Pratite nas

Razglednice

Zamak Rupea: LEGENDA O SKRIVENOM ZLATU I TRAJANOVIM “KOZIJIM UŠIMA”

Published

on

Jedan od najljepših srednjovjekovnih zamkova u Rumuniji, tvrđava Rupea nalazi se u istoimenom gradu starom više od 2.000 godina, na granici okruga Brašov i Mureš

Naziv drevnog grada i kamenog utvrđenja koje je vijekovima odolijevalo brojnim vojskama i predstavljalo jedinstveno utočište za žitelje susjednih brda i dolina, potiče od latinske riječi „rupes“ što, pogađate, znači kamen ili stijena

Tvrđava Rupea je poznata kao posljednje utočište čuvenog dačanskog kralja Decebala, čiji lik se nalazi na najvećoj klesanoj skulpturi u Evropi, kamenoj glavi koja nas posmatra sa rumunske strane Đerdapske klisure, nasuprot Trajanovoj tabli u Srbiji.

Upravo taj Trajan, rimski imperator je i odgovoran za Decebalovu smrt, jer ga je nakon mnogih ratova porazio i natjerao da se, kako legenda kaže, povuče u Tvrđavu Rupea i tu nakon što je napravio gozbu i sakrio svoje zlato, oduzme sebi život.

Prvi pisani podaci spominju Tvrđavu 1324. godine, a najveći značaj je imala u 17. vijeku kao centar života okolne zajednice. U njoj je bila smještena trgovina, crkva, fontana, pijaca i sve drugo što je bilo potrebno tadašnjem življu.

Nakon toga dokumentacija svjedoči o njenim bezbrojnim rušenjima, da bi bila potpuno napuštena krajem 18. vijeka. Ipak, najveća opasnost joj je prijetila u komunističko vrijeme, kada su planirali da je skroz demoliraju i da iskoriste kamenje za izgradnju kuća. Na svu sreću, to se nije dogodilo, pa je nakon demokratskih promjena u Rumuniji obnovljena i sada je glavna atrakcija za turiste koji dolaze u ovu oblast.

Tvrđava Rupea ima oblik puža, a neke kule su sačuvane do danas. Kula kapija je imala odbrambenu ulogu i ispred nje se nalazio kanal pun vrelog ulja. Kula skladište je služila kao magacin za hranu i u njoj se i danas mogu vidjeti kuke na kojima su visile pršute. U Stražarskoj kuli su živjeli glavni stražar i vojnici, a Glavna kula je bila najveća i imala čak 100 kamenih soba. Ispred nje je napravljen bunar dubok 50 metara. (Naj portal)

Razglednice

Njih dvoje imaju jedinstven stil života: ŽIVE BEZ STALNOG DOMA, ČUVAJUĆI TUĐE KUĆE PO SVIJETU

Published

on

Jedan britansko-američki bračni par pronašao je jedinstven način života – nemaju stalni dom niti troškove stanovanja, već putuju svijetom čuvajući kuće i stanove nepoznatih ljudi. Zauzvrat, imaju besplatan smještaj i brinu o ljubimcima i biljkama vlasnika dok su oni odsutni.

Ovaj način života omogućava im da uštede na troškovima stanovanja, što im odgovara, i ne planiraju da stanu.

“Oboje volimo putovanja, a ovakav stil života privlačio nas je od samog početka. Upoznali smo se 2013. dok smo oboje živjeli u inostranstvu, i odmah smo zavoljeli ovu ideju. Čuvanje nečijeg doma uglavnom uključuje brigu o kućnim ljubimcima, biljkama, održavanje sigurnosti i higijene doma, a sve u zamjenu za besplatan smještaj – objašnjava Ejmi Hornsbi.

Do sada su obišli oko 15 zemalja i stekli brojne prijatelje, među kojima su i ljudi i životinje. Ovako mogu da putuju polako i posjećuju manja mjesta i sela koja bi kao turisti vjerovatno propustili.

Putujući i boraveći u tuđim domovima, oni rade na daljinu – Ejmi kao slobodni pisac, a njen suprug kao učitelj engleskog jezika. Iako su daleko od klasičnog doma, ovakav način života omogućava im minimalne troškove dok istražuju svijet i zarađuju.

Ona i njen suprug prvi put su čuli za ovakav način putovanja dok su živjeli u Južnoj Koreji, a zatim se preselili u Poljsku. Kroz preporuke i grupe na društvenim mrežama, pronašli su ljude kojima je bila potrebna briga za kućne ljubimce tokom njihovog odsustva. Tako su stekli prve preporuke, što im je kasnije pomoglo u prijavama na platforme za čuvanje kuća.

Prve zadatke dobili su u Engleskoj, gdje su čuvali mačke, a potom i papagaja. Ovaj način života brzo je postao njihova svakodnevica, a sa mnogim vlasnicima su ostali u kontaktu. Dvoje vlasnika čak su im bili svjedoci na vjenčanju tokom pandemije.

Poslije više od 50 čuvanja, znaju šta im odgovara. Uživaju u minimalizmu, brizi za prelijepe životinje i stvaranju jedinstvenih uspomena. Povremeno moraju popuniti praznine sa nekoliko noćenja u hotelima, ali ih to ne ometa u njihovom načinu života.

Tokom pandemije su pokušali da se skrase u Engleskoj, ali ubrzo su shvatili da im to ne odgovara. Vratili su se putovanjima, prodali svoj namještaj i nastavili sa životom bez stalnog doma.

Iako mnogima ovakav način života nije razumljiv, Ejmi i njen muž ga istinski vole i vjeruju da je život prekratak da bi se živjelo po tuđim očekivanjima, prenosi Business Insider. (Naj portal)

 

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending