Pratite nas

Zdravlje i ljepota

Test za zdravlje srca: ZA KOJE VRIJEME SE MOŽETE POPETI UZ STEPENICE?

Published

on

Kada nam je potrebno više vremena da se popnemo uz stepenice i do svog odredišta stignemo zadihani, obično to pripisujemo lošoj fizičkoj kondiciji. Ali da li ste znali da jednostavna radnja poput penjanja uz stepenice do četvrtog sprata zgrade može vam pokazati u kakvom je stanju vaše srce?

Istraživači iz Španije sproveli su test sposobnosi brzog penjanja i na taj način procijenili kakvog je zdravlja srce ispitanika:

Ovaj test je vrlo jednostavan. Ukoliko vam je potrebno više od jednog minuta i po da se popnete do četvrtog sprata, bilo bi dobro da se obratite ljekaru ― tvrdi doktor Hesus Peteiro, kardiolog u Univerzitetskoj bolnici u Korunji i autor istraživanja.

Istraživanje doktora Peteira je predstavljeno na nedavnom naučnom skupu Evropskog kardiološkog društva. Tokom istraživanja 165 ispitanika je šetalo ili trčalo na traci do tačke izdržljivosti, i na osnovu kapaciteta izdržljivosti im je izmjeren metabolički ekvivalent (MET).

Pošto su se odmorili, ispitanici su se popeli stepenicama do četvrtog sprata (oko 60 stepenika) koliko su brže mogli, ali ne da trče, i opet im je izmjeren MET. Učesnici koji su uspjeli da se popnu stepenicama za manje od 40 do 45 sekundi imali su MET koeficijent 9 do 10.

Prethodne studije su pokazale da oni ljudi koji tokom vježbanja imaju metabolički ekvivalent 10 imaju mnogo nižu stopu smrtnosti (jedan odsto ili manje tokom jedne godine, ili 10 odsto tokom perioda od 10 godina).

Ispitanicima kojima je trebalo jedan i po minut ili više da stignu do četvrtog sprata utvrđena je vrednost MET-a od 8, što pretpostavlja stopu smrtnosti od dva do četiri odsto za godinu dana, ili 30 odsto za 10 godina.

Posmatranje srčane funkcije onih ispitanika kojima je trebalo više od jedan i po minut utvrđeno je da 58 odsto njih ima poremećaj srčane funkcije u poređenju sa 32 odsto onih koji su se popeli za manje od jednog minuta.

Najmanje jedan od tri učesnika ispitivanja koji je uspio da se popne brzo uz stepenice imao je poremećaj srčane funkcije koji je potencijalni pokazatelj nekog oboljenja srca.

“Ovaj podatak pokazuje da ovaj test penjanja uz stepenice ne može biti zamjena za podrobnije ispitivanje srčane funkcije, napominje doktorka Rene Bulok-Palmer, kardiolog i direktorka Centra za bolesti srca žena iz Nju Džersija.

“Na osnovu ove studije, sposobnost da se popne uz stepenice može se koristiti kao grubaprocena da se proveri nečije funkcionisanje srca i eventualno predvidi neki srčani poremećaj ― napominje dr Bulok-Palmer.

Ovaj metod već dugo koriste mnogi ljekari, napominje dr Harkin.

“To je vrsta fizičke aktivnosti koja brzo dovodi do povećanog broja otkucaja srca. Ukoliko pacijent ima zakrečenje arterija, obično će se pojaviti određeni simptomi (bol u grudima ili nedostatak daha) što je veći broj otkucaja srca. Često sposobnost pacijenata da se popnu sprat ili dva strpenicima bez većih problema kao pokazatelj da će vjerovatno uspešno prebroditi hiruršku intervenciju ― dodaje doktorica. (Naj portal/ FOTO: SHUTTERSTOCK)

Zdravlje i ljepota

Proglašeno najbolje suho meso na svijetu, među deset najboljih je i ono iz BiH

Published

on

Proglašeno najbolje suho meso na svijetu, među deset najboljih je i ono iz BiH

Popularni gastro vodič Taste Atlas nedavno je objavio popis najbolje ocijenjenih suhih mjesta na svijetu.

Prva tri mjesta zauzele su različite varijante španske šunke Jamon Iberico ili Iberski pršut. Riječ je o sušenom svinjskom butu proizvedenom u Španjolskoj i Portugalu, na Iberijskom poluotoku.

Smatra se glavnim jelom i portugalske i španske kuhinje. Podvrste zavise od vrste svinje od koje se prave.
U top 10 su i italijanski Prosciutto di Parma i Prosciutto di San Daniele kao i portugalski Presunto do Alente.

U top deset se našlo i suho meso iz Bosne i Hercegovini, kao i pršut iz Crne Gore.

Za meso iz naše zemlje navodi se da je to specijalitet koji se pravi soljenjem, sušenjem i dimljenjem govedine na hrastovoj vatri. Meso ne bi trebalo da bude previše suho, a za pravilno pripremanje jela potrebna je posebna vještina i znanja

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending