Pratite nas

zdravlje

ZAŠTO JE TOLIKO ZDRAV I ZAŠTO JE MOĆNA ZAŠTITA OD RAKA? SVE DOBROBITI SVAKODNEVNOG KORIŠTENJA LIMUNA I NAPITAKA SA LIMUNOM

Published

on

U zadnje vrijeme sve češće čujemo o djelovanju limuna na rak. Mnogi alternativni ljekari govore o tome, da je limun snažno sredstvo protiv raka, jer ubija kancerogene ćelije puno bolje od hemoterapije. Pretpostavlja se da je limun 10000 puta jači od adriamicina – popularnog lijeka za hemoterapiju. Još jedna prednost limuna je u tome, da on djeluje samo na ćelije raka i ne uništava zdrave ćelije

Limun je lijepa i vrlo dekorativna zimzelena biljka koja naraste od 3 – 6 m visine, sa sjajnim listovima, bijelim cvjetovima jakog mirisa i osvježavajućim plodovima. U odgovarajućem podneblju limunovo drvo cvate i do 3 puta godišnje, od maja do septembra, a nakon svakog cvjetanja daje plodove koji se koriste za jelo, sok i preradu.

Limun je optimalan izvor vitamina C. Ovaj vitamin je važan za proizvodnju kolagena, pomaže apsorpciji gvožđa iz biljne hrane. Dovoljan unos vitamina C sprječava stvaranje žučnih kamenaca. Vitamin C efikasno se bori protiv prehlade, podstiče regeneraciju kostiju.

Limun kao zaštita od raka

Limunska kiselina je prisutna u limunovom soku. Ona ne snižava pH, već ga povisuje (alkalizuje). Povećavajući pH urina, limunska kiselina pomaže u rastvaranju kamenaca u bubrezima. Ona pomaže u uklanjanju amonijaka iz tijela – proizvoda metabolizma proteina.

D-LIMONEN je prisutan u kori, ublažava upale i normalizuje šećer u krvi. D-limonen je koristan za respiratorne patologije. Zbog toga je neophodno osobama sa oštećenim plućima (nakon preležane upale pluća, sa astmom), pušačima.

to Persist Through 2022 and Beyond

ERIOCITRIN je antioksidans koji se nalazi u limunovom soku i kori. On je u kombinaciji sa drugim aktivnim supstancama pokazao efekat na smanjenje upale, oksidativnog stresa i optimizaciju nivoa šećera u krvi. Eriocitrin pokreće oksidaciju masnih kiselina i normalizuje osetljivost na hormon insulin. Ova supstanca aktivira biogenezu ćelijskih mitohondrija.

HESPERIDIN smanjuje oksidativni stres i upale, normalizuje vaskularno zdravlje, smanjuje vjerovatnoću makularne degeneracije (degeneracija mrežnjače kod starijih osoba). Supstanca smanjuje efekat galaktoze, šećera sličnog glukozi koji se nalazi u mliječnim proizvodima.

DIOSMIN poboljšava stanje krvnih sudova. U kombinaciji sa hesperidinom, efikasan je kod varikoznih vena i terapije hemoroida.

NOBELETIN je prisutan u kori limuna. To je potencijalni geroprotektor.

U zadnje vrijeme sve češće čujemo o djelovanju limuna na rak. Mnogi alternativni ljekari govore o tome, da je limun snažno sredstvo protiv raka, jer ubija kancerogene ćelije puno bolje od hemoterapije. Pretpostavlja se da je limun 10000 puta jači od adriamicina – popularnog lijeka za hemoterapiju.

Još jedna prednost limuna je u tome, da on djeluje samo na ćelije raka i ne uništava zdrave ćelije. Ovu činjenicu su otkrili naučnici, ali pretpostavlja se da farmaceutska industrija striktno čuva ovu tajnu. Osim ćelija raka, limun ubija bakterije, viruse i gljivice, a djeluje i na parazite.

 Terapija limunovim sokom (limunadom)

Sok od limuna, koju u narodu poznajemo kao limunada, zahvaljujući velikoj količini vitamina C i mineralnih soli, djeluje detoksikacijski (oslobađa od toksina i pročišćava krv), neutralizira kiselost krvi i normalizira tonus (napetost) kapilarnih zidova.

Želite li povećati unos limuna u svoju ishranu, prvo što možete napraviti je zamijeniti sirće limunovim sokom. Limun tako možete dodavati salatama i kod mariniranja jer on omekšava hranu bez da joj mijenja okus.

Sok od limuna (limunada) se pravi tako što limunov sok pomiješate s vodom u omjeru 1:2 i dodajte šećera po želji.

Prvog dana terapije pije se sok od jednog limuna. U nastavku liječenja, povećava se doza svakog dana za po jedan limun, dok se ne dođe do sedam plodova na dan.

Od osmog dana, smanjuje se dnevna doza za po 1 limun sve dok se ne izjednači sa primarnom dozom od jednog limuna na dan.

Ovakav režim primjenjuje se 14 dana, a nakon pauze od dije sedmice može se ponoviti isti postupak.

Tretman je vrlo efikasan kod kamenca u bubregu, kostobolje, pretilosti, migrene, proširenih vena, išijasa, oboljenja jetre i oboljenja dišnih putova. Podrazumijeva se da se tokom tretmana konzumira i druga hrana.

VAŽAN SAVJET: U zavisnosti od vaše težine, sok jednog do dva ocijeđena limuna dnevno su optimalna količina za konzumaciju.

 Sve dobrobiti svakodnevnog korištenja limuna i napitaka od limuna

Limun čisti jetru i stimulira njezin rad.

Prirodni je antiseptik i antioksidans. Sprječava gripu, prehladu i mnoge vrste infekcija.

Pomaže kod želučanih tegoba.

Limun je odlično sredstvo protiv peruti i masne kose.

Voda s limunom pomaže probavi, jer je njen sastav sličan želučanoj kiselini.

Limun potiče stvaranje enzima u jetri.

Voda s limunom normalizira rad crijeva i olakšava njihovo pražnjenje.

Limun sprječava gingivitis i stomatitis.

Pomaže u snižavanju krvnog pritiska i povećava nivo dobrog (HDL) kolesterola.

Limun alkalizira organizam.

Voda s limunom razblažuje mokraćnu kiselinu, a time pomaže kod artritisa i gihta.

Limun pomaže uklanjanju viška sluzi iz organizma.

Sprječava grčeve i bolove u mišićima.

Limun reguliše rad metabolizma.

Štiti od stresa i depresije.

Smanjuje rizik od moždanog udara.

Sprječava nastanak bubrežnih i žučnih kamenaca.

Limun štiti od osteoporoze.

Voda s limunom pomaže mršavljenju.

 Kome se posebno preporučuje konzumiranje limuna:

Pušačima;

Osobama koji su na dijeti;

Svima onima koji imaju respiratorne tegobe;

Osobama koje pate od dijabetesa;

Onima koji pate od gihta;

Osobama sa usporenim metabolizmom;

Za ljubitelje slatkog i mliječnih proizvoda;

Osobama koje pate od varikoznih vena;

Osobama starijim od 60 godina.

SAVJET PLUS: Zest je najzdraviji dio limuna i nalazi se u kori, zbog čega se preproučuje da se limun jede sa korom. Prije kozumiranja limunove kore, limun dobro operite sodom bikarbonom. (Najportal)

Sudbine

Dragan Vratonjić ima sjajna iskustva sa Krnjićevim sokom za dijabetes: NISAM VIŠE (PRE)SLADAK

Published

on

Kažu da je rudarski hljeb sa sedam kora, ali će vam vjerovatno svi koji su nekada radili kao vozači kamiona reći isto za svoju profesiju. Duge smjene, nespavanje i visoki rizik, spadaju u opis posla profesionalnog vozača kamiona. Potvrdit će vam to i 35-godišnji Dragan Vratonjić, rodom iz Ivanjice (Srbija), ali već 12 godina živi u Ćaćku.

Sretno je oženjen, otac je dvoipogodišnjeg sinčića, za kojeg bi život dao. Dragan, kao profesionalni vozač, putuje cijelom Evropom. Kamion mu je druga kuća. Ne žali se na posao, jer je zarada dobra, jedino što mu nedostaje porodica. Suprugu i sina viđa u dane vikenda, a ponekada ih ne vidi i po 15 dana.

Za ovaj ragovor smo ga zatekli u Italiji. Veoma prijatan sagovornik ispričao nam je kako je pobijedio dijabetes TIP 1 uz pomoć Konjičkog sirupa, kojeg priprema čuveni travar Mirsad Krnjić, ali i otkrio kako je bajker od malih nogu. Motore ja zavolio uz ujaka još kao dječačić i od tada je u bajkerskom svijetu. Priprema se za susret bajkera u Trebinju koji je zakazan početkom juna. Kaže, već je rezervisao hotelski smještaj za sebe i suprugu, pomalo je uzbuđen jer prvi put u životu dolazi u Bosnu, a mnogo toga lijepog je čuo o Bosni i Bosancima.

Visoke vrijednosti šećera za njega su prošlost. Dijabetes Tip 1 je nestao. Njegova gušterača radi kao “švajcarski sat”. On se danas sjano osjeća!

A samo pola godine ranije njegovo stanje je bilo zabrinjavajuće. Čak je proveo 15 dana na bolničkom liječenju.

“Krajem prošle godine sam osjetio da nešto nije uredu sa mojim zdravljem. Najčudnije mi je bilo što sam često ustajao noću da mokrim, a to ranije nije bio slučaj. Odmah poslije novogodišnjih praznika otišao sam da obavim medicinske pretrage. Nalazi su pokazali da mi je visina šećera 21. Uz to bile su i neke bakterije u mokraći, pa su me zadržali u bolnici 15 dana. Nakon što su upalu sanirali, poslali su me kući te mi propisali da 4 puta dnevno primam inzulin – započinje priču Dragan Vratonjić.

Riječ je o onom rjeđem tipu bolesti koji predstavlja svega 10 posto svih slučajeva dijabetesa, a obično se javlja u razdoblju između djetinjstva i 30. godine života, najčešće u doba djetinjstva i adolescencije. Draganova gušterača proizvodila je neznatnu količinu inzulina, hormona koji reguiše metabolizam ugljikohidrata u tijelu.

Uz sve to šokantno je djelovala informacija da za dijabetes tipa 1 nema lijeka, osim što se bolest može držati pod kontrolom injekcijama hormona inzulina kako bi Dragan mogao imati relativno normalan život.

Tromjesečno prosjek šećera kod Deragana je iznosio 22 jedinice, tako da je inzulinska terapija bila jedino rješenje

“U januaru su mi nalazi bili katastrofalni. Oscilacije šećera su bile svakodnevne od hipo do hiper. Nije bilo ni malo dobro za moje zdravlje, a dodatni rizik je bio što sam stalno za volanom, putujem po cijeloj Evropi. Dakle, imam i neuredan život, a dijabetes zahtijeva poseban režim ishrane, fizičke aktivnosti – kazuje naš sagovornik.

Priznaje da do tada ništa nije znao o šećernoj bolesti, ali se počeo privikavati na novi način života.

“Čim sam izašao iz bolnice, slučajno čujem da je prijatelj moga druga koristitio Krnjićevu terapiju za šećernu bolest, te da je vrlo brzo normalizirao vrijednosti šećera. Odmah sam stupio u kontakt sa Mirsadom Krnjićem u Konjicu, a on me povezao sa doktorom Mišom Vučkovićem i nutricionistom Anom Trkuljom.

Kako su bili svježi nalazi, odmah sam preuzeo terapiju, uz preporuku da prvih dana uzimam i biljnu terapiju i inzulin. Redovno sam ih obavještavao o vrijednostima šećera, a kako su se one vraćale u normalu tako sam smanjivao doze inzulina. Dvadesetak dana kasnije ja sam prestao da se bodem injekcijama inzulina – priča Dragan.

Trajala je ta njegova borba sa dijabetesom skoro tri mjeseca. Dragan je ukupno potrošio tri kompletne terapije, a od nedavno ne pije više ni sirup…Uzimao je samo čajeve, ali ni njih više ne pije. Nema potrebe!

“Ja evo već skoro mjesec dana ne pijem više Krnjićvu terapiju, a kontrolišem redovno vrijednosti šećera. One su u normali. Stesao sam i 20-tak suvišnih kilograma, strogo se pridržavam uputa Ane Trkulje Vučković u vezi režima ishrane. Pojedem ponešto i od “zabranjene” hrane, ali šećer je uvijek u granicama normalnih vrijednosti – ne krije svoje zadovoljstvo Dragan.

Nakon svega Dragan će vam kazati da je bilo svega, a najviše neprospavanih noći i strahova od posljedica šećrene bolesti. Na kraju on je uz pomoć biljnih terapija travara Mirsada Krnjića iz Konjica, te stručne savjete Miše i Ane Vučković pobijedio. Njegovi nalazi su odlični, tabele idealne, a on “puca” od zdravlja.

Kontakt telefon travara Mirsada Krnjića je 061 383 325. Pozivni za BiH je 00387.

Brojna svjedočenja prezadovoljnih pacijenata i možete pronaći i na Facebok grupi: Biljem protiv šećerne bolesti (Naj portal)

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending