Pratite nas

Razglednice

Tamo gdje Vrbas liči na Boku: VIDIKOVAC U BOČAČKOJ KLISURI

Published

on

Otprilike na pola puta između Banjaluke i Jajca, na mjestu gdje se iz oba pravca završava uspon kojim se zaobilazi najveći dio vještačkog jezera Bočac, nalazi se jedan neuređen vidikovac koji čeka da dobije zasluženu pažnju.

Pored proširenja kraj magistralnog puta, sa zemljanog uzvišenja iznad strme litice pruža se širok pogled na najljepši dio bočačke klisure rijeke Vrbas.
Magistralni put M16 ovdje se širi u tri trake i brzo se vozi. Od ušća Crne rijeke uspinje se uz brdo Dabrac i kroz istoimeni zaselak koje djeluje pusto uz dvije benzinske pumpe (samo jedna radi) i obližnji motel “Lav”, kod vozača kamiona i autobusa popularan kao mjesto za kraće pauze.

Ljeti ćete rijetko proći kroz Dabrac, a da ne vidite bar jedno vozilo parkirano na proširenju kod vidikovca. Putnici se ovdje zadrže par minuta, fotografišu ili snimaju Vrbas i okolinu, malo se dive pogledu i nastave dalje.

Kako piše Želljko Svitlica, Vidikovac nema ogradu niti bilo kakav putokaz, ili znak i sam pogled dole prema rijeci je pomalo zastrašujući.
Opština Mrkonjić Grad već dugo planira da uredi ovo mjesto, a do sad je završen izvedbeni projekat i pokušava se naći način za finansiranje uređenja vidikovca.

Malo koji fotograf iz Banjaluke nije bar jednom svratio na ovu liticu da zabilježi mjesto gdje rijeka i stijene stvaraju utisak “mini Bokokotroskog zaliva”. Vladimir Tadić, čije fotografije su nedavno osvanule u časopisu “Nacionalna geografija”, podržava da se na vidikovcu interveniše, ali ne mnogo. Ovom fotografu prirode, prirodni kadar je najvažniji.

“Ne bih tu neku veliku platformu pravio, nisam za skalamerije. Treba da se reguliše saobraćaj, napravi stajalište, možda neka manja terasa, luk i slično. Meni odgovara da u prvom planu imam kamen ili neku vegetaciju što bi ograda pokvarila”, kaže Tadić.

Ovaj “divlji” vidikovac i tokom zime je veoma popularan i često posjećen. Fotografije koje su načinjene sa ove tačke sigurno ste već vidjeli jer do sada ih je napravljeno na hiljade.

Ako u internet pretraživaču ukucate “Vrbas”, “kanjon Vrbasa”, “rijeka Vrbas” ili “jezero Bočac” ukazaće se karakterističan riječni meandar sa okomitim šumovitim obalama grebena koji se zove Kozji kamen. Kao ispupčeni dio komada velike slagalice on zauzima pogled ispred i ispod vas dok je pozadina s maglom i oblacima uronjena u snježni masiv planine Čemernice.

Na lijevu stranu, prateći tok rijeke, pogled stiže do stijena na kojoj su i dalje vidljivi ostaci stare tvrđave Bočac, ispod koje se nalazi betonska brana istoimene hidroelektrane. Još dalje prema sjeveru je oštar usjek gdje počinje kanjon koji vodi do Krupe na Vrbasu i dalje prema Banjaluci.

S desne strane, naslućuje se da Vrbas stiže iza nevidljive krivine, a nasred vode pogled se zaustavlja samo na jednoj maloj, plutajućoj ribarskoj kućici. Raj za oči! (Naj portal)

Razglednice

Njih dvoje imaju jedinstven stil života: ŽIVE BEZ STALNOG DOMA, ČUVAJUĆI TUĐE KUĆE PO SVIJETU

Published

on

Jedan britansko-američki bračni par pronašao je jedinstven način života – nemaju stalni dom niti troškove stanovanja, već putuju svijetom čuvajući kuće i stanove nepoznatih ljudi. Zauzvrat, imaju besplatan smještaj i brinu o ljubimcima i biljkama vlasnika dok su oni odsutni.

Ovaj način života omogućava im da uštede na troškovima stanovanja, što im odgovara, i ne planiraju da stanu.

“Oboje volimo putovanja, a ovakav stil života privlačio nas je od samog početka. Upoznali smo se 2013. dok smo oboje živjeli u inostranstvu, i odmah smo zavoljeli ovu ideju. Čuvanje nečijeg doma uglavnom uključuje brigu o kućnim ljubimcima, biljkama, održavanje sigurnosti i higijene doma, a sve u zamjenu za besplatan smještaj – objašnjava Ejmi Hornsbi.

Do sada su obišli oko 15 zemalja i stekli brojne prijatelje, među kojima su i ljudi i životinje. Ovako mogu da putuju polako i posjećuju manja mjesta i sela koja bi kao turisti vjerovatno propustili.

Putujući i boraveći u tuđim domovima, oni rade na daljinu – Ejmi kao slobodni pisac, a njen suprug kao učitelj engleskog jezika. Iako su daleko od klasičnog doma, ovakav način života omogućava im minimalne troškove dok istražuju svijet i zarađuju.

Ona i njen suprug prvi put su čuli za ovakav način putovanja dok su živjeli u Južnoj Koreji, a zatim se preselili u Poljsku. Kroz preporuke i grupe na društvenim mrežama, pronašli su ljude kojima je bila potrebna briga za kućne ljubimce tokom njihovog odsustva. Tako su stekli prve preporuke, što im je kasnije pomoglo u prijavama na platforme za čuvanje kuća.

Prve zadatke dobili su u Engleskoj, gdje su čuvali mačke, a potom i papagaja. Ovaj način života brzo je postao njihova svakodnevica, a sa mnogim vlasnicima su ostali u kontaktu. Dvoje vlasnika čak su im bili svjedoci na vjenčanju tokom pandemije.

Poslije više od 50 čuvanja, znaju šta im odgovara. Uživaju u minimalizmu, brizi za prelijepe životinje i stvaranju jedinstvenih uspomena. Povremeno moraju popuniti praznine sa nekoliko noćenja u hotelima, ali ih to ne ometa u njihovom načinu života.

Tokom pandemije su pokušali da se skrase u Engleskoj, ali ubrzo su shvatili da im to ne odgovara. Vratili su se putovanjima, prodali svoj namještaj i nastavili sa životom bez stalnog doma.

Iako mnogima ovakav način života nije razumljiv, Ejmi i njen muž ga istinski vole i vjeruju da je život prekratak da bi se živjelo po tuđim očekivanjima, prenosi Business Insider. (Naj portal)

 

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending