je nestao. Njegova gušterača radi kao “švajcarski sat”. On se danas sjano osjeća!

A samo pola godine ranije njegovo stanje je bilo zabrinjavajuće. Čak je proveo 15 dana na bolničkom liječenju.

“Krajem prošle godine sam osjetio da nešto nije uredu sa mojim zdravljem. Najčudnije mi je bilo što sam često ustajao noću da mokrim, a to ranije nije bio slučaj. Odmah poslije novogodišnjih praznika otišao sam da obavim medicinske pretrage. Nalazi su pokazali da mi je visina šećera 21. Uz to bile su i neke bakterije u mokraći, pa su me zadržali u bolnici 15 dana. Nakon što su upalu sanirali, poslali su me kući te mi propisali da 4 puta dnevno primam inzulin – započinje priču Dragan Vratonjić.

Riječ je o onom rjeđem tipu bolesti koji predstavlja svega 10 posto svih slučajeva dijabetesa, a obično se javlja u razdoblju između djetinjstva i 30. godine života, najčešće u doba djetinjstva i adolescencije. Draganova gušterača proizvodila je neznatnu količinu inzulina, hormona koji reguiše metabolizam ugljikohidrata u tijelu.

Uz sve to šokantno je djelovala informacija da za dijabetes tipa 1 nema lijeka, osim što se bolest može držati pod kontrolom injekcijama hormona inzulina kako bi Dragan mogao imati relativno normalan život.

Tromjesečno prosjek šećera kod Deragana je iznosio 22 jedinice, tako da je inzulinska terapija bila jedino rješenje

“U januaru su mi nalazi bili katastrofalni. Oscilacije šećera su bile svakodnevne od hipo do hiper. Nije bilo ni malo dobro za moje zdravlje, a dodatni rizik je bio što sam stalno za volanom, putujem po cijeloj Evropi. Dakle, imam i neuredan život, a dijabetes zahtijeva poseban režim ishrane, fizičke aktivnosti – kazuje naš sagovornik.

Priznaje da do tada ništa nije znao o šećernoj bolesti, ali se počeo privikavati na novi način života.

“Čim sam izašao iz bolnice, slučajno čujem da je prijatelj moga druga koristitio Krnjićevu terapiju za šećernu bolest, te da je vrlo brzo normalizirao vrijednosti šećera. Odmah sam stupio u kontakt sa Mirsadom Krnjićem u Konjicu, a on me povezao sa doktorom Mišom Vučkovićem i nutricionistom Anom Trkuljom.

Kako su bili svježi nalazi, odmah sam preuzeo terapiju, uz preporuku da prvih dana uzimam i biljnu terapiju i inzulin. Redovno sam ih obavještavao o vrijednostima šećera, a kako su se one vraćale u normalu tako sam smanjivao doze inzulina. Dvadesetak dana kasnije ja sam prestao da se bodem injekcijama inzulina – priča Dragan.

Trajala je ta njegova borba sa dijabetesom skoro tri mjeseca. Dragan je ukupno potrošio tri kompletne terapije, a od nedavno ne pije više ni sirup…Uzimao je samo čajeve, ali ni njih više ne pije. Nema potrebe!

“Ja evo već skoro mjesec dana ne pijem više Krnjićvu terapiju, a kontrolišem redovno vrijednosti šećera. One su u normali. Stesao sam i 20-tak suvišnih kilograma, strogo se pridržavam uputa Ane Trkulje Vučković u vezi režima ishrane. Pojedem ponešto i od “zabranjene” hrane, ali šećer je uvijek u granicama normalnih vrijednosti – ne krije svoje zadovoljstvo Dragan.

Nakon svega Dragan će vam kazati da je bilo svega, a najviše neprospavanih noći i strahova od posljedica šećrene bolesti. Na kraju on je uz pomoć biljnih terapija travara Mirsada Krnjića iz Konjica, te stručne savjete Miše i Ane Vučković pobijedio. Njegovi nalazi su odlični, tabele idealne, a on “puca” od zdravlja.

Kontakt telefon travara Mirsada Krnjića je 061 383 325. Pozivni za BiH je 00387.

Brojna svjedočenja prezadovoljnih pacijenata i možete pronaći i na Facebok grupi: Biljem protiv šećerne bolesti (Naj portal)

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending