Razglednice
Znate li gdje se nalazi najmanji zatvor na svijetu: KAZNE SLUŽE SAMO PIJANI VOZAČI TRAKTORA I BICIKALA ILI TURISTI
Ostrvo Sark smješteno u jugozapadnom dijelu Lamanša blizu francuske obale dugo je oko pet kilometara i široko oko 2,5 kilometra, ali uprkos svojoj veličini ima dugu i živopisnu istoriju i mnoge posebnosti.
Prvi put se pominje 1040. godine kada ga je Vilijam od Normandije poklonio opatiji Mont-Sen-Mišel.
Na Sarku nema automobila i ulične rasvjete. To znači da su jedini načini za kretanje ostrvom noge, konj ili bicikl. Sark je jedino mjesto na svijetu gdje čak i vatrogasna vozila i kola hitne pomoći vuku traktori ili konji. Starijim i bolesnim osobama dozvoljeno je da koriste prilagođena vozila na baterije, a od motornih može se vidjeti tek po koji traktor.
Ipak najveća posebnost ostrva je zatvor. Nadaleko poznat kao najmanja kazneno popravna ustanova na svijetu.
rofimedia
Mali zatvor sa bačvastim krovom sastoji se samo od dvije ćelije bez prozora, dimenzija dva sa dva, i hodnika užeg od jednog metra koji prolazi ispred njih. „Udobnost“ ćelija uključuje krevete sa drvenim letvicama i tanke dušeke.
Prema sudskim ovlašćenjima datim ostrvu u 16. vijeku, zatvor može da drži zatvorenike iza rešetaka najviše dva dana. Ako je zločin teži ili kazna treba da traje duže, počinilac se otprema na susjedno ostrvo Kanal Guernsei.
Jedan od prvih stanara zatvora bila je mlada žena koja je optužena da je ukrala maramicu svoje gospodarice. Kako priča kaže, djevojka se toliko uplašila mračne ćelije da su dvije lokalne dame odlučile da sjede uz nju i da dok pletu pričaju dok ona ne odsluži kaznu. Takođe joj je bilo dozvoljeno da drži otvorena vrata svoje ćelije zbog straha od mraka.
Koliko god izgledalo nevjerovatno, najmanji zatvor na svijetu se i danas koristi, ali sadašnji tipični „stanari“ su pijani sezonski radnici i turisti, koji provode noć u jednoj od dvije ćelije dok se ne otrijezne. (Naj portal)
Razglednice
Njih dvoje imaju jedinstven stil života: ŽIVE BEZ STALNOG DOMA, ČUVAJUĆI TUĐE KUĆE PO SVIJETU
Jedan britansko-američki bračni par pronašao je jedinstven način života – nemaju stalni dom niti troškove stanovanja, već putuju svijetom čuvajući kuće i stanove nepoznatih ljudi. Zauzvrat, imaju besplatan smještaj i brinu o ljubimcima i biljkama vlasnika dok su oni odsutni.
Ovaj način života omogućava im da uštede na troškovima stanovanja, što im odgovara, i ne planiraju da stanu.
“Oboje volimo putovanja, a ovakav stil života privlačio nas je od samog početka. Upoznali smo se 2013. dok smo oboje živjeli u inostranstvu, i odmah smo zavoljeli ovu ideju. Čuvanje nečijeg doma uglavnom uključuje brigu o kućnim ljubimcima, biljkama, održavanje sigurnosti i higijene doma, a sve u zamjenu za besplatan smještaj – objašnjava Ejmi Hornsbi.
Do sada su obišli oko 15 zemalja i stekli brojne prijatelje, među kojima su i ljudi i životinje. Ovako mogu da putuju polako i posjećuju manja mjesta i sela koja bi kao turisti vjerovatno propustili.
Putujući i boraveći u tuđim domovima, oni rade na daljinu – Ejmi kao slobodni pisac, a njen suprug kao učitelj engleskog jezika. Iako su daleko od klasičnog doma, ovakav način života omogućava im minimalne troškove dok istražuju svijet i zarađuju.
Ona i njen suprug prvi put su čuli za ovakav način putovanja dok su živjeli u Južnoj Koreji, a zatim se preselili u Poljsku. Kroz preporuke i grupe na društvenim mrežama, pronašli su ljude kojima je bila potrebna briga za kućne ljubimce tokom njihovog odsustva. Tako su stekli prve preporuke, što im je kasnije pomoglo u prijavama na platforme za čuvanje kuća.
Prve zadatke dobili su u Engleskoj, gdje su čuvali mačke, a potom i papagaja. Ovaj način života brzo je postao njihova svakodnevica, a sa mnogim vlasnicima su ostali u kontaktu. Dvoje vlasnika čak su im bili svjedoci na vjenčanju tokom pandemije.
Poslije više od 50 čuvanja, znaju šta im odgovara. Uživaju u minimalizmu, brizi za prelijepe životinje i stvaranju jedinstvenih uspomena. Povremeno moraju popuniti praznine sa nekoliko noćenja u hotelima, ali ih to ne ometa u njihovom načinu života.
Tokom pandemije su pokušali da se skrase u Engleskoj, ali ubrzo su shvatili da im to ne odgovara. Vratili su se putovanjima, prodali svoj namještaj i nastavili sa životom bez stalnog doma.
Iako mnogima ovakav način života nije razumljiv, Ejmi i njen muž ga istinski vole i vjeruju da je život prekratak da bi se živjelo po tuđim očekivanjima, prenosi Business Insider. (Naj portal)
-
Astrologija4 godine
Lunarni kalendar: MJESEČEVE MIJENE ZA 2021. GODINU
-
Zanimljivosti1 mjesec
Horor u BiH: Bh. pjevačicu brutalno pretukao suprug, snimak kako je udara nogama u glavu ledi krv u žilama
-
Vidoviti ljudi4 godine
Proročica Vera Čudina “ne vidi” ništa lijepo: TEK NAM PREDSTOJI HAOS, JER STIŽE OPASNIJI VIRUS OD KORONE!
-
Zanimljivosti5 mjeseci
Nafakali doktor Edib Šarić iz Mostara: DOBIO 17 AUTOMOBILA NA POKLON