Pratite nas

Zdravlje i ljepota

Zdravi i lijepi uz jabukovo sirće: RECEPTURE ZA HIDRATACIJU, PJEGAVU I MASNU KOŽU

Published

on

Jabukovo sirće je izvanredan lijek kome uvaženi stručnjaci pripisuju čudotvornu moć i smatraju da ono treba da postane dio svakodnevne ishrane. Pogledajte kako sirće možete iskoristiti i u funkciji uljepšavanja

Za hidrataciju kože

Potrebno je: 150 gr tečnog parafinskog ulja iz apoteke (može i bebi ulje sa dodatim

bademovim uljem); 1 ravna kašika jabukovog sirćeta; pola kafene kašičice smrvljene biljke rusomače.

Sve sastojke pomiješati, i zagrijati na 45°C. Ovu smjesu potom ekstrahovati u vodenom kupatilu 7 sati. Cijeđenje nije potrebno. Poslije nekoliko minuta djelovanja tokom primjene, lice oprati blagim sapunom. Međutim, u slučaju da je koža naročito isušena, to nije potrebno.

Krema za pjegavu i masnu kožu

Potrebno: 10 gr pčelinjeg voska; 15 gr maslinovog ulja; 25 gr bademovog ulja; 20 gr

jabukovog sirćeta.

U vodenom kupatilu zagrijati i pomiješati prva tri sastojka. Uz intenzivno

miješanje dodati jabukovo sirće. Dobivenu  kremu, i to prohlađenu, sipati u teglicu. Ovako spravljena krema je pogodna za pjegavu, ali i masnu kožu. Djelovanje kreme od pčelinjeg voska, ulja i jabukovog sirćeta, može se jednostavno opisati kao osvježavajuće i pročišćavajuće za kožu!

 Za umirenje kože

Potrebno: Listovi zelene salate; maslinovo ulje; jabukovo sirće.

Uputstvo: Zelenu salatu potopiti 20 minuta u blagi rastvor sode bikarbone.

Potom je oprati rastvorom hipermangana ili prebrisati vatom natopljenom u alkohol.

Tupom stranom noža ili tuckom za meso omekšati listove. Namazati ih maslinovim uljem sa jedne strane i poprskati jabukovim sirćetom. Ostaviti na licu 25 minuta. Pogodno je za svaku kožu, osvježava i smiruje!

 Za osvježenje kože i ruku

Razrijeđenim toplim sirćetom preliti kosu, umotati peškirom i ostaviti da

djeluje 1 sat. Potom oprati blagim šamponom. Razrijeđeno sirće može se koristiti i poslije pranja posuđa, tako što se ruke poprskaju rastvorom i bez brisanja osuše. Ovaj preliv se primjenjuje i protiv uboda insekata, kao i opekotina od sunca. Recept za spravljanje ovog preliva nije zahtijevan, tako da bi svako domaćinstvo trebalo da ga ima u redovnoj upotrebi!

Za čišćenje kože

Tri neprskana limuna isjeckajte zajedno sa korom i pomiješajte sa tri šolje jabukovog sirćeta. Mješavinu dobro zatvorite i ostavite da stoji nekoliko sati. Ovako dobijeno sirće sipajte u kadu za kupanje, a kada uđete u kadu, dodajte i izgnječen limun. Vodi možete da dodate i jednu kesicu pjene za kupanje. Poslije ove kupke koža postaje gipka, mekana i podatna. (Naj portal)

 

Zdravlje i ljepota

Pet iznenađujućih namirnica koje povećavaju šećer u krvi i uzrokuju debljanje

Published

on

Šećer u krvi ili glukoza je glavni izvor energije za tijelo, a održavanje uravnoteženih i stabiliziranih nivoa je od suštinskog značaja za cjelokupno dobrobit.

Kada jedemo, ugljikohidrati se razlažu na glukozu, koja ulazi u krvotok. Iako nije tajna da grickalice pune šećera mogu uzrokovati skokove šećera u krvi, neke svakodnevne namirnice mogu imati isti učinak.

Žitarice

Žitarice su popularna namirnica za doručak koja se može naći u gotovo svačijoj ostavi. Ali mnoge komercijalno dostupne žitarice mogu uzrokovati skokove šećera u krvi zbog visokog nivoa rafiniranih ugljikohidrata i dodanih šećera.

Čak i one koje se prodaju kao “zdrave” ili “cjelovite žitarice” mogu sadržavati značajne količine skrivenog šećera, koji se brzo razlaže u glukozu, što dovodi do brzog povećanja nivoa šećera u krvi.

Pomfrit

Stavke iz menija brze hrane možete povezati s debljanjem, ali oni također mogu utjecati na nivo šećera u krvi. Obično se ovi krumpiri prže u dubokom ulju u nezdravom ulju, što može povećati njihov sadržaj kalorija i masti, ali glavna briga su rafinirani ugljikohidrati. Oni se brzo razlažu u šećer u krvotoku.

Započnite jutro sa gutljajima ovog napitka: TOPI SALO I DAJE ENERGIJU

Pomfrit sadrži transmasti koje doprinose upali i otpornosti na inzulin ometajući normalnu funkciju inzulina. Također, transmasti su povezane s povećanjem visceralne masti, koja se skladišti oko unutrašnjih organa.

Voćni sok

Voćni sokovi možda zvuči zdravo, ali vjerovali ili ne, mnogi od njih sadrže puno šećera sa jedva ikakvim vlaknima. Voćni sokovi su često koncentrirani izvori prirodnih šećera, poput fruktoze, koji se brzo apsorbiraju u krvotok. Za razliku od cijelog voća, ovim sokovima nedostaju vlakna koja pomažu u usporavanju apsorpcije šećera.

Voćni sokovi s umjetnom aromom s velikim količinama dodanih šećera su najgori za debljanje i šećer u krvi. To obično uključuje stvari poput voćnog punča, limunade, havajske punč, high-c i voćnih koktel sokova. Ovi voćni sokovi sadrže vrlo malo voća, ako ih uopšte ima.

Zaslađeni jogurti

Mnogi zaslađeni jogurti se obično prodaju na način da mislite da su zdravi za vas. Dok jogurti poput običnog grčkog jogurta imaju mnogo prednosti, drugačija je priča sa zaslađenim, prerađenim jogurtima. Zaslađeni jogurti često sadrže velike količine dodatih šećera, koji se brzo apsorbiraju u krvotok. Kao i ostala spomenuta hrana i pića, i ovi jogurti dovode do brzog povećanja nivoa glukoze u krvi.

Konzervirano voće u sirupu

Iako voće može biti odličan izbor za cjelokupno zdravlje, važno je zapamtiti da ono ima svoje prirodne šećere u sebi. Dakle, kada je u pitanju konzervirano voće s dodatkom sirupa, sirup koji se koristi često ima previše šećera kao što je kukuruzni sirup sa visokim sadržajem fruktoze ili obični šećer. Ovi dodani šećeri značajno povećavaju ukupan sadržaj šećera u voću.

Voće u konzervi koje se čuva u sirupu nije samo po sebi ekvivalentno voću. U sirupu je obično mnogo dodatog šećera da bi se sačuvao. se čuvaju u vodi, što može smanjiti dodane šećere bio na voću.

 

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending