Pratite nas

Razglednice

Znate li gdje se nalazi najmanji zatvor na svijetu: KAZNE SLUŽE SAMO PIJANI VOZAČI TRAKTORA I BICIKALA ILI TURISTI

Published

on

Ostrvo Sark smješteno u jugozapadnom dijelu Lamanša blizu francuske obale dugo je oko pet kilometara i široko oko 2,5 kilometra, ali uprkos svojoj veličini ima dugu i živopisnu istoriju i mnoge posebnosti.

Prvi put se pominje 1040. godine kada ga je Vilijam od Normandije poklonio opatiji Mont-Sen-Mišel.

Na Sarku nema automobila i ulične rasvjete. To znači da su jedini načini za kretanje ostrvom noge, konj ili bicikl. Sark je jedino mjesto na svijetu gdje čak i vatrogasna vozila i kola hitne pomoći vuku traktori ili konji. Starijim i bolesnim osobama dozvoljeno je da koriste prilagođena vozila na baterije, a od motornih može se vidjeti tek po koji traktor.

Ipak najveća posebnost ostrva je zatvor. Nadaleko poznat kao najmanja kazneno popravna ustanova na svijetu.
rofimedia

Mali zatvor sa bačvastim krovom sastoji se samo od dvije ćelije bez prozora, dimenzija dva sa dva, i hodnika užeg od jednog metra koji prolazi ispred njih. „Udobnost“ ćelija uključuje krevete sa drvenim letvicama i tanke dušeke.

Prema sudskim ovlašćenjima datim ostrvu u 16. vijeku, zatvor može da drži zatvorenike iza rešetaka najviše dva dana. Ako je zločin teži ili kazna treba da traje duže, počinilac se otprema na susjedno ostrvo Kanal Guernsei.

Jedan od prvih stanara zatvora bila je mlada žena koja je optužena da je ukrala maramicu svoje gospodarice. Kako priča kaže, djevojka se toliko uplašila mračne ćelije da su dvije lokalne dame odlučile da sjede uz nju i da dok pletu pričaju dok ona ne odsluži kaznu. Takođe joj je bilo dozvoljeno da drži otvorena vrata svoje ćelije zbog straha od mraka.

Koliko god izgledalo nevjerovatno, najmanji zatvor na svijetu se i danas koristi, ali sadašnji tipični „stanari“ su pijani sezonski radnici i turisti, koji provode noć u jednoj od dvije ćelije dok se ne otrijezne. (Naj portal)

Razglednice

U Sahari se pojavljuju jezera: OVO SE NIJE DESILO DECENIJAMA (Video)

Published

on

Sahara, jedna od najsušnijih pustinja na svijetu, zabilježila je neobične vremenske uslove tokom septembra, kada su jake kiše pogodile jugoistočni Maroko. Ova pojava, koja se nije dogodila decenijama, transformisala je pješčane dine u pejzaže ispunjene jezerima.

Obično, Sahara primi samo nekoliko centimetara kiše godišnje, a kasni ljetnji pljuskovi su izuzetno rijetki. Ipak, početkom septembra, sistem niskog pritiska donio je intenzivne padavine koje su trajale dva dana, a preliminarni podaci NASA ukazuju na to da je u nekim dijelovima regiona palo čak 20 centimetara kiše.

U pustinjskoj oblasti Erahidija, zabilježeno je skoro osam centimetara kiše u samo dva dana, što je više od četiri puta više od prosječnih padavina za cijeli septembar.

„Prošlo je 30 do 50 godina otkako smo imali toliko kiše za tako kratko vrijeme – izjavio je Husin Juabeb iz Marokanske meteorološke agencije.

Iako je većina padavina zabilježena u slabo naseljenim područjima, neki gradovi i sela su doživjeli smrtonosne poplave, uzrokujući smrt više od deset ljudi. Dramatične fotografije stižu iz pustinjskog grada Merzuge, gdje su rijetke poplave formirale nova jezera u pješčanim dinama. Kiša je takođe napunila suha jezera, poput onog u Nacionalnom parku Iriki, najvećem nacionalnom parku u Maroku.

Sahara, koja se prostire na 9,4 miliona kvadratnih kilometara, najveća je vrela pustinja na svijetu i obuhvata desetak zemalja sjeverne, centralne i zapadne Afrike. U mnogim od ovih zemalja, stalne suše su postale ozbiljan problem, posebno u kontekstu ekstremnih vremenskih uslova izazvanih globalnim zagrijavanjem. (Naj portal)

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending