zdravlje
Uvjerimo se zajedno u snagu prevencije: MOŽEMO SPRIJEČITI 70% BOLESTI
Vjerovatno će vas iznenaditi koliko bolesti i zdravstvenih problema možete spriječiti ako planski i uporno radite na tome – njih čak 70 posto. A potrebno je paziti na ishranu, vježbati, ne pušiti, biti umjeren s alkoholnim pićima, održavati normalnu tjelesnu težinu te sarađivati sa svojim liječnikom na područjima prevencije.
Potencijalno smrtonosne bolesti
SRČANI I MOŽDANI UDAR: rizik se smanjuje za 70% vježbanjem, ishranom, nepušenjem i kontrolom težine. Dijeta treba biti siromašna zasićenim mastima i solju, a bogata vlaknima. Po preporuci se uzima andol i vitamin E, a eventualni visoki pritisak treba liječiti.
RAK PLUĆA: rizik se manjuje do 90% ako ne pušite.
RAK DOJKI: rizik se smanjuje do 50% pravilnom ishranom, kontrolom težine i izborom koji podrazumijeva mjesečni samopregled, godišnji pregled i mamografiju.
RAK DEBELOG CRIJEVA: rizik se smanjuje za 50% vježbanjem i probirom, tj. kolonoskopijom i testom prikrivenog krvarenja. Andol ili sličan lijek uzima se po preporuci liječnika.
RAK VRATA MATERNICE: rizik se smanjuje do 90% probirom, dakle redovnim odlaskom na Papa-test.
RAK JETRE: rizik se smanjuje za 50% nepušenjem i umjerenošću s alkoholom.
RAK USTA: za 50% smanjuje se rizik ako ne pušite.
RAK JEDNJAKA: nepušenje i umjerenost u alkoholu smanjuju rizik za 50%.
CIROZA: pravilna ishrana i umjerenost u alkoholu rizik smanjuje za 90%. Najčešći uzrok bolesti je alkohol, uz lošu ishranu.
EMFIZEM PLUĆA: pušenje uzrokuje gotovo sve slučajeve, a odricanjem od tog poroka rizik smanjujete za 90%.
ŠEĆERNA BOLEST: vježbanjem, pravilnom ishranom i održavanjem normalne tjelesne težine rizik se smanjuje za 50% i može se spriječiti većina dijabetesa koji se pojavljuje u kasnijoj životnoj dobi.
POVREDE: izbjegavanjem alkohola, opasnih situacija i redom rizik smanjujete i do 75%. Glavni uzroci smrtonosnih povreda su nekorištenje pojasa i vožnja pod uticajem opojnih sredstava.
Nesmrtonosne bolesti
OSTEOPOROZA: rizik se smanjuje za 50% ishranom s dovoljno kalcija, vježbanjem i održavanjem normalne težine.
PADOVI I PRELOMI: vježbanjem i odgovarajućom ishranom sačuvajte kosti čvrstima. Ako uz to prostor u kojem živite dobro organizirate, rizik ćete smanjiti i za 50%.
OSTEOARTRITIS: rizik ćete prepoloviti vježbanjem i kontrolom tjelesne težine. Možda nećete spriječiti artrozu, ali hoćete invalidnost.
ŽUČNE BOLESTI: ishrana i kontrola težine smanjuju rizik za 40%. Mogući uzroci obolijevanja najčešće su masna hrana i debljina.
ČIR ŽELUCA: nepušenje, umjerenost s alkoholom i odgovarajuća ishrana smanjuju rizik za 70%. Čest uzrok čira su andol i nesteroidni antireumatici.
HERNIJA: rizik ćete prepoloviti redovnim vježbanjem, kontrolom težine i umjerenošću s alkoholnim pićima. Slabi mišići, veliki stomak i kašalj vrlo su loša kombinacija.
PROŠIRENE VENE: redovnim vježbanjem, kretanjem, nepušenjem i održavanjem normalne težine rizik se smanjuje za 50%. Dobri nožni mišići pomažu krvotoku.
TROMBOFLEBITIS: da biste izbjegli stvaranje krvnih ugrušaka vježbajte, zdravo se hranite, budite umjereni s pićem i nemojte pušiti. Rizik ćete smanjiti barem za 50%.
HEMOROIDI: vježbanje, normalna tjelesna težina i izbjegavanje alkohola prepolovit će rizik. Najčešći uzroci su mnogo sjedenja i prekomjerna težina. Vaćno je svakodnevno održavati dobru higijenu.
PROBLEMI SA ZUBIMA: i do 80% možete smanjiti rizik od kvarenja i drugih nedaća sa zubima ako ishranom unosite dovoljno kalcija, izbjegavate šećer, cigarete i alkohol, redovno perete i čistite zube četkicom i zubnim koncem te obavljate redovne preglede.
Alkoholom štetite sebi i bližnjima
Osim trenutnog užitka, alkoholna pića nam ne donose baš ništa dobroga, naročito žestoka. Prekomjerno pijenje izaziva depresiju i druge bolesti, dovodi nas u opasnost, smanjuje kvalitet života ne samo alkoholičara nego i njegovih bližnjih. Uzrokuje nesreće u prometu i nasilje u porodici.
Najteža posljedica su potencijalno smrtonosne bolesti kao što je oštećenje jetara, delirium tremens i slično. Alkoholizam polagano pretvara razdoblje od pića do pića nesnosnim, mijenja ovisnikove emocije i razmišljanja, a sve to opterećuje njegovu okolinu i svima uporopaštava živote. Alkoholičari su često svadljivi i nasilni, a živjeti u stalnom strahu od toga doista nije ni lako ni zdravo.
Ako previše zavirujete u čašicu, razmislite o svemu što ona uzrokuje i uništava. Postoje odlični programi i savjetovališta koja su mnogima pomogla da se riješe te strašne ovisnosti. Sigurno je da će vam potporu dati i porodica, i prijatelji, i saradnici. Za vaše, ali za svoje dobro. (Najportal)
Sudbine
Milenko Ignjatović (69) iz Šapca: KAKO SAM UZ POMOĆ KONJIČKOG SIRUPA TRAVARA MIRSADA KRNJIĆA ŠEĆER DOVEO U NORMALU!
Milenko Ignjatović je 69-godišnji penzioner iz Šapca nekoliko godina je bolovao od šećerne bolesti tipa 1. Cijeli radni vijek je proveo u čuvenoj šabačkoj „Zorci“. Nije dugo uživao u penzionerskim danima, kada mu je na vrata „pokucala“ ova bolest.
„Preko 60 godina živiš potpuno zdrav, ne mareći kolika ti je glukoza u krvi, koliko ugljikohidrata ćeš unijeti, koliko čega pojesti… I onda svijet ti se sruši. Priznam, nije bilo prijatno dobiti tu dijagnozu, a dobio sam je 2020. godine – započinje priču Milenko.
Prvi medicinski nalazi su pokazivali vrijednost šećera 15 jedinica. Dobio je farmakološku terapiju: „Gluformin“ 500, kojeg je uzimao ujutro i naveče, te „Diaprel“ (po pola tablete ujutro). Uz sve to dobio je savjete o strogim režimima ishrane, te preporuke da se bavi fizičkim aktivnostima. I da živi disciplinovan život.
„Tu terapiju sam koristio oko dvije godine. Pazio sam na ishranu. Istovremeno, koristio sam sve moguće biljne preparate, čajeve i mješavine, koji su se nudili u biljnim apotekama ili na internetu za pomoć u liječenju kod dijabetesa. Nikakve koristi od njih nije bilo, sve je prevara – nastavlja naš sagovornik.
Iako je bio naučio da živi s bolešću, on nije prestajao da traga za lijekom.
„Ja sam redovno uzimao tablete, bukvalno sam gladovao, ali sam uspijevao održavati vrijednosti šećera u normali. Ipak, nije lako živjeti s takvom dijagnozom i stalnim strahom da šećer ne „podivlja“. Zato sam tragao za rezervnim varijantama…“
Na društvenim mrežama je naišao na priču o travaru Mirsadu Krnjiću iz Konjica. Vrlo brzo su stupili u kontakt. U cijelu priču se uključuju doktor Mišo Vučković i nutricionista Ana Trkulja Vučković.
„Bilo je to krajem avgusta prošle godine. Uradio sam kompletne medicinske nalaze, poslao ih dr. Vučkoviću, te dobio sirup i čajeve. U početku sam uz Krnjićevu terapiju koristio i tablete, ali sam ih vremenom reducirao. Sjećam se, imam i zapisano, 6. septembra prošle godine sam prestao sa uzimanjem lijekova potpuno, a nastavio samo Konjićki sirup i čajeve“.
I tako je Milenko počeo da okreće novu stranicu života. Uz režim ishrane, po Aninim savjetima i gutljaje Krnjićevog sirupa i čajeve, a sve pod kontrolom doktora Miše Vučkovića, četiri mjeseca je čekao čarobne riječi, ali i da se fizički i psihički osjeća kao bivši „šećeraš“. Popio je ukupno četiri Krnjićeve terapije.
Svo to vrijeme redovno je kontrolisao vrijednosti šećera; one, naročito one jutarnje, nikada nisu prelazile pet jedinica. U njegov život su se vraćale snaga, energija, vedrina… Kazali su mu da mu više nije potreban Krnjićev sirup, ali da može ponekad popiti njegov čaj. I još su rekli da može pojesti što god poželi, ali u granicama umjerenosti.
„Volim kolače, a nisam ih jeo nekoliko godina. Od februara ove godine sam ih počeo jesti. Pojedem i parče torte, popijem čašu crnog vina. Uglavnom, ja sada uživam i u kuhinji. Ali šećer „ne divlja“ – kazuje Milenko.
Iako više ne uzima nikakvu terapiju, Milenko redovno odlazi na medicinske kontrole. Kaže, prije nekoliko dana je radio kontrolu tromjesečnog šećera. Rezultati su sjajni, vrijednost je 5,9 jedinica.
„Moja doktorica je oduševljena. Sve sam radio uz njeno znanje. I nju je zanimalo šta će se desiti. Nakon sjajnih nalaza počela se interesovati za Krnjića.
Sve to što se u njegovom životu izdešavalo u vezi šećerne bolesti, Milenko kaže da se nije događalo slučajno. Sudbina mu je namijenila bolest, ali Božijom voljom ga je uputila tamo gdje ima lijeka. U Konjic, odnosno u Beograd. On je danas aktivan i u FB grupi „BILJEM PROTIV ŠEĆERNE BOLESTI“. Želi da svoja zlata vrijedna iskustva podijeli sa svim ljudima kojima je sudbina poslasla dijabetes.
„Ja želim samo da se zna istina. Ne pada mi na pamet da nekoga hvalim, a da to nije istina. Krnjićeva terapija za liječenje dijabetesa meni je preporodila gušteraču, a šećer normalitirala – kaže na kraju Milenko Ignjatović.
Kontakt telefon travara Mirsada Krnjića je 061 383 325. Pozivni za BiH je 00387. (E. Milić/Naj portal)
-
Astrologija4 godine
Lunarni kalendar: MJESEČEVE MIJENE ZA 2021. GODINU
-
Zanimljivosti1 mjesec
Horor u BiH: Bh. pjevačicu brutalno pretukao suprug, snimak kako je udara nogama u glavu ledi krv u žilama
-
Vidoviti ljudi4 godine
Proročica Vera Čudina “ne vidi” ništa lijepo: TEK NAM PREDSTOJI HAOS, JER STIŽE OPASNIJI VIRUS OD KORONE!
-
Zanimljivosti5 mjeseci
Nafakali doktor Edib Šarić iz Mostara: DOBIO 17 AUTOMOBILA NA POKLON