Pratite nas

Razglednice

Vareška ljepotica: OVO JE NAJSTARIJA CRKVA U BiH

Published

on

Crkva Svetog Mihovila Arkanđela u Varešu najstariji je katolički vjerski objekt u Bosni i Hercegovini i pod zaštitom je UNESCO-a i Zavoda za zaštitu spomenika Federacije BiH.

Crkva je izgrađena 1716. godine, u vrijeme kada su ovi prostori bili dijelom turske imperije. Tokom velikog požara u kojem je 1819. godine izgorio cijeli Vareš, crkva je ostala bez krova, koji je ponovo izgrađen tri godine kasnije. To je zapravo bilo i jedino veće oštećenje koje je ovaj katolički vjerski objekt doživio tokom više od 300 godina postojanja.

“Preživjela je aneksiju Bosne i Hercegovine, odnosno Austro-ugarsku i Prvi i Drugi svjetski rat i Domovinski rat, a da nije bila oštećena,” rekao je za BHRT vikar Župe Vareš, fra Anto Cvitković.

Unutrašnjost najstarije katoličke crkve u Bosni i Hercegovini je posebna. Strop pomoćni oltar i gotovo svi liturgijski predmeti potiču iz 1730. godine, kao i kipovi koji su stigli iz Venecije. Najviše pažnje u crkvi Svetog Mihovila Arkanđela ipak privlači glavni oltar.

“Oltar Svetog Mihovila, to je najstariji dakle kip i oltar jer se iz tog vremena prije Trandenskog sabora govorila misa upravo gdje je svećenik okrenut leđima, zato je ovako oltar napravljen, za razliku od današnjih oltara gdje je svećenik okrenut prema narodu,” istakao je župnik Župe Vareš, fra Leon Pendić.

Crkva Svetog Mihovila Arkanđela i dalje je u funkciji, a gotovo svakodnevno posjećuju je i turisti iz cijelog svijeta. Značaj ovog objekta itekako cijene i građani Vareša.

“To je naša ljepotica, ponosni smo svi na nju i gdje god odemo uvijek je velika radost vratiti se tu prisustvovati svetim misama i ostalim pobožnostima”, kazala je Lucija Slugić.

Crkva Svetog Mihovila Arkanđela u Varešu na popisu je nepokretnih spomenika Bosne i Hercegovine od 1962. godine, a trenutno je i pod zaštitom UNESCO-a. (Naj portal)

Razglednice

Njih dvoje imaju jedinstven stil života: ŽIVE BEZ STALNOG DOMA, ČUVAJUĆI TUĐE KUĆE PO SVIJETU

Published

on

Jedan britansko-američki bračni par pronašao je jedinstven način života – nemaju stalni dom niti troškove stanovanja, već putuju svijetom čuvajući kuće i stanove nepoznatih ljudi. Zauzvrat, imaju besplatan smještaj i brinu o ljubimcima i biljkama vlasnika dok su oni odsutni.

Ovaj način života omogućava im da uštede na troškovima stanovanja, što im odgovara, i ne planiraju da stanu.

“Oboje volimo putovanja, a ovakav stil života privlačio nas je od samog početka. Upoznali smo se 2013. dok smo oboje živjeli u inostranstvu, i odmah smo zavoljeli ovu ideju. Čuvanje nečijeg doma uglavnom uključuje brigu o kućnim ljubimcima, biljkama, održavanje sigurnosti i higijene doma, a sve u zamjenu za besplatan smještaj – objašnjava Ejmi Hornsbi.

Do sada su obišli oko 15 zemalja i stekli brojne prijatelje, među kojima su i ljudi i životinje. Ovako mogu da putuju polako i posjećuju manja mjesta i sela koja bi kao turisti vjerovatno propustili.

Putujući i boraveći u tuđim domovima, oni rade na daljinu – Ejmi kao slobodni pisac, a njen suprug kao učitelj engleskog jezika. Iako su daleko od klasičnog doma, ovakav način života omogućava im minimalne troškove dok istražuju svijet i zarađuju.

Ona i njen suprug prvi put su čuli za ovakav način putovanja dok su živjeli u Južnoj Koreji, a zatim se preselili u Poljsku. Kroz preporuke i grupe na društvenim mrežama, pronašli su ljude kojima je bila potrebna briga za kućne ljubimce tokom njihovog odsustva. Tako su stekli prve preporuke, što im je kasnije pomoglo u prijavama na platforme za čuvanje kuća.

Prve zadatke dobili su u Engleskoj, gdje su čuvali mačke, a potom i papagaja. Ovaj način života brzo je postao njihova svakodnevica, a sa mnogim vlasnicima su ostali u kontaktu. Dvoje vlasnika čak su im bili svjedoci na vjenčanju tokom pandemije.

Poslije više od 50 čuvanja, znaju šta im odgovara. Uživaju u minimalizmu, brizi za prelijepe životinje i stvaranju jedinstvenih uspomena. Povremeno moraju popuniti praznine sa nekoliko noćenja u hotelima, ali ih to ne ometa u njihovom načinu života.

Tokom pandemije su pokušali da se skrase u Engleskoj, ali ubrzo su shvatili da im to ne odgovara. Vratili su se putovanjima, prodali svoj namještaj i nastavili sa životom bez stalnog doma.

Iako mnogima ovakav način života nije razumljiv, Ejmi i njen muž ga istinski vole i vjeruju da je život prekratak da bi se živjelo po tuđim očekivanjima, prenosi Business Insider. (Naj portal)

 

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending