Pratite nas

Razglednice

Vodimo vas na Boračko jezero: BOLJE NEGO NA JADRANU!

Published

on

Bosna je sva od brda i planina koje kao zarozane nozdrve ispuštaju dah kontinenta – s jeseni maglu, ljeti tromu vrućinu punu vlage. A čim pređeš tunel Ivan Sedlo eto te kao na Mediteranu. Dočekat ćete Konjic, smješten na obalama Neretve.

Onaj ko je nije do tada vidio, čudiće se toj boji. Neretvljanski zeleno. Čudiće se i onaj koji je to mnogo puta gledao, jer se ta boja ne može ponijeti u sjećanju ili na fotografiji. Ona je stvarna samo kada je gledaš dok teče. Sva voda koja se ovamo slije sa Prenja i drugih planina završiće u Jadranu. A sa one strane Ivan sedla svaka kap teče prema Crnom Moru.

Tu nadomak Konjica, na 20-ak kilometara udaljenosti, podno planine Prenj, leži Boračko jezero. Okruženo strmim i šumovitim visovima Crne gore i Tranjine, ovo jezero je omiljeno izletište građana Sarajeva, Konjica, Mostara, a sve češće i iz drugih gradova ne samo iz BiH, nego i iz regije-

Idealno je mjesto za porodicu i odmor u prirodnom okruženju, a brojni sadržaji koji se mogu pronaći na jezeru učinit će vaš boravak nezaboravnim. Na Boračkom jezeru postoji kamp u kojem možete doći s kamp kućicom i tu provesti godišnji odmor, a brojni su posjetitelji koji ovdje provedu i cijelo ljeto.

Predivna priroda
Postoji mogućnost iznajmljivanja i drvenih bungalova ili apartmana. Također, tu su i pedaline, čamci, mjesta za roštilje, dječija igrališta, a odlično je i za ribolov jer u njemu ima šarana, potočne i jezerske pastrmke, riječnih rakova…

Put iz Konjica vodi krivudavom cestom, a prije nego se spustite do jezera, zastanite na vidikovcu i uživajte u prekrasnom pogledu na jezero i okolna brda. Boračko jezero okružuje predivna priroda, a vodu dobija od Boračkog potoka i brojnih okolnih izvora, kojih ima i na dnu jezera. Iz jezera ističe Šištica, koja se poslije kratkog toka klisurom dugom šest kilometara i dubokom 60 metara ruši 30 metara visokim vodopadom u rijeku Neretvu.

Za nastanak ovog jezera veže se legenda zvana Gavanovi dvori. Priča kaže kako je na mjestu gdje je danas ovo jezero nekad davno postojalo planinsko selo koje je bilo bogato. U njemu je živio bogat čovjek Gavan. Jednom su mu na vrata došli dvojica prosjaka moleći konak i hljeb. Gavanova supruga im je ponudila samo hljeb, ali ne i prenoćište.

Hljeb im je dala kao psima, metnuvši ga sebi na ispružene noge pa im ga tako dodala. Upozorili su je, dok su hljeb ponizno uzeli. Gavanova supruga im je rekla: “Šta će meni Bog tvoj, dok je meni Gavan moj”. Tok legende se ponavlja kao u brojnim sličnim legendama; ova je zanimljiva jer se odnosi na ledenjačko jezero.

Legenda o nastanku
Također, jedna legenda kaže da je na mjestu današnjeg jezera stajala bogata čaršija. Obogativši se, njeni stanovnici su postali bezbožni i obijesni, tako da božiji svetac, koji je prerušen u siromaha, koji je putovao svijetom nije mogao u tom mjestu dobiti hranu i prenoćište.

Jedina osoba koja ga je ugostila bila je siromašna udovica koja je imala mnogo djece. Od imanja je imala samo konja i nešto pokućstva. Prije nego je svanulo, svetac je naredio udovici da svoju imovinu natovari na konja i bježi iz negostoljubivog grada, koji će biti kažnjen.

Na putu je morala ići za svojim konjem; gdje se konj zaustavi i triput udari nogom o zemlju, ondje neka se naseli i bit će sretna. Sirotica je učinila po zapovijesti sveca. Kada se je iz Stranina ispod sela Boraka, okrenula, umjesto grada vidjela je samo vodu – jezero.

Grad je sa svim svojim zgradama i stanovnicima bio potopljen. Tako je nastalo Boračko jezero. Udovica nastavi put za svojim konjem i prema uputama sveca naseli se na mjestu gdje se konj zaustavio i tri puta udario nogom o zemlju. Za uspomenu na njenog konja, to mjesto se zove Konjic.

Na društvenim mrežama možete pronaći brojne ponude za smještaj u bungalovima, kampovanje ili iznajmljivanje vikendica. Cijene su izuzetno povoljne. (Naj portal)

PROČITAJTE I OVO:

Konjuh planinom: PAUČKO JEZERO KOD KLADNJA – MALI RAJ ZA OČI

Razglednice

U Sahari se pojavljuju jezera: OVO SE NIJE DESILO DECENIJAMA (Video)

Published

on

Sahara, jedna od najsušnijih pustinja na svijetu, zabilježila je neobične vremenske uslove tokom septembra, kada su jake kiše pogodile jugoistočni Maroko. Ova pojava, koja se nije dogodila decenijama, transformisala je pješčane dine u pejzaže ispunjene jezerima.

Obično, Sahara primi samo nekoliko centimetara kiše godišnje, a kasni ljetnji pljuskovi su izuzetno rijetki. Ipak, početkom septembra, sistem niskog pritiska donio je intenzivne padavine koje su trajale dva dana, a preliminarni podaci NASA ukazuju na to da je u nekim dijelovima regiona palo čak 20 centimetara kiše.

U pustinjskoj oblasti Erahidija, zabilježeno je skoro osam centimetara kiše u samo dva dana, što je više od četiri puta više od prosječnih padavina za cijeli septembar.

„Prošlo je 30 do 50 godina otkako smo imali toliko kiše za tako kratko vrijeme – izjavio je Husin Juabeb iz Marokanske meteorološke agencije.

Iako je većina padavina zabilježena u slabo naseljenim područjima, neki gradovi i sela su doživjeli smrtonosne poplave, uzrokujući smrt više od deset ljudi. Dramatične fotografije stižu iz pustinjskog grada Merzuge, gdje su rijetke poplave formirale nova jezera u pješčanim dinama. Kiša je takođe napunila suha jezera, poput onog u Nacionalnom parku Iriki, najvećem nacionalnom parku u Maroku.

Sahara, koja se prostire na 9,4 miliona kvadratnih kilometara, najveća je vrela pustinja na svijetu i obuhvata desetak zemalja sjeverne, centralne i zapadne Afrike. U mnogim od ovih zemalja, stalne suše su postale ozbiljan problem, posebno u kontekstu ekstremnih vremenskih uslova izazvanih globalnim zagrijavanjem. (Naj portal)

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending