Zanimljivosti
Tajna italijanske prehrane: PICA SE NE JEDE SVAKI DAN, MASLINOVO ULJE SE KORISTI OBILATO…!
Iako je Italija je zemlja ugljikohidrata, nikada nije imala problem s velikim brojem pretilih osoba. Kako je to moguće? Samo 9% populacije ima problem s pretilošću naspram 32% Amerikanaca, što zvuči ipak kao znanstvena fantastika ako znamo da se standardna prehrana svakog Talijana dosta temelji na pasti!
Je li moguće biti fit i elegantan u zemlji pizze, paste i sladoleda? Dovoljno je da vam spomenemo Monicu Bellucci, Sophiu Loren, Ginu Lollobrigidu, Ornellu Muti, Annu Magnani, Claudia Cardinale, Virnu Lisi, Monicu Vitti… pa ćete shvatiti da je itekako moguće. Uostalom, Italija je zemlja ugljikohidrata, ali nikada nije imala problem s velikim brojem pretilih osoba. Kako je to moguće?
Ukoliko malo detaljnije proanaliziramo Talijane, možemo samo konstatirati kako većina stanovništva na Apeninima vodi zdrav i balansiran život. Ako su vam baš potrebne brojke: samo 9% populacije ima problem s pretilošću naspram 32% Amerikanaca! Što zvuči ipak kao znanstvena fantastika ako znamo da se standardna prehrana svakog Talijana dosta temelji na pasti!
- pravilo: Trik je u balansu i manjim porcijama
Za razliku od Amerikanaca koji prakticiraju velike porcije, u Italiji se jede češće, ali manje. Također, Talijani ne vode posebno računa o kalorijama, već prestaju jesti u trenutku kada su “puni” i kada imaju prostora još samo za jednu kafu. Treba napomenuti da je u njihovim jelima uvijek savršen balans svega: koliko masti, koliko ugljikohidrata, škroba, proteina, a posebno izbjegavaju konzumiranje crvenog mesa.
- pravilo: Koriste samo jedno ulje – maslinovo
Maslinovo ulje ima s razlogom reputaciju zlatne tekućine pa čini sastavni, ako ne i osnovni sastojak svakog talijanskog jela. Talijani ga koriste kao glavno ulje za salatu, pravljenje umaka, prženje i prosto je nemoguće zamisliti talijansku kuhinju bez njega! Opće je poznata činjenica da je maslinovo ulje bogato dobrim mastima.
- pravilo: Konzumirati što više svježe, sirove hrane
To se posebno odnosi na jug Italije, egzotičnu Siciliju gdje je svako jelo obogaćeno rajčicama, povrćem, artičokama, začinima i limunom. Pasta se služi, s mrvicom maslinovog ulja, domaćim umakom od rajčice, origanom i uvijek je servirana u malim porcijama.
- pravilo: Stalno šetaju
Neprekidno su u pokretu, ne drži ih mjesto. Aktivni su, pokretni, a zbog toga i vitki i vitalni. Pokrenite se i vi. Šetajte, brzo hodajte, penjite se na planinu, samo ne sjedite previše.
- pravilo: Manje porcije za doručak
Doručak se u talijanskoj obitelji ne preskače. Ali za razliku od velikog broja Europljana, Talijani za doručak prakticiraju pojesti malo manje.
- pravilo: Rijetko kad piju gazirana pića
Vrlo rijetko ćete vidjeti da neki Talijan pije bilo kakav gaziran napitak. Eventualno gazirana voda dolazi u obzir. Ledeni čaj ili smoothie također ne spada u redovno piće stanovnika Apeninskog poluotoka.
- pravilo: Junk hrana? Grijeh nad grijehovima!
Ukoliko ste nekad ušli u klasičan talijanski supermarket sigurno ste primijetili da je dio s čipsom i gaziranim pićima vrlo mali. Talijani rijetko kad grickaju ili prakticiraju jesti junk hranu.
- pravilo: Pizza nije baš za svaki dan
Žao nam je, ali moramo vas razočarati. Talijani ne jedu pizzu po cijeli dan i svaki dan niti preporučuju da vi to radite. U Italiji je pizza vrsta hrane koju jedete ako izađete subotom ili nedjeljom u grad s društvom.
- pravilo: Lagana večera
Posljednji obrok je kod Talijana rezerviran za neko lagano jelo (ukoliko ne idete s prijateljima van). Tipična večera uključuje juhu (minestrone), manju porcije paste servirane uz malu porciju sira i povrća.
- pravilo: Ne drže dijete
Talijani ne spadaju u onu skupinu nacija koje su luđački sklone dijetama i manijakalnom vježbanju. Želite smršaviti? Izbjegavajte prženu hranu i kao umak na pasti koristiti domaći umak od rajčice i povrće poput brokule, gljiva …I posljednji savjet, ali najvažniji: Jedite bez grižnje savjesti, opuštajte se i uživajte u divnom životu! (Najportal)
Zanimljivosti
Bh. advokati se oglasili povodom pogrešne interpretacije odluke Evropskog suda za ljudska prava o kriptovanim aplikacijama
U pojedinim medijima u Bosni i Hercegovini i regionu objavljene su pogrešne interpretacije odluke Evropskog suda za ljudska prava (“ESLJP”) od 17. septembra 2024. godine. Ona se odnosi na zakonitost kriptovane aplikacije Encrochat, povodom čega su se oglasili advokati koji pred Sudom BiH zastupaju u predmetima kriptovanih aplikacija.
Izneseni stavovi
– Povodom informacija objavljenih u pojedinim medijima i nekim javnim istupima, uz puno uvažavanje da se u javnosti mogu pojaviti različite interpretacije odluka međunarodnih pravosudnih institucija, kao branioci koji postupaju u krivičnim predmetima u kojima se kao dokazi provode komunikacije iz različitih kriptovanih aplikacija, a u vezi s odlukom Evropskog suda za ljudska prava (“ESLJP”) od 17. septembra ove godine, željeli bismo na ovaj način doprinijeti upoznavanju javnosti s tom odlukom.
Kako su u odnosu na tu odluku izneseni stavovi da ista predstavlja sudsku odluku prema kojoj se ne može ispitivati zakonitost postupka kojim su prikupljani podaci sa kriptovanih aplikacija, smatramo potrebnim da ukažemo na šta se ta odluka zapravo odnosi, kao i na obrazloženje koje je ESLJP dao u toj odluci.
Pomenutom odlukom (a ne presudom), ESLJP je odbacio predstavke aplikanata, britanskih državljana, koje su podnijeli protiv Francuske. Odbacivanje, za razliku od meritornog odbijanja, predstavki znači da je ESLJP našao da nisu ispunjeni svi formalni prethodni uslovi za ispitivanje predstavke u meritumu.
U konkretnom slučaju, ESLJP je takvo odbacivanje predstavki obrazložio time da aplikanti nisu iskoristili djelotvorno pravno sredstvo kojim su pred nadležnim organima Francuske mogli osporavati validnost prikupljenih dokaza.
Pravna sredstva
Prema tome, radi se o jednoj vrlo specifičnoj situaciji koja je isključivo vezana za dvojicu aplikanata i način na koji su prikupljeni dokazi protiv njih, odnosno činjenicu da njih dvojica nisu prije podnošenja predstavki iskoristili sva pravna sredstva vezana za nezakonitost dokaza.
Preduslov iskorištavanja svih efektivnih pravnih sredstava prije podnošenja predstavke je temeljni princip rada i ne samo ESLJP već i Ustavnog suda Bosne i Hercegovine. Predstavke aplikanata koje ne zadovolje ovaj prvi eliminatorni test, neće uopšte biti meritorno razmatrane.
Nije u tom smislu uopšte zanemarivo da se predmetna odluka odnosi na krivični postupak koji uključuje i Evropski istražni nalog kao institut koji je precizno regulisan Direktivom Evropske unije, te kao takav, može se slobodno reći, ne može imati direktnu primjenu na države van Evropske unije – ističe grupa bh. advokata koju čine Nermin Mulalić, Tatjana Vasić, Lejla Čović, Sabina Mehić, Nina Kisić, Jasmin Alikadić, Matteo Gadžić i Lejla Babić.
Odluka ESLJP
Dodaju da se ne može, stoga, uopšte govoriti da odluka ESLJP može imati bilo kakve, a posebno ne tako dalekosežne posljedice na bilo koji drugi postupak u bilo kojoj jurisdikciji, a kako se to u javnosti želi prikazati.
– Željeli bismo ovim putem pozvati i širu i stručnu javnost da se upoznaju sa sadržajem odluke ESLJP koja je dostupna na internet stranici tog Suda i na linku kažu bh. advokati.
-
Astrologija4 godine
Lunarni kalendar: MJESEČEVE MIJENE ZA 2021. GODINU
-
Zanimljivosti4 sedmice
Horor u BiH: Bh. pjevačicu brutalno pretukao suprug, snimak kako je udara nogama u glavu ledi krv u žilama
-
Vidoviti ljudi4 godine
Proročica Vera Čudina “ne vidi” ništa lijepo: TEK NAM PREDSTOJI HAOS, JER STIŽE OPASNIJI VIRUS OD KORONE!
-
Zanimljivosti4 mjeseca
Nafakali doktor Edib Šarić iz Mostara: DOBIO 17 AUTOMOBILA NA POKLON