Pratite nas

Zanimljivosti

Znate li koji dio Sarajeva je prikazan na ovoj staroj fotografiji?

Published

on

Znate li koji dio Sarajeva je prikazan na ovoj staroj fotografiji?

Znate li koji dio Sarajeva je prikazan na ovoj staroj fotografiji s početka 1980-ih? Tada je počinjala gradnja zgrade jedne od najznačajnijih bh. kompanija.

Naime, riječ je o naselju Dolac Malta. Snimljena je gradnja zgrade Šipada koji se bavi drvnom industrijom. Ovu kompaniju je davne 1900. godine osnovao Otto Steinbeis.

Njen prvobitni naziv bio je Bosanska šumska industrija-akcionarsko društvo – Steinbeis. Šipad je 1999. godine posao dioničko društvo.

Uspomene iz sarajevskih kafića: ŠTA PIJEŠ, ŠTA ĆE TI TREBA POPITI?

Odmah pored zgrade Šipada na Dolac Malti nalazi se Crkva presvetog trojstva. Izgrađena je 1906., a njen arhitekt je Josip Vancaš. Crkva je 2009. proglašena nacionalnim spomenikom naše države.

Nažalost, originalno zidno slikarstvo ove crkve nije očuvano. Ipak, postoji nekoliko dokumentara u kojima su navedeni zanimljivi podaci. U jednom od njih piše da je ovaj posao bila zadužena firma čiji je vlasnik bio legendarni njemački slikar Karl Richter.

Zanimljivosti

Djelo stvarano 28 godina: KORALNI ZAMAK – SPOMENIK IZGUBLJENOJ LJUBAVI

Published

on

U mjestu Homsted, na Floridi, nedaleko od Majamija, nalazi se svjetski poznata građevina zvana Koralni zamak. A niti je zamak, niti je od korala.

Letonski imigrant

Ono što on jeste – nevjerovatno dostignuće jednog čovjeka. Preko 1.000 tona sedimentne stijene iskopano je i isklesano u različite oblike, uključujući zidove ploča, stolove, stolice, polumjesec, vodoskok i sunčani sat.

Takozvani Koralni zamak zapravo je spomenik letonskog imigranta Edvarda Lidskalnina njegovoj izgubljenoj i nikad neprežaljenoj ljubavi. Stvarao ga je potpuno sam punih 28 godina, sve do smrti 1951.

Legenda kaže da je inspiraciju za izgradnju ovog objekta dobio nakon što ga je šesnaestogodišnja draga napustila na dan vjenčanja. Pogođen izgubljenom ljubavlju, riješio je da dokaže cijelom svijetu da može učiniti nešto izuzetno. I uspio je!

Iako je živio povučeno, otvorio je park 1923. godine za posjetioce, kojima bi često lično pokazivao svoje ručne radove. Među njima se posebno izdvaja stolica za ljuljanje od kamena – sposobna za okretanje, ali neudobna. Tu je i kadica presvučena školjkom. Iznad je i “sto za praznik ljubavi“ – ploča u obliku srca okružena stolicama, ali prazna i nikad nekorištena.

Koralni zamak od svog nastanka zbunjuje naučnike i inženjere. Na jedno pitanje niko nema odgovor. Kako je jedan čovjek bez mehanizacije i teških alata stvorio ovako nešto?

Zamak se nebrojeno puta pojavljivao u knjigama, časopisima i televizijskim emisijama. Rok muzičar Bili Ajdol čak je napisao pjesmu o tom mjestu, „Sweet Sixteen“.

Nacionalni registar

Lidskalnin je živio do 64. godine. Svoj monumentalni zamak zavještao je nećaku u Mičigenu koji ga je na kraju prodao porodici iz Ilinoisa. Sačuvali su ga kao muzej koji svi mogu vidjeti i doživjeti. Koralni dvorac dodat je u Nacionalni registar istorijskih mjesta 1984. godine.

Kada su Edvarda Lidskalnina prije smrti pitali kako je postigao svoje neobično dostignuće, sve što je rekao bilo je: „Nije teško, ako znaš kako.“ (Naj portal/Foto: Profimedia)

 

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending