Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Vaša komšinica sigurno ima pelcer: OPLEMENITE SVOJU NAJDRAŽU PROSTORIJU PRELIJEPOM BEGONIJOM

Pjegava begonija je biljka koja na gornjoj strani zelenih listova ima nepravilne bijele tačke, a ako malo bolje pogledate, primijetićete da su bijele tačke prošarane srebrnim, gotovo sjajnim šljokicama. Izgleda prelijepo, zar ne?

Na donjoj strani velikih, sjajnih, glatkih i asimetričnih listova, tačkasta begonija je potpuno tamnocrvena, slična “calathea makoiana”. Šareno cvijeće podsjeća na vruće egzotične zemlje, a kad grm ne cvjeta, krasi je divno lišće božanstvene boje.

Teško je pronaći fotogeničniji cvijet, pa ne čudi što je brzo postao prava Instagram zvijezda.

Pjegava begonija cvjeta u “grozdovima” bijelih zvonastih cvjetova sa žutim središtem od februara do aprila. Međutim, pošto je sobna biljka, mogla bi da vas iznenadi svojim cvjetovima i u drugim mjesecima. Ako ste se pitali da li cvjetovi begonije miriše, odgovor je da ne, ali su estetski veoma lijepi.

U prirodi, “begonia maculata” živi u senovitim predjelima, ali u kućnim uslovima odgovara joj dosta indirektne svjetlosti i blago vlažno zemljište. Biljka se zaliva jednom nedjeljno sa oko 2-3 decilitra vode za saksiju prečnika 12 cm.

Važno: Pola sata nakon zalivanja izlijte višak vode iz ukrasne tegle kako biste spriječili truljenje korijena.

Tlo u koje će se saditi tačkasta begonija treba da bude lagano, propusno i blago kiselo. Najbolje rješenje je pomiješati zemlju sa šakom organskog komposta ili humusa i dvije šake treseta, što će zakiseliti supstrat. Ne zaboravite na dobru drenažu – na dnu posude, u kojoj će rasti begonija, trebalo bi da bude sloj šljunka ili ekspandirane gline od pet centimetara.

Neophodno je naglasiti da je begonija otrovna ako se proguta, pa je čuvajte na uzvišenim mjestima dalje od kućnih ljubimaca ili djece. (Naj portal)