Pratite nas

Zanimljivosti

To se zove sreća i nafaka: KOPAO KUKURUZ, PA ISKOPAO 800 ZLATNIKA (Video)

Published

on

Jednom Amerikancu gajenje kukuruza isplatilo se višestruko. U polju je pronašao trap sa više od 800 zlatnika za koje se procjenjuje da su iz doba Građanskog rata i da vrijede više miliona dolara.

Više od 800 zlatnika, koji datiraju iz perioda između 1840. do 1863. godine, pronađeni su u kukuruznom polju u Kentakiju. Vrijednost hrpe novčića je višemilionska, a procjenjuje se da su možda zakopani kao rezultat državne deklaracije o neutralnosti tokom američkog Građanskog rata.

Kuća specijalizovana za prodaju novčića, “GovMint” objavila je snimak ovog izuzetnog otkrića. Na snimku se može čuti kako neidentifikovani muškarac iz zemlje vadi zlatnike od 1, 10 i 20 dolara.

Osim novčića u navedenim apoenima, na istom mjestu pronađeno je i nekoliko izuzetno rijetkih zlatnih kovanica iz 1863. godine. Najnevjerovatnije otkriće u ovoj podzemnoj ostavi je oko osamnaest zlatnika iz 1863. godine od 20 dolara. Ovo je novčić koji često na aukcijama dostiže šestocifrenu cijenu – navodi se na sajtu GovMint.com.

Vjerodostojnost kovanica, koje su u dobrom i odličnom stanju, sertifikovana je od strane nadležnog tijela “Numismatic Guaranty Company”. Nakon sertifikacije novčića, stručnjaci su naveli i da su oni možda zakopani kao rezultat deklaracije o neutralnosti Kentakija tokom Građanskog rata.

Država Kentaki, koja se graničila sa sjevernim saveznim državama i južnim saveznim državama, imala je neutralnu poziciju tokom američkog Građanskog rata u kojem su se mnoge porodice sukobile jedna protiv druge.

Džef Garet, trgovac rijetkim novčićima i stručnjak za kovanje novca u SAD, kontaktiran je povodom procjene novčića pronađenih u kukuruzištu u Kentakiju. Iako sam uvijek uzbuđen kada me neko pozove i traži savjet o otkriću rijetkog novčića, prilika da se bavim zlatnicima iz Kentakija je jedan od vrhunaca moje karijere – rekao je Geret.

Prema njegovim riječima, važnost ovog otkrića ne može se procjeniti, jer zapanjujući broj od preko 700 zlatnih kovanica predstavlja vremensku kapsulu sa kovanim novcem iz doba Građanskog rata. Pronalaženje kovanice sa orlom iz 1863. godine u odličnom stanju bio bi važan numizmatički događaj. Pronalaženje niza vrhunski očuvanih primjeraka je skoro nevjerovatno – naglasio je Geret, prenosi RTS.

Kolekcionari sada mogu da kupe novčiće pronađene u Kentakiju. Za neke od njih cijena se kreće između 995 i 1.295 dolara dok se za druge informacija o cijeni dobija na upit.

Maksimalna cijena po kojoj je ranije prodat zlatnik sa orlom iz 1863. godine iznosi nešto više od 381.000 dolara. (Naj portal)

Razglednice

U Sahari se pojavljuju jezera: OVO SE NIJE DESILO DECENIJAMA (Video)

Published

on

Sahara, jedna od najsušnijih pustinja na svijetu, zabilježila je neobične vremenske uslove tokom septembra, kada su jake kiše pogodile jugoistočni Maroko. Ova pojava, koja se nije dogodila decenijama, transformisala je pješčane dine u pejzaže ispunjene jezerima.

Obično, Sahara primi samo nekoliko centimetara kiše godišnje, a kasni ljetnji pljuskovi su izuzetno rijetki. Ipak, početkom septembra, sistem niskog pritiska donio je intenzivne padavine koje su trajale dva dana, a preliminarni podaci NASA ukazuju na to da je u nekim dijelovima regiona palo čak 20 centimetara kiše.

U pustinjskoj oblasti Erahidija, zabilježeno je skoro osam centimetara kiše u samo dva dana, što je više od četiri puta više od prosječnih padavina za cijeli septembar.

„Prošlo je 30 do 50 godina otkako smo imali toliko kiše za tako kratko vrijeme – izjavio je Husin Juabeb iz Marokanske meteorološke agencije.

Iako je većina padavina zabilježena u slabo naseljenim područjima, neki gradovi i sela su doživjeli smrtonosne poplave, uzrokujući smrt više od deset ljudi. Dramatične fotografije stižu iz pustinjskog grada Merzuge, gdje su rijetke poplave formirale nova jezera u pješčanim dinama. Kiša je takođe napunila suha jezera, poput onog u Nacionalnom parku Iriki, najvećem nacionalnom parku u Maroku.

Sahara, koja se prostire na 9,4 miliona kvadratnih kilometara, najveća je vrela pustinja na svijetu i obuhvata desetak zemalja sjeverne, centralne i zapadne Afrike. U mnogim od ovih zemalja, stalne suše su postale ozbiljan problem, posebno u kontekstu ekstremnih vremenskih uslova izazvanih globalnim zagrijavanjem. (Naj portal)

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending