Bužim općenito zauzima posebno mjesto u historiji BiH i Krajine, viševjekovni je čuvar njene nemirne granice. U davna vremena bio je kraljevski grad hrvatskih plemića, imao vlastiti novac i posjedovao ogromnu riznicu dragocjenosti koja je vijekovima pljačkana i raznošena na sve četiri strane svijeta.
Prostor današnjeg Bužima i okoline je naseljen još u ilirsko vrijeme, iako je ta davna prošlost vrlo malo istraživana. Prvi spomen grada je zabilježen 1334. godine, a ime prvog poznatog vladara, Grgura Gallesa, spominje se dvije godine kasnije.Danas je to najmlađa bosanskohercegovačka općina.
Kroz hiostoriju su Bužimu više puta oduzimali i davali status općine. Tokom 20. vijeka čak tri puta su ga “kažnjavali” I “nagrađibali”; prvi put Bužim je status općine imao od 1928. do 1945. godine, kada je ukinut taj status. Drugi put od 1952. do 1959. I treći put je osnovan 20. februara 1995. i taj status ima i danas kada njena površina iznosi 129 kvadratnih kilometara i uključuje 14 mjesnih zajednica.
Za Bužim se vezuje jedna posebna zanimljivost, zbog čega je prozvan “gradom blizanaca”. Naime, od oko 20.000 stanovnika, ovdje živi oko 200 blizanaca. Nezvanično, ovo je općina sa najviše blizanaca u regionu.
Kako su nam kazali Bužimljani, postala je praksa da se, umjesto iščekivanja muškog ili ženskog djeteta, u ovom gradu iščekuju blizanci. Gotovo svuda ćete u ovom gradiću sresti blizance.
“Svaka druga kuća ima blizance – kazala je Šefika Aldžić, koja i sama ima dvije kćerke, bliznakinje, Saru i Laru.
U Bužimu planiraju druženje blizanaca jednom godišnje, a na ulazu u grad kane postaviti tablu s natpisom: “Bužim, viteški grad i grad blizanaca”. (Naj portal)