Pratite nas

Zdravlje i ljepota

U vodu dodaju jedan poseban sastojak: OVO JE NAPITAK FRANCUSKINJA ZA RAVAN STOMAK

Published

on

Artičoka voda navodno pomaže u smanjenju nadutosti, a kao jedan od najboljih svjetskih uzgajivača povrća, Francuska je zemlja kojoj možemo da zahvalimo što je i ostatak svijeta prisvojio artičoke jer ih je proslavila još u 16. vijeku.

Francuski imigranti donijeli su ih u Ameriku 1800-ih pa se tamo već nekoliko stotina godina jedu prelivene maslacem, no čini se da artičoke nisu samo ukusan zalogaj, već i koristan dodatak našoj svakokodnevici i to u obliku – vode! Naime, posljednjih mjeseci sve više Francuskinja se kune da artičoka voda može biti korisna za smirivanje nadutosti i probavnih smetnji.

Šta je artičoka voda?
Artičoka voda je napitak koji se obično pravi od cijelih artičoka, uključujući list, stabljiku, srce i cvijet. Konzumira se i hladna i topla, baš kao i čaj od artičoke, a reklamira se kao ukusan i višestruko koristan napitak koji pomaže u čišćenju organizma od toksina i poboljšanju probave, dok je istovremeno izvor mnogih hranjivih materija poput vitamina A, C i B1 te željeza, magnezijuma, cinka i kalcijuma.

Iako se artičoka voda danas smatra trendom koji su pokrenule Francuskinje, čaj od artičoke koji je zapravo topla voda od artičoke odavno je veoma popularan u Vijetnamu. Tamo se naziva tra atiso i pravi se od listova, stabljika, korijena i cvjetova artičoke, a konzumira se protiv glavobolje, dijabetesa i brojnih drugih stanja.

Prednosti konzumiranja artičoka vode
Voda od artičoke odlična je za jačanje imuniteta jer vrvi od vitamina C i antioksidansa, a može da pomogne i u ublažavanju stresa i tjeskobe, s obzirom na visok udio magnezijuma, cinka i kalijuma. Dodatne potencijalne koristi su smanjenje nivoa holesterola, zaštita jetre od toksina i poboljšanje probave, a uz sve to je i veoma efikasan diuretik, te saveznik u borbi protiv starenja kože.

Ipak, iako artičoka voda zvuči kao čudotvoran napitak, njene potencijalne dobrobiti trebalo bi uzeti s velikom dozom rezerve jer još uvijek nema dovoljno dokaza o njenim prednostima.

Mnogi potvrđuju da su artičoke vrlo dragocjena i zdrava namirnica, no veliko je pitanje možemo li sve koristi dobiti samo iz vode, budući da nisu sve hranjive materije topive u njoj.

Kako napraviti artičoka vodu?
Recept za artičoka vodu je toliko jednostavan da jednostavniji ne može biti – sve što vam je potrebno jeste da skuhate artičoke i iskoristite vodu u kojoj ste ih skuhali.

Naravno, preporuka je da se artičoke jedu zbog već pomenutih dragocjenih vlakana, a voda od kuhanja se pije kao čaj, hladna ili topla. Možete je konzumirati uz obroke, piti ujutro, dodati u supe, smutije…

Preporučena doza artičoka vode ne postoji, pa je možemo piti kad god nam to odgovara, a ako artičoke kao takve volimo, uvijek je bolje odlučiti se za njih nego za vodu od njih, budući da dijetalna vlakna djeluju kao probiotik za mikrobiom naših crijeva. (Naj portal)

Zdravlje i ljepota

Proglašeno najbolje suho meso na svijetu, među deset najboljih je i ono iz BiH

Published

on

Proglašeno najbolje suho meso na svijetu, među deset najboljih je i ono iz BiH

Popularni gastro vodič Taste Atlas nedavno je objavio popis najbolje ocijenjenih suhih mjesta na svijetu.

Prva tri mjesta zauzele su različite varijante španske šunke Jamon Iberico ili Iberski pršut. Riječ je o sušenom svinjskom butu proizvedenom u Španjolskoj i Portugalu, na Iberijskom poluotoku.

Smatra se glavnim jelom i portugalske i španske kuhinje. Podvrste zavise od vrste svinje od koje se prave.
U top 10 su i italijanski Prosciutto di Parma i Prosciutto di San Daniele kao i portugalski Presunto do Alente.

U top deset se našlo i suho meso iz Bosne i Hercegovini, kao i pršut iz Crne Gore.

Za meso iz naše zemlje navodi se da je to specijalitet koji se pravi soljenjem, sušenjem i dimljenjem govedine na hrastovoj vatri. Meso ne bi trebalo da bude previše suho, a za pravilno pripremanje jela potrebna je posebna vještina i znanja

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending