Kažu da je brada na muškarcima ono što je šminka za žene. Jeste li se ipak zapitali zašto muškarci uopće imaju dlake na licu, a žene ne, odnosno zašto dlake na licima žena nisu toliko vidljive?
Odgovor se, kao i za mnoge druge stvari, krije u biologiji i hormonima. Spolni hormoni koje možemo objediniti pod zajedničkim nazivom androgeni odgovorni su za takvu raspodjelu dlakavosti po tijelu.
Ipak, folikule dlaka nisu tako jednostavne kako se na prvu mogu činiti, a spolni hormoni kod nekih osoba uzrokuju oslabljeni rast dlaka dok kod nekih mogu uzrokovati čak i pretjeranu dlakavost.
Postoji dvije vrste dlaka; velusne dlake i terminalne. Velus dlake su tanke, nježne i vrlo svijetle dlake s kojima se rađamo i koje svi imamo prije puberteta. Tokom puberteta i djevojčice i dječaci proizvode više spolnih hormona, posebno testosterona, a dominacija tog hormona posebno je izražena kod dječaka.
Upravo zbog toga tokom puberteta dječaci dobivaju ono što se često naziva “paperjasti brkovi.” S vremenom spolni hormoni uzrokuju razvoj trajnijih, čvršćih i tamnijih dlaka koje nazivamo terminalnim dlakama. To se događa jer se faza rasta folikule dlake produlžava, istovremeno smanjujući vrijeme ljuštenja folikule dlake. Budući da žensko tijelo proizvodi puno manje testosterona, to je razlog zbog kojeg žene nemaju bradu.
Evolucijski, postoji i objašnjenje kako su muškarci morali imati dlaku na licu kako bi se dodatno zaštitili od udaraca i povreda. (Naj portal).