Thompson – Heroj nacije ili simbol sramote?
Na zagrebačkom Hipodromu, pred nezapamćenom masom od gotovo pola miliona ljudi, Marko Perković Thompson sinoć je održao koncert koji je podijelio Hrvatsku – ali i cijelu regiju.
Dok su se stotine hiljada grlile i pjevale “Lijepa li si” pod vatrometom, stihovi “Herceg-Bosno, srce ponosno” odjekivali su zrakom, donoseći sa sobom i oduševljenje, ali i gorčinu.
Javna debata
Thompson, muzičar koji je godinama bio gotovo pa neizbježan u javnim debatama, i dalje izaziva snažne emocije. Za jedne je simbol borbe i nacionalnog ponosa, čovjek koji je svojim pjesmama definirao duh Domovinskog rata i tradicijskih vrijednosti.
Za druge je nacionalna sramota, osoba čije su pjesme i retorika prožete opasnim nacionalizmom, historijskim revizionizmom i, kako kažu kritičari, “kriptoustaškom simbolikom”.
Pjesme poput “Geni kameni”, koje su mu donijele slavu, istovremeno su i razlog njegovih zabrana u Njemačkoj, Švicarskoj, Nizozemskoj i još nekoliko zemalja. Thompson je tako postao drugi najzabranjeniji izvođač u Evropi.
Na domaćem terenu, međutim, on i dalje puni stadione, trgove i – kako sada znamo – hipodrome.
Njegov scenski nastup, često ispunjen simbolikom mačeva, križeva, zastava i baklji, nosi poruku moći, identiteta, ali i političkog prkosa.
Thompson – Heroj nacije ili simbol sramote?
I baš u tome leži ključ pitanja: je li Thompson zaista samo muzičar ili nositelj ideologije?
Kritičari upozoravaju da se ne može zanemariti poruka koju šalje izvođač čiji koncerti okupljaju stotine hiljada, dok se istovremeno na njima povremeno viđaju desničarski simboli, ustaški pozdravi i poruke koje nisu u skladu s vrijednostima demokratskog društva.
@index.hr Publika i Thompson su uzviknuli "Za dom spremni". #indexhr #foryoupagе #foryourpagе #viralvideos #croatia #thompson #fyp #concert ♬ original sound – Index.hr
Thompsonove pjesme, kažu, često nisu samo patriotske – već nose poruke isključivosti, netrpeljivosti i glorifikacije mračnih trenutaka prošlosti.
Muzički kritičar Ilko Čulić upozorava da u Thompsonovoj lirici i simbolici ima snažnih pomica prema ustaškoj ideologiji. Po njegovim riječima, treći album Geni kameni iz 1996. označio je prekretnicu:
Ko je strateg?
– Geni kameni su proustaška ili kriptoustaška pjesma… ne možete je odvojiti od ustaške ideje.
Čulić upozorava i na organizacijsku stranu fenomena:
– Ne možeš slučajno okupiti pola miliona ljudi u tako maloj zemlji…
Čulić, dakle, vjeruje da ovakva operacija nije moguća bez institucionalne podrške:
– Mi imamo u državi tri ozbiljne organizacije koje ulaze uopće u igru da to odrade. HDZ, Crkva i mafija. Mafija se bavi cajkama, dakle oni nisu. HDZ to nikad nije radio na taj način… Ostaje Crkva. – komentirao je Ilko Čulić za N1 fenomen Marka Perkovića Thompsona.
– Kad prijeđe granicu, on postaje nacionalna sramota – dodao je.
S druge strane, njegovi obožavatelji, među kojima ima i puno mladih, vide ga kao autentičan glas naroda, onoga naroda koji se često osjeća ignorisanim ili potcijenjenim. Za njih je Thompson neko ko se ne boji reći ono što mnogi misle, ko “ne kleči pred Briselom” i ko brani ono “što su djedovi krvlju sačuvali”.
Koncert u Zagrebu nije bio samo muzički spektakl. Bio je to politički i društveni test, refleksija jednog društva koje i dalje balansira između prošlosti i budućnosti, identiteta i ideologije, realnosti i mita.
I dok jedni odlaze s koncerta ganuti i ponosni, drugi s razlogom postavljaju pitanje: je li Hrvatska u 2025. godini spremna da se ozbiljno suoči s onim što Thompson zapravo predstavlja?
Jedno je sigurno – fenomen Thompson nadilazi muziku. On je ogledalo društva, i ono što vidimo u tom ogledalu zavisi od toga s koje strane gledamo.
Thompsonovo zagrebačko okupljanje nije bila samo muzička manifestacija – nego i regionalni fenomen.
Definira Balkan
Za jedne on je nacionalni heroj, glas naroda i zaštitnik vrijednosti. Za druge potencijalna sramota, politički instrument s populističkom pozadinom.
S obzirom na brojke, simboliku i sudske sankcije – Thompson ostaje figura koja definira Balkan danas: do srži emotivna, ali i duboko konfliktna.
Dž. H. M. (Naj portal)
Šta pišu strani mediji…
I najjači strani mediji su se dotakli ‘koncerta koji je paralizirao Zagreb”.
Reuters izvještava da je prodaja više od 450.000 karata naveo vlasti da angažiraju više od 6.500 policajaca, helikoptere i specijalnu organizaciju prometa. Ističe da je Thompson trn u oku nekih EU država, dok ga drugima smatraju glasom nacionalnog jedinstva.
France 24 ocjenjuje koncert kao „gigantski događaj koji paralizuje Zagreb“, ali naglašava da Thompson njeguje jasan nacionalistički i kršćanski narativ, što je u nekim zemljama izazvalo zabrane.
Jerusalem Post piše da kritičari optužuju Thompsona za “distorsiju Holokausta”, nazivajući ga “fanatičnim hrvatskim nacionalistom” i ističući da njegovi koncerti legalno provociraju s ustaškom retorikom.