Pratite nas

Razglednice

Supružnici Sabina i Amir Mehmedinović iz Zenice izrađuju igračke za djecu od prirodnih i ekološki prihvatljivih materijala: Igračke uz koje mališani uče, potiču maštu, razvijaju osjetila i emocije!

Published

on

CNC art je kreativna radionica koja se bavi izradom dekorativnih, didaktičkih, edukativnih igara i igračaka za djecu. Proizvode kućice za LOL lutke i kućice za barbike, garaže za autiće, kamion/police za autiće, satove sa logotipom po želji.

 

Djeca vole igračke, tu nema nikakvih dvojbi. Iako na njih mališani gledaju kao na oblik zabave, roditelji ih biraju kako bi uz igru njihova djeca mogla poticati maštu, učiti, razvijati osjetila i vježbati emocije.Najzabavnije su igračke koje potiču interakciju, a zovemo ih didaktičkima.

Zašto se zovu baš didaktičke igračke?Naziv didaktika dolazi od grčkog glagola “didaskein” koji između ostalog znači poučavati, obučavati, predavati, propisivati, opominjati. Didaktičke igračke su dakle one koje djecu nečemu poučavaju i obučavaju.

Razvoj raznih sposobnosti

Didaktičke igračke mogu povoljno utjecati na razvoj raznih djetetovih sposobnosti kao što su razvoj motorike i govora, razvoj vizualne percepcije koncentracije i pažnje, razvoj logičkog razmišljanja i zaključivanja te razvoj aktivnog slušanja.

Motoričke igre izuzetno su važne i to od najranije dobi. Već bebe od 0 do 12 mjeseci kroz igru mogu učiti o svijetu oko sebe.Primjerice, kroz igru se mališani mogu naučiti da prepoznaju boje i oblike, mogu učiti slova i slično.

Ovu potrebu, prije nekoliko godina su prepoznali i supružnici Sabina i Amir Mehmedinović iz Zenice. Vlasnici su CNC radionice iz koje izlazi najbolja moguća zabava za djecu.

-Mi smo rodom iz Tuzle ali živimo i radimo u Zenici jer sam ja nastavnik u osnovnoj školi pa smo zato preselili u Zenicu.

Naš sin voli slagalice, puzzle, slova i brojeve pa smo tako i pravili u početku proizvode za njega. Generalno najveći kritičar i tester nam je bio naš sin pa sve što je prošlo kod njega dalje smo puštali u prodaju. Istraživanjem tržišta shvatili smo da na našem tržištu postoji veoma mali broj sličnih proizvoda a potražnja je velika tako da smo se odlučili pokrenuti biznis, registrovani obrt i početi sa radom – kazuju nam Mehmedinovići.

Izradom različitih igračaka za djecu, dekorativnih i edukativnih proizvoda, bave se prethodne dvije godine. Njihov rad zasniva se na izradi proizvoda na CNC laserskim mašinama.

Materijali od kojih izrađuju igračke su šperploča i medijapan, puno drvo. Trenutno rade samo online prodaju ali uskoro će se njihove igračke prodavati i u prodavnicama Tropik firme.

-Vještine za rad stekli smo dugogodišnjim bavljenjem grafičkim dizajnom, rad na CNC mašinama usavršili smo kroz iskustvo i samoučenje (najčešće na vlastitim greškama). Obrazovnu podlogu za rad na CNC mašinama sam stekao na fakultetu gdje sam usvojio osnovne vještine za rad kao CNC programer i CNC operater – kaže Amir.

-Najtraženije su nam kućice za lutke i kamion polica za autiće.  Naš najpopularniji didaktički proizvod je pametna kocka. Proizvod baziran na montessori pedagogiji sa elementima za igru ali i razvoj motoričkih i senzornih sposobnosti

-Ono što nas ističe od konkurencije jeste personalizacija našeg proizvoda, konstantno usavršavanje, unikatnost, komunikacija sa kupcem, garancija na kupljeni proizvod. Svaki proizvod je izrađen od ekološki prihvatljivih materijala, siguran je za upotrebu, boje kojima bojimo su certifikovane i na akrilnoj bazi – kažu iz CNC radionice.

(E. K./Najportal)

Razglednice

Njih dvoje imaju jedinstven stil života: ŽIVE BEZ STALNOG DOMA, ČUVAJUĆI TUĐE KUĆE PO SVIJETU

Published

on

Jedan britansko-američki bračni par pronašao je jedinstven način života – nemaju stalni dom niti troškove stanovanja, već putuju svijetom čuvajući kuće i stanove nepoznatih ljudi. Zauzvrat, imaju besplatan smještaj i brinu o ljubimcima i biljkama vlasnika dok su oni odsutni.

Ovaj način života omogućava im da uštede na troškovima stanovanja, što im odgovara, i ne planiraju da stanu.

“Oboje volimo putovanja, a ovakav stil života privlačio nas je od samog početka. Upoznali smo se 2013. dok smo oboje živjeli u inostranstvu, i odmah smo zavoljeli ovu ideju. Čuvanje nečijeg doma uglavnom uključuje brigu o kućnim ljubimcima, biljkama, održavanje sigurnosti i higijene doma, a sve u zamjenu za besplatan smještaj – objašnjava Ejmi Hornsbi.

Do sada su obišli oko 15 zemalja i stekli brojne prijatelje, među kojima su i ljudi i životinje. Ovako mogu da putuju polako i posjećuju manja mjesta i sela koja bi kao turisti vjerovatno propustili.

Putujući i boraveći u tuđim domovima, oni rade na daljinu – Ejmi kao slobodni pisac, a njen suprug kao učitelj engleskog jezika. Iako su daleko od klasičnog doma, ovakav način života omogućava im minimalne troškove dok istražuju svijet i zarađuju.

Ona i njen suprug prvi put su čuli za ovakav način putovanja dok su živjeli u Južnoj Koreji, a zatim se preselili u Poljsku. Kroz preporuke i grupe na društvenim mrežama, pronašli su ljude kojima je bila potrebna briga za kućne ljubimce tokom njihovog odsustva. Tako su stekli prve preporuke, što im je kasnije pomoglo u prijavama na platforme za čuvanje kuća.

Prve zadatke dobili su u Engleskoj, gdje su čuvali mačke, a potom i papagaja. Ovaj način života brzo je postao njihova svakodnevica, a sa mnogim vlasnicima su ostali u kontaktu. Dvoje vlasnika čak su im bili svjedoci na vjenčanju tokom pandemije.

Poslije više od 50 čuvanja, znaju šta im odgovara. Uživaju u minimalizmu, brizi za prelijepe životinje i stvaranju jedinstvenih uspomena. Povremeno moraju popuniti praznine sa nekoliko noćenja u hotelima, ali ih to ne ometa u njihovom načinu života.

Tokom pandemije su pokušali da se skrase u Engleskoj, ali ubrzo su shvatili da im to ne odgovara. Vratili su se putovanjima, prodali svoj namještaj i nastavili sa životom bez stalnog doma.

Iako mnogima ovakav način života nije razumljiv, Ejmi i njen muž ga istinski vole i vjeruju da je život prekratak da bi se živjelo po tuđim očekivanjima, prenosi Business Insider. (Naj portal)

 

Nastavi čitati

Preporučujemo

Trending