Jedan od najljepših srednjovjekovnih zamkova u Rumuniji, tvrđava Rupea nalazi se u istoimenom gradu starom više od 2.000 godina, na granici okruga Brašov i Mureš
Naziv drevnog grada i kamenog utvrđenja koje je vijekovima odolijevalo brojnim vojskama i predstavljalo jedinstveno utočište za žitelje susjednih brda i dolina, potiče od latinske riječi „rupes“ što, pogađate, znači kamen ili stijena
Tvrđava Rupea je poznata kao posljednje utočište čuvenog dačanskog kralja Decebala, čiji lik se nalazi na najvećoj klesanoj skulpturi u Evropi, kamenoj glavi koja nas posmatra sa rumunske strane Đerdapske klisure, nasuprot Trajanovoj tabli u Srbiji.
Upravo taj Trajan, rimski imperator je i odgovoran za Decebalovu smrt, jer ga je nakon mnogih ratova porazio i natjerao da se, kako legenda kaže, povuče u Tvrđavu Rupea i tu nakon što je napravio gozbu i sakrio svoje zlato, oduzme sebi život.
Prvi pisani podaci spominju Tvrđavu 1324. godine, a najveći značaj je imala u 17. vijeku kao centar života okolne zajednice. U njoj je bila smještena trgovina, crkva, fontana, pijaca i sve drugo što je bilo potrebno tadašnjem življu.
Nakon toga dokumentacija svjedoči o njenim bezbrojnim rušenjima, da bi bila potpuno napuštena krajem 18. vijeka. Ipak, najveća opasnost joj je prijetila u komunističko vrijeme, kada su planirali da je skroz demoliraju i da iskoriste kamenje za izgradnju kuća. Na svu sreću, to se nije dogodilo, pa je nakon demokratskih promjena u Rumuniji obnovljena i sada je glavna atrakcija za turiste koji dolaze u ovu oblast.
Tvrđava Rupea ima oblik puža, a neke kule su sačuvane do danas. Kula kapija je imala odbrambenu ulogu i ispred nje se nalazio kanal pun vrelog ulja. Kula skladište je služila kao magacin za hranu i u njoj se i danas mogu vidjeti kuke na kojima su visile pršute. U Stražarskoj kuli su živjeli glavni stražar i vojnici, a Glavna kula je bila najveća i imala čak 100 kamenih soba. Ispred nje je napravljen bunar dubok 50 metara. (Naj portal)