Thompsonov koncert okončan uz osporavanu pjesmu “Lijepa li si” koja pominje i Herceg-Bosnu

Thompson na zagrebačkom hipodromu: Pixsell

Thompsonov koncert okončan uz osporavanu pjesmu “Lijepa li si” koja pominje i Herceg-Bosnu

Na zagrebačkom hipodromu, pred – kako kažu iz menadžmenta Marka Perkovića Thompsona – više od 500.000 okupljenih, održan je koncert koji će se dugo pamtiti, ali i debatovati.

Baklje i vatromet

Večer je završila uz pjesmu “Lijepa li si”, koju je publika uglas pjevala, dok su nebo osvjetljavale baklje i vatromet. Posebno su odjekivali stihovi: “Herceg-Bosno, srce ponosno”, što je odmah izazvalo reakcije u javnosti.

Pjesma, iako poznata po snažnom nacionalnom nabojem, godinama izaziva kontroverze zbog spominjanja Herceg-Bosne. Entiteta koji je tokom rata u BiH od 1991. do 1994. funkcionisao kao paradržavna struktura bosanskohercegovačkih Hrvata. A sve sa ciljem teritorijalnog i političkog odvajanja unutar međunarodno priznate države BiH.

Osnovana 1991. godine, Herceg-Bosna je imala sopstvenu vojsku (HVO), političke organe i aspiracije koje su se često kosile s tadašnjim bh. ustavnim poretkom.

Međutim, ono što pjesmu čini posebno spornom jeste istorijski i pravni kontekst. Haški tribunal je 2017. godine u presudi protiv Jadranka Prlića i drugih lidera Herceg-Bosne presudio da su upravo oni, uz podršku tadašnje vlasti Republike Hrvatske, činili dio udruženog zločinačkog poduhvata s ciljem etničkog čišćenja i uspostavljanja ekskluzivno hrvatskog teritorija u BiH.

Koncert je pored muzičkog karaktera, imao i snažnu ideološku notu. Thompson se na kraju večeri obratio okupljenima s porukom prepunom nacionalnog ponosa:

U pravim rukama

– Došao je trenutak kad vam moramo kazati doviđenja. Hvala dragom Bogu što je sve ovako. Vi mladi, vama bi se posebno htio obratiti. Mi smo najbolja historija. Stvorili smo i očuvali hrvatsku državu. Tolike generacije su je htjele stvoriti, nisu uspjele, ali mi smo uspjeli stvoriti je i sačuvati. Ali kad vas mlade vidim, tu mladu snagu, ponosan sam. Mi smo se bojali za vas kad ste imali 5, 10 godina, šta će biti s našom djecom, hoće li vas ovi vjetrovi razbucati… Ali nisu, vi ste ostali ukorijenjeni za naše vrijednosti i to je ono što nas sada drži”.

– I zato ja ću sada slobodno kazati odavdje – vi ste bolji, čvršći i jači od nas. Jer je Hrvatska sada u pravim rukama, u to sam siguran. A mi stariji možemo sad mirno umrijeti jer smo predali Hrvatsku u prave ruke. Ali nastavite biti budni, morate biti. Preuzmite Hrvatsku potpuno, napravite od nje ponosnu i lijepu kao u snovima. Zato vam još jednom puno hvala i hvala dragom Bogu i hvala svim drugim ljudima koji su došli iz nekoliko evropskih zemalja. Dragi prijatelji, ponesimo još jednom ovu lijepu uspomenu – dodao je uz to u svom govoru.

Njegove riječi dočekane su ovacijama publike, među kojom su bili i brojni gosti iz inostranstva. No, dok su neki večer doživjeli kao slavlje zajedništva i domoljublja, za druge je to bio podsjetnik na bolnu i nerasvijetljenu prošlost, u kojoj su granice muzike, politike i historije opasno zamućene.

Thompsonovi nastupi već godinama polariziraju javnost – s jedne strane ga prate hiljade obožavatelja, dok mu s druge strane brojne organizacije za ljudska prava i antifašističke grupe zamjeraju glorifikaciju ratnih simbola, negiranje presuda i miješanje muzike s nacionalističkim narativima.

Politički spektakl

Na kraju, zagrebački koncert nije bio samo muzički događaj. Bio je to politički spektakl, gdje su emocije, ideali i sjećanja oblikovali noć koja će, bez sumnje, ostaviti trag – u medijima, u javnosti, i u kolektivnom pamćenju jednog podijeljenog regiona.

(Naj portal)

Pročitajte još:

More zastava, beretki i baklji: Zagreb pod opsadom pred Thompsonov koncert, nose se zastave Herceg-Bosne