Jedan od majstora u pečenju rakija, a takođe i osvajač brojnih nagrada Stanimir Cane Minić osnovao je Muzej rakije u selu Donja Trepča, kod Čačka. Ovdje se mogu naći rakije pečene od 1941. do 2018. godine. U “Muzeju rakije” se trenutno nalazi 33 vrste ovog pica.
Osim ljute prepečenice, kako još nazivaju šljivovicu, Cane proizvodi i rakije koje mnogi nisu ni probali. Na policama stoje flaše sa rakijom od kupusa, banana, nektarina, šumskih jagoda.
“Najviše se proda rakije od šljive, dunje i kajsije, ali kad se pije, malo ko poštuje pravilo „ni manje od jedne ni više od tri“ jer je nemoguće odoljeti kvalitetu i raznovrsnosti – kaže Minić.
Sa proizvodnjom rakije Cane je počeo prvo iz hobija. Međutim, na nagovor svojih prijatelja tehnologa, prvi put je 2005. godine rakiju prezentovao na Novosadskom sajmu rakija, gdje je pored 42 zemlje koje su se takmičile uspio da osvoji prvo mjesto za šljivu, kajsiju i dunju.
Kao veliki poznavaoci i ljubitelji dobrih rakija, Cane i njegova supruga Gordana su došli na ideju da na svom imanju naprave muzej rakije. Muzej je posvećen Canetovim precima koji su takođe pekli rakiju, ali kako on kaže, rakija mu je amanet od majke.
“Moja majka je sačuvala rakiju od 1941. do 1950. koju je sama godinama pekla i ostavljala dok je otac bio u ratu. Ona mi je objasnila da je ta rakija i te kako vrijedna i da je to naslijeđe koje ima veliku vrijednost. Njene riječi su me povukle, te sam tako počeo da idem po aukcijama i uspio sam da skupim i sastavim rakije iz svih godina. Smatram da čovek ne treba da proživi život a da ne ostavi trag – kaže Minić. (Naj portal/Foto: Dejan Briza)
PROČITAJTE I OVO:
https://najportal.ba/pomodarstvo-dok-bjelasnicki-nakurnjaci-vise-u-muzeju-u-hrvatskoj-su-turisticka-atrakcija/