Umro a penziju nije dočekao: SJEĆANJE NA VELIKOG RAMČETA, KRALJA ORIJENTALNE I ROMSKE MUZIKE SA BAŠČARŠIJE!
20. avgusta 2007. godine umro je Sulejman Ramadan Ramče. Sarajevska muzička legenda kakva se rađa jednom u hiljadu godina. Skroman, jednostavan, dobronamjeran, omiljen, vedrog duha….
Bole rane
Pamtimo ga po tome, ali i po pjesmama. Pamtimo kako je zbog rasta zbijao šale na svoj račun, a kako se radovao kada mu je Rizo Hamidović donio suncobran da ga čuva od kiše.
A onda počnu da bole rane. Puno je napravdi Sarajevo činilo prema Ramčetu, umro je a da penziju nije dočekao, umalo ga ne strpaše u zatvor, htjedoše mu uzeti dom na Baščaršiji… Danas ga niko ne spominje, a Ramče je dao Sarajevu, više nego što su Izetbegovići i njihova svita pokrali u BiH u posljednjih 30-tak godina. Tako je to kada u Sarajevo dođu divlji, pa protjeraju „pitome“.
Odakle seljak ili papak koji se dočepao vlasti u poratnom periodu zna ko je i šta je Ramče Sarajevu?
On je, zapravo, bio univerzalni i svestrani umjetnik; pored romskog pjevao je i turski, indijski, pa i španski melos. Rođen je u Skoplju, ali je sa nepunih sedam godina stigao u Sarajevo. Od tada on prigrlio Šeher na Miljacki, a Sarajevo prigrlilo Ramčeta! Jedno vrijeme je sa ocem Demirom čistio cipele gospodi iz sarajevske Titove ulice. A onda se otisnuo u muzički svijet. Sa 12 godina je ušao u kafanu kao bubnjar, a nakon toga se otisnuo i u pjevačke vode.
Ramče je bio i ostao kralj orijentalne pjesme svih vremena, najljepši biser sa Baščaršije. Nema osobe u ondašnjem Sarajevu ili Jugoslaviji da nije voljela Ramčeta. Bio je i ostao čovjek – raja.
Ramčetova ulica
Stare Sarajlije, danas kada prolaze pored hotela „Evropa“ uvijek sa sjetom pogledaju u zgradu u kojoj je Ramče živio sa surpugom i djecom, a onda pogled odluta do „Bečkog restorana“, gdje je Ramče kafenisao sa kolegama iz estradnog svijeta, ali i sa baščaršijskim zanatlijama.
– Ja bih ovu ulicu nazvao Ramčetova ulica. Puno je Sulejman Ramadan Ramče zadužio Sarajevo, mnogo više od ovih današnjih junaka i ministara – kazao je jednom prilikom novinar Ekrem Milić, prisjećajući se Ramčeta.
Slična mišljenja čuti ćete od većine sarajevskih muzičara, menadžera, novinara, ugostitelja… Ramčeta su naprosto obožavali Amela Zuković, Mićo Radovanović, Hari Mata Hari, Rizo Hamidović, Hanka Paldum, Ferid Avdić, Mile Kitić, Ibro Mangafić… Iz mora dogodovština, izdvajamo onu kada mu je Rizo Hamidović donio suncobran na poklon iz Amerike. Godinama se prepričavala ta zgoda, koja zapravo kazuje o tome koliko je Ramče bio omiljen među kolegama.
– Ovo ti je da ne pokisneš – kazao je Rizo Ramčetu, koji je bio nizak rastom, ali veliki sa toplom dušom i plemenitim srcem.
Ramčetove lokice
Na kraju da spomenemo neke od nezaboravnih Ramčetovih hit pjesama: “Alma, ti si moja”, “Esma, Esma”,”Crne kose”, “Elizabet”, “U tuđini sada patim”, “Želio bih otac biti”…
Ramčeta pamtimo i po tome što je dugi niz godina bio glavni u očuvanju tradicionalnog sarajevskog „Bala Roma“, koji se svake godine održavao u sarajevskom hotelu „Evropa“ ili restoranu „Bazeni“. Pamtimo ga i po tome da je bio prvi narodnjak koji je na sceni nastupao sa svojom plesnom grupom, u kojoj su bile mlade i atraktivne djevojke, odjevene u romskim šarenim i bljestavim haljinama.
Kasnije će Zdravko Čolić krenuti sa baletnom grupom „Lokice“, a kada je to vidio Ramče, samo je šeretski kazao:
– Sad ću ja svoje cure nazvati „Ramčetove lokice (kokice)”!
Godine prolaze, ali uspomene na Ramčeta ne blijede. Ne blijede bar kod onih ljudi koji cijene umjetničke, ljudske i patriotske vrijednosti kod svake osobe. Nažalost, danas je mali broj Sarajlija čija se nešto pita među novom generacijom „moćnika“ stvorenih migracionim kretanjima i rodbinskim vezama sa Izetbegovićima. I njima je Ramče, spjevao pjesmu, ali oni je nisu čuli. Posvetio je u ratnim vremenima jednu pjesmu i Aliji Izetbegoviću, ali izgleda da se nije puno svidjela SDA postavi, pa je Ramče zadnjih godina jako teško živio. Jedva je i penziju dobio….
Otjeraše pitome
Tako je to kada u velike sredine dođu „divlji“ pa zarobe ili otjeraju pitome! Njima ništa nije sveto, a istoriju pamte od dana kada su dobili dokumente na kojima piše da su postali stanovnici Sarajeva.
Ipak, dok Sarajevo postoji i Miljacka teče, raja Ramčeta zaboraviti neće! ((Naj portal/Ekrem Milić Foto:Facebok)