Pratite nas

zdravlje

Uvjerimo se zajedno u snagu prevencije: MOŽEMO SPRIJEČITI 70% BOLESTI

Published

on

Vjerovatno će vas iznenaditi koliko bolesti i zdravstvenih problema možete spriječiti ako planski i uporno radite na tome – njih čak 70 posto. A potrebno je paziti na ishranu, vježbati, ne pušiti, biti umjeren s alkoholnim pićima, održavati normalnu tjelesnu težinu te sarađivati sa svojim liječnikom na područjima prevencije.

Potencijalno smrtonosne bolesti

SRČANI I MOŽDANI UDAR: rizik se smanjuje za 70% vježbanjem, ishranom, nepušenjem i kontrolom težine. Dijeta treba biti siromašna zasićenim mastima i solju, a bogata vlaknima. Po preporuci se uzima andol i vitamin E, a eventualni visoki pritisak treba liječiti.

RAK PLUĆA: rizik se manjuje do 90% ako ne pušite.

RAK DOJKI: rizik se smanjuje do 50% pravilnom ishranom, kontrolom težine i izborom koji podrazumijeva mjesečni samopregled, godišnji pregled i mamografiju.

RAK DEBELOG CRIJEVA: rizik se smanjuje za 50% vježbanjem i probirom, tj. kolonoskopijom i testom prikrivenog krvarenja. Andol ili sličan lijek uzima se po preporuci liječnika.

RAK VRATA MATERNICE: rizik se smanjuje do 90% probirom, dakle redovnim odlaskom na Papa-test.

RAK JETRE: rizik se smanjuje za 50% nepušenjem i umjerenošću s alkoholom.

RAK USTA: za 50% smanjuje se rizik ako ne pušite.

RAK JEDNJAKA: nepušenje i umjerenost u alkoholu smanjuju rizik za 50%.

CIROZA: pravilna ishrana i umjerenost u alkoholu rizik smanjuje za 90%. Najčešći uzrok bolesti je alkohol, uz lošu ishranu.

EMFIZEM PLUĆA: pušenje uzrokuje gotovo sve slučajeve, a odricanjem od tog poroka rizik smanjujete za 90%.

ŠEĆERNA BOLEST: vježbanjem, pravilnom ishranom i održavanjem normalne tjelesne težine rizik se smanjuje za 50% i može se spriječiti većina dijabetesa koji se pojavljuje u kasnijoj životnoj dobi.

POVREDE: izbjegavanjem alkohola, opasnih situacija i redom rizik smanjujete i do 75%. Glavni uzroci smrtonosnih povreda su nekorištenje pojasa i vožnja pod uticajem opojnih sredstava.

 Nesmrtonosne bolesti

OSTEOPOROZA: rizik se smanjuje za 50% ishranom s dovoljno kalcija, vježbanjem i održavanjem normalne težine.

PADOVI I PRELOMI: vježbanjem i odgovarajućom ishranom sačuvajte kosti čvrstima. Ako uz to prostor u kojem živite dobro organizirate, rizik ćete smanjiti i za 50%.

OSTEOARTRITIS: rizik ćete prepoloviti vježbanjem i kontrolom tjelesne težine. Možda nećete spriječiti artrozu, ali hoćete invalidnost.

ŽUČNE BOLESTI: ishrana i kontrola težine smanjuju rizik za 40%. Mogući uzroci obolijevanja najčešće su masna hrana i debljina.

ČIR ŽELUCA: nepušenje, umjerenost s alkoholom i odgovarajuća ishrana smanjuju rizik za 70%. Čest uzrok čira su andol i nesteroidni antireumatici.

HERNIJA: rizik ćete prepoloviti redovnim vježbanjem, kontrolom težine i umjerenošću s alkoholnim pićima. Slabi mišići, veliki stomak i kašalj vrlo su loša kombinacija.

PROŠIRENE VENE: redovnim vježbanjem, kretanjem, nepušenjem i održavanjem normalne težine rizik se smanjuje za 50%. Dobri nožni mišići pomažu krvotoku.

TROMBOFLEBITIS: da biste izbjegli stvaranje krvnih ugrušaka vježbajte, zdravo se hranite, budite umjereni s pićem i nemojte pušiti. Rizik ćete smanjiti barem za 50%.

HEMOROIDI: vježbanje, normalna tjelesna težina i izbjegavanje alkohola prepolovit će rizik. Najčešći uzroci su mnogo sjedenja i prekomjerna težina. Vaćno je svakodnevno održavati dobru higijenu.

PROBLEMI SA ZUBIMA: i do 80% možete smanjiti rizik od kvarenja i drugih nedaća sa zubima ako ishranom unosite dovoljno kalcija, izbjegavate šećer, cigarete i alkohol, redovno perete i čistite zube četkicom i zubnim koncem te obavljate redovne preglede.

 Alkoholom štetite sebi i bližnjima

Osim trenutnog užitka, alkoholna pića nam ne donose baš ništa dobroga, naročito žestoka. Prekomjerno pijenje izaziva depresiju i druge bolesti, dovodi nas u opasnost, smanjuje kvalitet života ne samo alkoholičara nego i njegovih bližnjih. Uzrokuje nesreće u prometu i nasilje u porodici.

Najteža posljedica su potencijalno smrtonosne bolesti kao što je oštećenje jetara, delirium tremens i slično. Alkoholizam polagano pretvara razdoblje od pića do pića nesnosnim, mijenja ovisnikove emocije i razmišljanja, a sve to opterećuje njegovu okolinu i svima uporopaštava živote. Alkoholičari su često svadljivi i nasilni, a živjeti u stalnom strahu od toga doista nije ni lako ni zdravo.

Ako previše zavirujete u čašicu, razmislite o svemu što ona uzrokuje i uništava. Postoje odlični programi i savjetovališta koja su mnogima pomogla da se riješe te strašne ovisnosti. Sigurno je da će vam potporu dati i porodica, i prijatelji, i saradnici. Za vaše, ali za svoje dobro. (Najportal)

Sudbine

Dragan Vratonjić ima sjajna iskustva sa Krnjićevim sokom za dijabetes: NISAM VIŠE (PRE)SLADAK

Published

on

Kažu da je rudarski hljeb sa sedam kora, ali će vam vjerovatno svi koji su nekada radili kao vozači kamiona reći isto za svoju profesiju. Duge smjene, nespavanje i visoki rizik, spadaju u opis posla profesionalnog vozača kamiona. Potvrdit će vam to i 35-godišnji Dragan Vratonjić, rodom iz Ivanjice (Srbija), ali već 12 godina živi u Ćaćku.

Sretno je oženjen, otac je dvoipogodišnjeg sinčića, za kojeg bi život dao. Dragan, kao profesionalni vozač, putuje cijelom Evropom. Kamion mu je druga kuća. Ne žali se na posao, jer je zarada dobra, jedino što mu nedostaje porodica. Suprugu i sina viđa u dane vikenda, a ponekada ih ne vidi i po 15 dana.

Za ovaj ragovor smo ga zatekli u Italiji. Veoma prijatan sagovornik ispričao nam je kako je pobijedio dijabetes TIP 1 uz pomoć Konjičkog sirupa, kojeg priprema čuveni travar Mirsad Krnjić, ali i otkrio kako je bajker od malih nogu. Motore ja zavolio uz ujaka još kao dječačić i od tada je u bajkerskom svijetu. Priprema se za susret bajkera u Trebinju koji je zakazan početkom juna. Kaže, već je rezervisao hotelski smještaj za sebe i suprugu, pomalo je uzbuđen jer prvi put u životu dolazi u Bosnu, a mnogo toga lijepog je čuo o Bosni i Bosancima.

Visoke vrijednosti šećera za njega su prošlost. Dijabetes Tip 1 je nestao. Njegova gušterača radi kao “švajcarski sat”. On se danas sjano osjeća!

A samo pola godine ranije njegovo stanje je bilo zabrinjavajuće. Čak je proveo 15 dana na bolničkom liječenju.

“Krajem prošle godine sam osjetio da nešto nije uredu sa mojim zdravljem. Najčudnije mi je bilo što sam često ustajao noću da mokrim, a to ranije nije bio slučaj. Odmah poslije novogodišnjih praznika otišao sam da obavim medicinske pretrage. Nalazi su pokazali da mi je visina šećera 21. Uz to bile su i neke bakterije u mokraći, pa su me zadržali u bolnici 15 dana. Nakon što su upalu sanirali, poslali su me kući te mi propisali da 4 puta dnevno primam inzulin – započinje priču Dragan Vratonjić.

Riječ je o onom rjeđem tipu bolesti koji predstavlja svega 10 posto svih slučajeva dijabetesa, a obično se javlja u razdoblju između djetinjstva i 30. godine života, najčešće u doba djetinjstva i adolescencije. Draganova gušterača proizvodila je neznatnu količinu inzulina, hormona koji reguiše metabolizam ugljikohidrata u tijelu.

Uz sve to šokantno je djelovala informacija da za dijabetes tipa 1 nema lijeka, osim što se bolest može držati pod kontrolom injekcijama hormona inzulina kako bi Dragan mogao imati relativno normalan život.

Tromjesečno prosjek šećera kod Deragana je iznosio 22 jedinice, tako da je inzulinska terapija bila jedino rješenje

“U januaru su mi nalazi bili katastrofalni. Oscilacije šećera su bile svakodnevne od hipo do hiper. Nije bilo ni malo dobro za moje zdravlje, a dodatni rizik je bio što sam stalno za volanom, putujem po cijeloj Evropi. Dakle, imam i neuredan život, a dijabetes zahtijeva poseban režim ishrane, fizičke aktivnosti – kazuje naš sagovornik.

Priznaje da do tada ništa nije znao o šećernoj bolesti, ali se počeo privikavati na novi način života.

“Čim sam izašao iz bolnice, slučajno čujem da je prijatelj moga druga koristitio Krnjićevu terapiju za šećernu bolest, te da je vrlo brzo normalizirao vrijednosti šećera. Odmah sam stupio u kontakt sa Mirsadom Krnjićem u Konjicu, a on me povezao sa doktorom Mišom Vučkovićem i nutricionistom Anom Trkuljom.

Kako su bili svježi nalazi, odmah sam preuzeo terapiju, uz preporuku da prvih dana uzimam i biljnu terapiju i inzulin. Redovno sam ih obavještavao o vrijednostima šećera, a kako su se one vraćale u normalu tako sam smanjivao doze inzulina. Dvadesetak dana kasnije ja sam prestao da se bodem injekcijama inzulina – priča Dragan.

Trajala je ta njegova borba sa dijabetesom skoro tri mjeseca. Dragan je ukupno potrošio tri kompletne terapije, a od nedavno ne pije više ni sirup…Uzimao je samo čajeve, ali ni njih više ne pije. Nema potrebe!

“Ja evo već skoro mjesec dana ne pijem više Krnjićvu terapiju, a kontrolišem redovno vrijednosti šećera. One su u normali. Stesao sam i 20-tak suvišnih kilograma, strogo se pridržavam uputa Ane Trkulje Vučković u vezi režima ishrane. Pojedem ponešto i od “zabranjene” hrane, ali šećer je uvijek u granicama normalnih vrijednosti – ne krije svoje zadovoljstvo Dragan.

Nakon svega Dragan će vam kazati da je bilo svega, a najviše neprospavanih noći i strahova od posljedica šećrene bolesti. Na kraju on je uz pomoć biljnih terapija travara Mirsada Krnjića iz Konjica, te stručne savjete Miše i Ane Vučković pobijedio. Njegovi nalazi su odlični, tabele idealne, a on “puca” od zdravlja.

Kontakt telefon travara Mirsada Krnjića je 061 383 325. Pozivni za BiH je 00387.

Brojna svjedočenja prezadovoljnih pacijenata i možete pronaći i na Facebok grupi: Biljem protiv šećerne bolesti (Naj portal)

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending