Pratite nas

Zdravlje i ljepota

Sve duguje ovoj začinskoj biljki: U ČETVRTAK JE IMALA 2 KG, A U SUBOTU 5 MANJE

Published

on

Prekomjerni unos soli, šećera i masti može doprinijeti zadržavanju vode u organizmu, čemu dodatno pogoduje nedovoljan unos vitamina B kompleksa i proteina.

Brza hrana i jela koja su veoma slana djeluju tako da tijelo počinje da zadržava vodu, a osjećamo nadimanje u predjelu stomaka i ekstremiteta. Takođe, hronične bolesti poput bolesti bubrega, pluća ili artritisa mogu izazvati zadržavanje vode.

Peršun, biljka koju koristimo kao začin, ima „magične” moći. Njegova količina u obrocima je uvijek mala, pa nije dovoljna da se pokrene izlučivanje nakupljene tečnosti iz organizma.

Peršun je odličan saveznik u borbi protiv urinarnih tegoba, bolesti bubrega i jak diuretik. Korijen i listovi peršuna mogu se koristiti kao lijek. Postoji mnogo recepata za pripremu čaja od peršuna, ali osnovni je ovaj:

U ključalu vodu (oko litra) dodajte 5 velikih kašika sjeckanog peršuna. Ostavite tečnost da odstoji dvadesetak minuta, nakon čega možete čaj procijediti ili piti zajedno sa sitjno seckanim peršunom.

„Odlučila sam se za čaj od peršuna zbog problema sa bubrezima. Za ove tegobe svi preporučuju čaj od grožđa. Osjetila sam poboljšanje od čaja od grožđa, ali tečnost je ostala u tijelu. Odlučila sam da čaj od grožđa zamijenim peršunom i tako sam dobila rezultate“, ispičala je jedna gospođa koja je svoje iskustvo sa ispijanjem ovog čaja opisala:

„Peršun je čudo. U četvrtak sam imala 72 kg, a nekoliko dana kasnije, u subotu – pet kilograma manje! Ne radi se o kilogramima sala, već o nagomilanom višku tečnosti, zbog čega sam se nadimala. Osjećam se super lagano.”

Možete ga piti bilo kog dana osim kasno uveče kako ne biste morali da trčite u toalet tokom noći (od ovog čaja ćete često mokriti). Uklanjanje tečnosti iz tijela je veoma važno. Urinom izbacujemo otrove, bakterije i druge štetne materije. Peršun je naučno dokazano odličan diuretik, a takođe je i snažan antioksidans. Preporučuje se konzumacija čaja od peršuna, ali ne smijete da pretjerujete. Potrošnja ne bi trebalo da bude veća od litra čaja dnevno.

Važan savjet: Ukoliko primijetite da nadutost traje duže vrijeme obavezno se javite ljekaru jer je moguće da se radi o ozbiljnijim zdravstvenim tegobama. (Naj portal)

Zdravlje i ljepota

Proglašeno najbolje suho meso na svijetu, među deset najboljih je i ono iz BiH

Published

on

Proglašeno najbolje suho meso na svijetu, među deset najboljih je i ono iz BiH

Popularni gastro vodič Taste Atlas nedavno je objavio popis najbolje ocijenjenih suhih mjesta na svijetu.

Prva tri mjesta zauzele su različite varijante španske šunke Jamon Iberico ili Iberski pršut. Riječ je o sušenom svinjskom butu proizvedenom u Španjolskoj i Portugalu, na Iberijskom poluotoku.

Smatra se glavnim jelom i portugalske i španske kuhinje. Podvrste zavise od vrste svinje od koje se prave.
U top 10 su i italijanski Prosciutto di Parma i Prosciutto di San Daniele kao i portugalski Presunto do Alente.

U top deset se našlo i suho meso iz Bosne i Hercegovini, kao i pršut iz Crne Gore.

Za meso iz naše zemlje navodi se da je to specijalitet koji se pravi soljenjem, sušenjem i dimljenjem govedine na hrastovoj vatri. Meso ne bi trebalo da bude previše suho, a za pravilno pripremanje jela potrebna je posebna vještina i znanja

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending