Pratite nas

Zanimljivosti

Ukras bašte od ljeta do jeseni: PRKOS

Published

on

Ako vam je stalo da vam dvorište i balkon budu ukrašeni cvijećem, a nemate mnogo vremena zbog obaveza da se bavite njegovom njegom, prkos je idealan izbor. Ono što prkos jedino traži jeste da ima mnogo sunčeve svjetlosti.

Stablo doseže visinu od 10 do 20 cm. Sočno je i mesnato, crvenkaste boje i bujnog grananja. Listići su igličasti i mesnati.
Cvjetovi prkosa su krupni, pojedinačni, sa izraženim prašnicima. Mogu biti jednostruki ili puniji, u raznim bojama: bijeli, žuti, narandžasti, ružičasti, crveni, ljubičasti ili dvobijni.
Cvjetanje je neprekidno, od juna do prvih mrazeva. Cvjetovi se u sumrak i za vrijeme oblačnih dana zatvaraju.

Ako hoćete da gajite rasad ove biljke, sijanje prkosa iz sjemena obavlja se tokom marta i aprila, kada temperatura dosegne 15°C. Sjeme je sitno i uz osiguranu temperaturu zemljišta, ukoliko nije duboko posijano, razvija se brzo.

Dovoljna je minimalna količina zemlje za prekrivanje sjemena. Prkos se i sam razmnožava osipajući svoje sjeme. Na zemljištu gdje sjeme padne prisutan je godinama. Dovoljno je zasaditi prkos samo jednom da bi ga imali i narednih ljeta, iako nije trajnica.

Sjeme sa biljke možemo i sami prikupiti prije nego što se čaura u kojoj se ono nalazi raspukne a sjeme raspe po zemlji.

Ukoliko zasađujete rasad idealno vrijeme je kraj maja. Optimalno rastojanje između biljaka je 10 do 15 centimetara.

Prkos se može gajiti u baštama, saksijama, žardinjerama, uz ivičnjake i na svakom drugom mjestu gdje ima dovoljno sunca.

To je biljka koja ima veliku potrebu za svjetlošću, pa je za rast i razvoj sunčan položaj od presudnog značaja.

Bolje uspijeva na siromašnijem i pjeskovitom zemljištu sa dobrom drenažom i minimalnom količinom vlage uz minimalno zalijevanje za vrijeme vrućina. Prihranjivanje nije neophodno.
Spada u veoma zdrave biljke, otporne na bolesti. Štetočine, najčešće biljne vaši, mogu da napadnu prkos ukoliko raste u prekomjerno vlažnoj sredini.

Redovnim uklanjanjem procvjetalih cvjetova podstiče se stvaranje novih pupoljaka i njihovo cvjetanje. (Naj portal)

PROČITAJTE I OVO:

Kao iz bajke: “PLANINSKA RUŽA” JE POSEBNO LIJEP CVIJET

Zanimljivosti

Bh. advokati se oglasili povodom pogrešne interpretacije odluke Evropskog suda za ljudska prava o kriptovanim aplikacijama

Published

on

U pojedinim medijima u Bosni i Hercegovini i regionu objavljene su pogrešne interpretacije odluke Evropskog suda za ljudska prava (“ESLJP”) od 17. septembra 2024. godine. Ona se odnosi na zakonitost kriptovane aplikacije Encrochat, povodom čega su se oglasili advokati koji pred Sudom BiH zastupaju u predmetima kriptovanih aplikacija.

Izneseni stavovi

– Povodom informacija objavljenih u pojedinim medijima i nekim javnim istupima, uz puno uvažavanje da se u javnosti mogu pojaviti različite interpretacije odluka međunarodnih pravosudnih institucija, kao branioci koji postupaju u krivičnim predmetima u kojima se kao dokazi provode komunikacije iz različitih kriptovanih aplikacija, a u vezi s odlukom Evropskog suda za ljudska prava (“ESLJP”) od 17. septembra ove godine, željeli bismo na ovaj način doprinijeti upoznavanju javnosti s tom odlukom.

Kako su u odnosu na tu odluku izneseni stavovi da ista predstavlja sudsku odluku prema kojoj se ne može ispitivati zakonitost postupka kojim su prikupljani podaci sa kriptovanih aplikacija, smatramo potrebnim da ukažemo na šta se ta odluka zapravo odnosi, kao i na obrazloženje koje je ESLJP dao u toj odluci.

Pomenutom odlukom (a ne presudom), ESLJP je odbacio predstavke aplikanata, britanskih državljana, koje su podnijeli protiv Francuske. Odbacivanje, za razliku od meritornog odbijanja, predstavki znači da je ESLJP našao da nisu ispunjeni svi formalni prethodni uslovi za ispitivanje predstavke u meritumu.

U konkretnom slučaju, ESLJP je takvo odbacivanje predstavki obrazložio time da aplikanti nisu iskoristili djelotvorno pravno sredstvo kojim su pred nadležnim organima Francuske mogli osporavati validnost prikupljenih dokaza.

Pravna sredstva

Prema tome, radi se o jednoj vrlo specifičnoj situaciji koja je isključivo vezana za dvojicu aplikanata i način na koji su prikupljeni dokazi protiv njih, odnosno činjenicu da njih dvojica nisu prije podnošenja predstavki iskoristili sva pravna sredstva vezana za nezakonitost dokaza.

Preduslov iskorištavanja svih efektivnih pravnih sredstava prije podnošenja predstavke je temeljni princip rada i ne samo ESLJP već i Ustavnog suda Bosne i Hercegovine. Predstavke aplikanata koje ne zadovolje ovaj prvi eliminatorni test, neće uopšte biti meritorno razmatrane.

Nije u tom smislu uopšte zanemarivo da se predmetna odluka odnosi na krivični postupak koji uključuje i Evropski istražni nalog kao institut koji je precizno regulisan Direktivom Evropske unije, te kao takav, može se slobodno reći, ne može imati direktnu primjenu na države van Evropske unije – ističe grupa bh. advokata koju čine Nermin Mulalić, Tatjana Vasić, Lejla Čović, Sabina Mehić, Nina Kisić, Jasmin Alikadić, Matteo Gadžić i Lejla Babić.

Odluka ESLJP

Dodaju da se ne može, stoga, uopšte govoriti da odluka ESLJP može imati bilo kakve, a posebno ne tako dalekosežne posljedice na bilo koji drugi postupak u bilo kojoj jurisdikciji, a kako se to u javnosti želi prikazati.

– Željeli bismo ovim putem pozvati i širu i stručnu javnost da se upoznaju sa sadržajem odluke ESLJP koja je dostupna na internet stranici tog Suda i na linku kažu bh. advokati.

 

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending