Pratite nas

Zanimljivosti

U narodu ga zovu “Slonovo uho”: ZAŠTO CVIJET ADAM “ZAPLAČE”

Published

on

Adam (Alocasia odora) je jedna od najčešće gajenih dekorativnih biljaka u našim krajevima. Pripada porodici Araceae. Veoma je popularna, a naročito se gaje u kombinaciji Adam i Eva. Ova biljka je poznata još i kao slonovo uho, obzirom da veliki list adama podsjeća upravo na slonovo uvo.

Rod Alocasia obuhvata negdje oko 70-ak vrsta. Adam cvijeće je zeljasta, višegodišnja biljka koja se karakteriše podzemnim stablom u vidu krtole ili rizoma. Sobna biljka Adam se gaji zbog širokih i velikih listova. Tipično je list adama u obliku srca. Inače, cvujet ove biljke je zelene boje i cvjeta jednom u godinu dana. Donji listovi adama izumiru, dok se gornji lagano razvijaju.

U svojoj postojbini, adam biljka raste znatno visoko, pa se često mogu vidjeti ljudi kako odmaraju ispod ove biljke koja pravi veliku hladovinu. Kao što smo rekli, kod nas se gaji kao sobna biljka.
Adam cvijeće se karakteriše brzim rastom. Zemljište za uzgoj adama treba da bude neutralne ili kisele pH vrijednosti.

Da li ste znali da je Adam otrovna biljka? Krtole ove biljke su jestive, međutim, važno je napomenuti da sadrže znatnu količinu kristala oksalne kiseline, uslijed čega može doći do otoka ždrijela i jezika, kao i otežanog disanja i halucinacija.

Zašto adam plače?
Ova veoma karakteristična pojava se naziva gutacija – to je odavanje vode iz biljke sa vrhova listova, što omogućava neometan protok vode kroz biljku, ako je transpiracija otežana. Primjetićete da vaš adam ”plače” kada je u kući povećana vlažnost vazduha nastala uslijed previše čestog zalivanja.

Smanjenje navedenog procesa, gutacije, možete postići ukoliko u sobu dodate još jednu vrstu biljke iz roda Alocasia.

Kao što smo rekli, najbolje bi bilo da adam cvijet gajite u kombinaciji sa evom. Obavezno ga stavite pored eve – kako ne bi ”tugovao”. Adamov cvijet je veći i prepoznatljiv, dok je Eva cvijet manji i karakteriše se razgranatijim listovima.

Adam je otrovan, tj. njegov sok, koji može da izazove alergijske reakcije. Zato se ne preporučuje gajenje adama u prostoriji u kojoj borave djeca, jer alergijska reakcija uslJed trovanja sokom ove biljke može da izazove čak i gušenje!

Za pravilan uzgoj Adama, slijedite sljedeće korake:

Svjetlost
Morate da izbjegnete izlaganje biljke direktnoj sunčevoj svjetlosti i vrlo tamna i mračna mjesta. Preporučuju se lokacije koje spadaju između ova dva ekstrema.

Zalivanje
Kompost se mora održavati vlažnim sve vrijeme. Bitno je da je zemljište vlažno, da nije suvo ili natopljeno. Adam cvijet preferira suvoću u predjelu korena, jer previše vode može prouzrokovati da korjenje truli. Najbolji pristup je da se biljka zaliva malo ali često. Ako ste u mogućnosti, potrudite se da koristite mlaku kišnicu za zalivanje adama.

Vlažnost
Adam biljka ne toleriše vrlo suv vazduh u kućnim uslovima. To je tropska biljka koja zahtjeva normalnu ili visoku vlažnost.

Đubrenje
Đubrenje ove biljke jednom mjesečno je više nego dovoljno. Ne trudite se da je đubrite u zimskom periodu, osim ako biljka još uvijek aktivno raste, odnosno ako se pojavljuju novi listovi. Definitivno je ne treba đubriti ako uđe u fazu mirovanja. Koristite đubrivo koje je rastvorljivo u vodi.

Temperatura
Adam cvijeće zahtjeva toplo mjesto – ne manje od 15°C tokom cijele godine. Povremeni pad temperature će biti tolerisan, ali duži periodi će izazvati probleme i podstaći period mirovanja.

Presađivanje
Ovo obično nije potrebno, ali ako je vaša biljka ”nabujala” ili je prerasla svoju saksiju, dobra je ideja da se presadi na proljeće. (Naj portal)

PROČITAJTE I OVO:

Najizdržljivije ljetne biljke: VRUĆINA I SUŠA IM NE MOGU NIŠTA

Zanimljivosti

Veliki planovi Rotary Cluba Cazin, prvo pomažu Gradskom dječijem obdaništu

Published

on

Rotary Club Cazin već u prvim mjesecima postojanja napravio je zapažene rezultate.

Ovaj klub je predstavljen u junu na Konferenciji Distrikta 1910, kojem pripadaju i bosanskohercegovački klubovi, a njegova prva predsjednica je Esmira Kapić.

Rotary Club Cazin ima 23 člana, među kojima su uspješni doktori, ekonomisti, te biznismeni poput Refika Rošića, Mensura Mulalića, Suada Beširevića, Enesa Harbaša, Azre Bajrić, Minke Seferagić….

– Svi naši članovi su visokoobrazovani i lideri u svojoj struci. Zadovoljna sam šta smo sve učinili u vrlo kratkom roku. Bilo je malo teže i malo više posla nego što sam pretpostavljala. Naš prvi projekat vezan je za Gradsko dječije obdanište u Cazinu. S tim smo se predstavili na Distriktnoj konferenciji u Sarajevu, kada smo zvanično primljeni u Rotary zajednicu. Planiramo omasoviti članstvo dodatnim kvalitetnim ljudima koji mogu uložiti vrijeme i novac u naše humanitarne akcije – kaže Esmira Kapić.

Rotary Club Cazin ima velike planove za narednu godinu.

– Prvo moramo završiti realizaciju dva projekta koja smo započeli. To su donacija knjiga za kantonalnu Gradsku biblioteku „Bibliobus“. Potom donacije kindl čitača i knjiga za našu Gradsku biblioteku Cazin. Planiramo završiti naš prvi projekat edukativnog karaktera vezano za dentalnu medicinu i zaštitu zuba kod najranijeg uzrasta djece, koji je obuhvatio sve dječije vrtiće i osnovne škole.

Tu su i projekti vezani za djecu u Centru za razvoj inkluzivnih praksi, humanitarno veče u kojem bi klub imao otvorena vrata za sve građane, i, naravno, prihod bi usmjerili u naše humanitarne akcije.

Namjeravamo posjetiti Rotary Clubove u BiH koji budu imali proslave godišnjica i pokušati ostvariti kontakt i trajne veze sa nekim od Clubova u susjednoj Hrvatskoj – kaže Esmira Kapić. Ona je, inače, i vlasnica firme za računovodstvo i reviziju doo „Rew-Est“ Cazin.

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending