Razglednice
U selu Studena kod Bosanske Dubice: NA VRBI, STAROJ 350 GODINA, POČEO DA RAĐA DRIJENJAK
U naselju Studena nadomak Bosanske Dubice, koja se ugnijezdila na sjeverozapadu BiH i koja graniči sa Hrvatskom, nalazi se stablo vrbe staro oko 350 godina. O ovom svojevrsnom „spomeniku prirode“, postoje brojne priče i anegdote koje i danas kruže po selima Kozarske Dubice, kako još službeno oslovljavaju ovaj bosanskohercegovački gradić.
Stara vrba u selu Studena, nijemi je svjedok mnogih događaja u prošlosti; ovdje su se rodile prve ljubavi, ali i sačuvala glava kada bi neprijatelj prolazio.
Selo Studena, koje je, kako se vjeruje dobilo ime po nesvakidašnje hladnim jutrima i večerima i tokom ljeta, nekada je brojalo po dvedesetak i više kuća, a u svakoj kući je bilo po pet i više članova, a danas, kako kazuju stari, „svi mještani mogu stati u duplju vrbe“. Seljani su poumirali ili se raselili negdje drugdje, a ostale su priče o selu i vrbi.
Po starom vjerovanju selo Studena je najstarije u ovim krajevima ili, kako to Vesna Praštalo kaže:
“Po pričama još starijih od naše bake, koje se i danas prepričavaju, vjeruje se da dosta starije od vrbe po kome je danas poznato našim generacijama, a vrba je doživjela svoj duboki vijek starosti, oko 350 godina, zahvaljujući što raste, uz potok, u udoli, i nije izložena jakim vjerotvima. Mještani je vole i ne pomišljaju da je diraraju. Za nas je ovo sveto drvo. Ovdje se kaže, ako je vrijeme da se osuši neka to dođe prirodnim putem.
Znatiželjnici rado zavire i u njeno duplje, koje može poslužiti kao sklonište od kiše i nevremena.
Za staru vrbi vezuje se zanimljiva anegdota. Kako je nekim čudom u krošnji vrbovog stabla narastao grm drijenjka, vjerovatno se zametnuo od sjemenke koju su ptice donijele, ovdašnji malobrojni mještani vele da kod njih ne važi izreka “kad na vrbi rodi grožđe”. Oni su je preinačili u “kad na vrbi rodi drijenjak”. Doduše, grm drijenjka još nije zametnuo plodove, ali je sasvim izvjesno da će se u bliskoj budućnosti zacrveniti u krošnji vrbovih grana. (Naj portal)
Razglednice
Njih dvoje imaju jedinstven stil života: ŽIVE BEZ STALNOG DOMA, ČUVAJUĆI TUĐE KUĆE PO SVIJETU
Jedan britansko-američki bračni par pronašao je jedinstven način života – nemaju stalni dom niti troškove stanovanja, već putuju svijetom čuvajući kuće i stanove nepoznatih ljudi. Zauzvrat, imaju besplatan smještaj i brinu o ljubimcima i biljkama vlasnika dok su oni odsutni.
Ovaj način života omogućava im da uštede na troškovima stanovanja, što im odgovara, i ne planiraju da stanu.
“Oboje volimo putovanja, a ovakav stil života privlačio nas je od samog početka. Upoznali smo se 2013. dok smo oboje živjeli u inostranstvu, i odmah smo zavoljeli ovu ideju. Čuvanje nečijeg doma uglavnom uključuje brigu o kućnim ljubimcima, biljkama, održavanje sigurnosti i higijene doma, a sve u zamjenu za besplatan smještaj – objašnjava Ejmi Hornsbi.
Do sada su obišli oko 15 zemalja i stekli brojne prijatelje, među kojima su i ljudi i životinje. Ovako mogu da putuju polako i posjećuju manja mjesta i sela koja bi kao turisti vjerovatno propustili.
Putujući i boraveći u tuđim domovima, oni rade na daljinu – Ejmi kao slobodni pisac, a njen suprug kao učitelj engleskog jezika. Iako su daleko od klasičnog doma, ovakav način života omogućava im minimalne troškove dok istražuju svijet i zarađuju.
Ona i njen suprug prvi put su čuli za ovakav način putovanja dok su živjeli u Južnoj Koreji, a zatim se preselili u Poljsku. Kroz preporuke i grupe na društvenim mrežama, pronašli su ljude kojima je bila potrebna briga za kućne ljubimce tokom njihovog odsustva. Tako su stekli prve preporuke, što im je kasnije pomoglo u prijavama na platforme za čuvanje kuća.
Prve zadatke dobili su u Engleskoj, gdje su čuvali mačke, a potom i papagaja. Ovaj način života brzo je postao njihova svakodnevica, a sa mnogim vlasnicima su ostali u kontaktu. Dvoje vlasnika čak su im bili svjedoci na vjenčanju tokom pandemije.
Poslije više od 50 čuvanja, znaju šta im odgovara. Uživaju u minimalizmu, brizi za prelijepe životinje i stvaranju jedinstvenih uspomena. Povremeno moraju popuniti praznine sa nekoliko noćenja u hotelima, ali ih to ne ometa u njihovom načinu života.
Tokom pandemije su pokušali da se skrase u Engleskoj, ali ubrzo su shvatili da im to ne odgovara. Vratili su se putovanjima, prodali svoj namještaj i nastavili sa životom bez stalnog doma.
Iako mnogima ovakav način života nije razumljiv, Ejmi i njen muž ga istinski vole i vjeruju da je život prekratak da bi se živjelo po tuđim očekivanjima, prenosi Business Insider. (Naj portal)
-
Astrologija4 godine
Lunarni kalendar: MJESEČEVE MIJENE ZA 2021. GODINU
-
Zanimljivosti1 mjesec
Horor u BiH: Bh. pjevačicu brutalno pretukao suprug, snimak kako je udara nogama u glavu ledi krv u žilama
-
Vidoviti ljudi4 godine
Proročica Vera Čudina “ne vidi” ništa lijepo: TEK NAM PREDSTOJI HAOS, JER STIŽE OPASNIJI VIRUS OD KORONE!
-
Zanimljivosti5 mjeseci
Nafakali doktor Edib Šarić iz Mostara: DOBIO 17 AUTOMOBILA NA POKLON