Pratite nas

Zanimljivosti

Svijet se okreće životinjama špijunima: SLIJEPI MIŠEVI KAO BOMBAŠI, ZMIJE I RIBE ROBOTI, AKUSTIČNA MACA, VJEVERICE OBAVJEŠTAJCI

Published

on

Svijet špijunaže, oblast koja se često povezuje sa tajnim operacijama, tajnim agentima i špijunskim uređajima visoke tehnologije, imao je neke neobične aktere – životinje. Prirodne sposobnosti životinja, od oštrog vida ptica do plivačkih sposobnosti delfina, vijekovima su iskorištavane u špijunske svrhe.

Nakon što je indijska policija pustila na slobodu goluba koji je bio pritvoren osam mjeseci, pošto se sumnjalo da špijunira za Kinu, prisjetimo se intrigantne i manje poznate istorije špijunaže životinja i neobičnih heroja među njima.
Golubovi pismonoše: Krilati glasnici

Mnogo prije ere šifrovane elektronske pošte, GPS tragača i satelitskih snimaka, golubovi pismonoše bili su pouzdano sredstvo tajne komunikacije. Korišteni su od davnina, ali njihova uloga u špijunaži je najbolje ilustrovana tokom Prvog i Drugog svjetskog rata.

Ovi „krilati glasnici“ bili su sposobni da pokriju velike udaljenosti sa porukama vezanim za njihove noge, čak i da neprimijećeno pređu neprijateljske linije, što ih je činilo neprocjenjivim sredstvom za prenošenje strateških informacija.

Špijunske mačke: CIA-in projekat „Akustična maca”
Tokom 1960-ih CIA je investirala u operaciju poznatu kao „Akustična maca“. Operacija je uključivala ugradnju mikrofona u ušni kanal mačke i radio-predajnika u dnu njene lobanje. Uprkos ulaganju 20 miliona dolara u projekat, on je ocijenjen kao neuspjeh nakon što je prva misija pošla po zlu. Bez obzira na to, ovaj ekspeiment govori dokle su obavještajne agencije bile spremne da idu kako bi stekle prednost tokom hladnog rata.

Delfini i morski lavovi kao podvodni agenti
Nevjerovatne senzorne sposobnosti i sposobnost treniranja morskih životinja poput delfina i morskih lavova koristile su vojske širom svijeta. Program za morske sisare američke mornarice, pokrenut 1960-ih, obučavao je delfine i morske lavove da lociraju podvodne mine, izvlače izgubljenu opremu, pa čak i otkrivaju neprijateljske ronioce. Uprkos etičkim problemima, junaštvo morskih životinja u podvodnom okruženju ostaje oblast od interesa za vojsku.

Insekti dronovi: Budućnost špijunaže?
Kako tehnologija napreduje, sa njom napreduje i svijet špijunaže životinja. Nedavni razvoj biomimikrije doveo je do stvaranja „insekata dronova“. Mali, daljinski kontrolisani uređaji podsjećaju na insekte i ptice i spajaju tehnološki svijet sa prirodnim da bi pružili jedinstveno rješenje za špijuniranje. Ovi uređaji se mogu neprimjetno uklopiti u svoje okruženje, što ih čini skoro nevidljivim sredstvom nadzora.

Slijepi miševi bombaši: Rendgenski projekat iz Drugog svjetskog rata
Usred Drugog svjetskog rata zubar po imenu Litl S. Adams predložio je plan američkoj vojsci koji je uključivao vezivanje sićušnih zapaljivih uređaja za slijepe miševe. Ideja je bila da se životinje puste iznad japanskih gradova, gdje bi se smjestili u zgradama prije nego što tajmeri na njihovim zapaljivim uređajima odbroje podešeno vrijeme. Poznata kao Projekat X-Ray, operacija se na kraju smatrala previše nepredvidivom i otkazana je u korist atomske bombe.

Zmijski roboti
Svijet robotike je učio i od prirodnog kretanja zmija. Zmijski roboti, sa sposobnošću navigacije po grubim i skučenim prostorima, razvijeni su za različite namjene, uključujući špijunažu. Njihova nevjerovatna sposobnost da se uklope u okruženje i dosegnu mjesta nedostupna tradicionalnim robotima na točkovima ili nogama čini ih vrijednim sredstvima za obavještajne operacije.

Izraelska vojska je, na primjer, navodno razvila robote nalik zmiji za potrebe nadzora. Ovi roboti su dizajnirani da se tiho infiltriraju na neprijateljsku teritoriju, a sposobni su da snimaju video i zvuk.

Špijunske vjeverice: Iranski incident
Iran je 2007. navodno uhvatio 14 vjeverica u blizini fabrike za nuklearno obogaćivanje, tvrdeći da su opremljene špijunskom opremom. Iako detalji događaja nisu razjašnjeni, incident naglašava potencijalnu upotrebu čak i najneupadljivijih stvorenja u nadzoru i prikupljanju obavještajnih podataka.

Gavrani: Doušnici Londonske kule
Iako nisu korišteni u špijunaži, gavrani Londonske kule smatrani su ključnim za nacionalnu bezbjednost u Velikoj Britaniji. Legenda kaže da će, ako gavrani ikada napuste Kulu, kraljevstvo pasti. Iako je ovo više mit nego činjenica, inteligencija i svestranost gavrana čine ih potencijalnim kandidatima za životinje špijune.

Robotska riba
Po uzoru na prirodu, robotske ribe su razvijene kao diskretna metoda podvodnog nadzora. Ovi uređaji oponašaju kretanje i izgled prave ribe, omogućavajući im da se uklope u morsko okruženje dok prate kvalitet vode ili sprovode tajne operacije. Američka kancelarija za pomorska istraživanja sponzorisala je razvoj robotske ribe pod nazivom “GhostSwimmer” za prikupljanje podataka i nadzor. Ova tehnologija oponaša mehaniku plivanja ribe, čineći je manje uočljivom u vodenom okruženju. (Naj portal)

Zanimljivosti

VIDEO Snimak se širi internetom: Muškarac odmarao ispred kuće kada je u dvorište ušetao medvjed

Published

on

VIDEO Snimak se širi internetom: Muškarac odmarao ispred kuće kada je u dvorište ušetao medvjed

Stariji muškarac u Americi susreo se s medvjedom u vlastitom dvorištu, a njegova reakcija postala je hit na društvenim mrežama.

Oči u oči

Victoria Payne objavila snimku s nadzorne kamere postavljene na kući suprugovih roditelja.

Na snimku se jasno vidi kako stariji muškarac leži na stolici u dvorištu. U jednom trenutku na stepenicama se pojavio ogroman medvjed, koji je pogledao u čovjeka te nastavio svojim putem.

– Čovječe, došao je medvjed, oči u oči smo – viknuo je supruzi koja je u tom trenutku bila u kući.

Ona mu je uspaničeno rekla da se odmah skloni, no muškarac se se nije pomjerio već se počeo smijati.

Smirena reakcija muškarca koji se susreo s medvjedom oduševila je ljude na društvenima mrežama.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Victoria Layne (@vic_pooch)

“Reagirao je kao da mu je prišao pas”, “Ne mogu procijeniti je li ovaj muškarac nesposoban za preživljavanje ili potpuno suprotno”, “Medvjed zna ko je ovdje glavni”, neki su od komentara.

Bliski susret

Upravo ovako stručnjaci za divlje životinje savjetuju da se treba ponašati u slučaju bliskog susreta s medvjedom. The Washington Post pisao je kako se ni u kojem slučaju ne smije trčati ili raditi nagle pokrete. Jedan od razloga je taj što će medvjed onda čovjeka smatrati plijenom ili će misliti da je ugrožen pa će napasti.

Drugi razlog je taj što čovjek ne može dovoljno brzo pobjeći jer neke vrste medvjeda mogu trčati brzinom i do 50-ak kilometara na sat. Penjanje na drvo također neće biti od velike pomoći jer su medvjedi u tome izvrsni pa će se bez problema popeti za čovjekom.

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending